Prečo som na začiatku korony predal akcie?

Vyzerá to tak, že som jeden z mála, ktorý predal akcie a ETF ešte na začiatku korony. Tento článok ukazuje, ako som uvažoval a podľa čoho som sa rozhodoval. Možno vás inšpiruje.

Obsah článku

Prečo som 27.2.2020 predal všetky akcie

(môj osobný príbeh a a osobné rozhodnutia)

Obchodujem na burze cez brokera, priamo nakupujem akcie a akciové ETF fondy, som skôr dlhodobý investor. Pozorne som sledoval udalosti ohľadom Korony už od jej začiatkov v Číne.  

Toto videli ľudia v bežných reportoch: 

V Číne počet aktuálne nakazených už klesá. Finančníci hovorili: Super, je čas nakupovať. Sme po kríze v tvare V. Už sme na dne a nebudú ďalšie prepady. 

Legenda: 

 • Infected – počet prípadov 
 • Deaths – počet mŕtvych
 • Sick – počet aktuálne chorých
 • Cured – počet vyliečených
 • !!! Každý graf má vlastnú číselnú mierku vľavo. Infected bolo 80.000, Deaths len 3.000 !!!

Toto som videl ja: Vo všetkých krajinách okrem Číny počet nakazených rastie exponenciálne. Koronu prenášajú aj ľudia bez príznakov. Prípadov bude v štátoch omnoho viac, ako sú oficiálne čísla. Môj odhad: Korona bude globálna. Čakal som hromadný prepad. 

Predaj Akcií a fondov: 

Tento fond som naposledy prikúpil za 71.38 Eur predával za 68.02 Eur. Bolo to ťažké rozhodnutie. Predal som ho so stratou 5%, pričom mnoho ľudí aj odborníkov radilo práve nakupovať namiesto predaja. Verili krízu v tvare V, lebo v Číne je už situácia pod kontrolou. Ja som to videl úplne opačne. 

Predal som aj komplet všetky akcie, čo som mal. Varovali ma akcie Shelky. Nakúpil som ich za 27€, predával za 21 (s 22% stratou). Iné akcie, napríklad Akcie Microsoftu som predal so slabým ziskom (Kúpil za 159 USD, predal za 168 USD, zisk 5,6%). Od toho dňa, 27.2.2020, som už nevlastnil žiadne akcie ani akciové fondy.

28.3.2020 – Ako sa vyvíja situácia s Koronou

Dnes, 28.3.2020 ešte stále vidíme, že počet nakazených rastie exponenciálne

(V grafe nižšie vybraný región EU, Európske krajiny mimo EÚ, USA a Kanada, Čína). To podstatné z grafu je, že počet nakazených aj naďalej rastie exponenciálne – viac menej každá čiara v grafoch smeruje hore)

Malý text v grafoch, veľa info na malom priestore, nikto to nebude skúmať

Zdroj: 6. strana reportu dostupného na linku: 

CDS Corona COVID online report (Na pozretie)

Vidíme, že v Číne počet nakazených už nerastie (Čierna čiara). Naopak, počet vyliečených rastie (Zelená čiara) a počet chorých (Fialová čiara) sa blíži k nule.

Čína má krízu zatiaľ zvládnutú (28.3.2020).

V USA počet nakazených exponenciálne rastie (28.3.2020)

Európska únia je na tom tiež biedne – počet nakazených tiež rastie (28.3.2020)

Obrázky sú z 7. strany reportu dostupného na linku: 

CDS Covid online report (na pozretie)

Záver: Situácia ohľadom Korony sa ešte zhoršuje a ešte neprepukla v celej sile. Najväčšie prepuknutie Korona krízy v USA odhadujem okolo 15.4.2020. Vtedy budem pravdepodobne nakupovať. 

Ako dopadlo moje rozhodnutie?

Potvrdil sa predpoklad – Korona sa šíri globálne a rastie exponenciálne v mnohých krajinách EU, USA aj inde vo svete (čísla zo dňa 27.3.2020). 

Predal som za 27.2.2020 za 68.00. Dno bolo 23.3.2020 za 48.50. Dnešná cena 55.94. Vďaka tomu, že som si fond nenechal, ale predal ho skôr, som nestratil zbytočne 17% sumy. 

Shell-ka bola najviac postihnutá Koronou. Predával som 27.2.2020 za cenu 20.95 €. Dno mala 17.3.2020 za 11 €. Dnes má hodnotu 14.5 €. Vďaka tomu, že som predal skôr, som nestratil zbytočne ďalších 30% zo sumy).

Čakám na vhodnú príležitosť na opätovný nákup. (Kedy  odhadujem správny čas na nákup je v odhadoch nižšie)

Kedy je správny čas nakúpiť akcie (odhad k 28.3.2020)

Prečo cena akcií môže byť ešte nižšia:

 • Počet infikovaných bude ešte pribúdať (ešte nie sme na vrchole)
 • Karanténne opatrenia budú pokračovať
 • Mnohé podniky budú naďalej zatvorené
 • Toto spôsobí tlak na zníženie ceny akcií

Prečo cena akcií môže byť vyššia

 • Vďaka záchranným opatreniam štátu bude viac peňazí v ekonomike
 • Vďaka záchranným opatreniam krajín budú môcť podniky čerpať dotácie, granty, daňové prázdniny a bezúročné pôžičky. Vďaka tomu stúpne cena akcií podnikov
 • Opatrenia neskôr spôsobia infláciu, teda zvýšenie cien tovarov aj zvýšenie cien akcií

Aký vývoj očakávame my:

 • Kým bude počet infikovaných rásť, trhy budú rásť minimálne alebo klesať
 • Keď uvidíme že takýto graf, že počet nakazených už nerastie, budeme nakupovať (zelená oblasť)
 • Ak uvidíme začiatok výraznej inflácie, budeme nakupovať skôr, pretože znehodnotenie peňazí bude väčšie ako pokles akcií
 • Náš odhad je, že jedna príležitosť (dno) na nákup akcií už bola. Druhá bude asi o dva týždne, okolo 15.4.2020, keď Korona v USA môže dosahovať vrchol

Podstatné je si vybrať správneho obchodníka, aby ste na poplatkoch za nákup akcií nezaplatili zbytočne veľa (rozobrané v ďalšej kapitole)

Kedy je správny čas nakúpiť akcie (odhad k 14.4.2020)

Aktuálne som časť akcií už opäť nakúpil. Dno 23.3.2020 sa nezopakovalo. Štáty prijali nápravné opatrenia, ktorými spustili tlačenie nových peňazí. Preto síce aj keď ekonomika a mnohé podniky stoja a nezamestnanosť sa zvyšuje, akciový trh rastie. To vidno aj z grafu MZM money stock a grafu S&P 500.

Link na graf a v krátkosti o MZM stock:

https://coronadatasource.org/open-data/financial-data/mzm-money-stock-usd-dollars-in-circulation/ 

Vývoj indexu S&P 500

https://www.investing.com/indices/us-spx-500

Čo očakávam:

Nové peniaze budú zvyšovať hodnotu akcií. Inflácia – znehodnotenie peňazí pravdepodobne nastane. Prejaví sa hlavne po odvolaní karanténnych opatrení. Deflácia – opak inflácie, zvýšenie hodnoty peňazí tiež môže krátkodobo nastať, keďže ľudia vo finančných ťažkostiach budú potrebovať predať majetok hoci aj pod cenu.

Z môjho pohľadu môže byť dobrý čas nakúpiť akcie kvôli trendu vysokej inflácie. Ich postupný nákup by som rozvrhol na viac týždňov.

Neočakávam hyperinfláciu z dôvodu, že hyperinflácia je defakto rozhodnutie štátu míňať obrovsky viac, pritom zničí svoju ekonomiku, svoju menu aj svoju prestíž. Ak by nastala hyperinflácia pre doláre v USA, už dlho by nik nechcel držať doláre a obchodovať s nimi a to ani dlho po tom, ako bude mať USA už novú stabilnú menu. 

Ako vyzerá môj investičný účet teraz (k 22.8.2020)

Od začiatku roka vďaka rýchlemu predaju strata -8%.

Nákup o niečo neskôr po začiatku rastu so ziskom doteraz +20%

Spolu od začiatku roka (od 1.1.2020 do 22.8.2020) zisk +12%

S odstupom času som akcie a ETF nakúpil “príliš neskoro”. Vtedy som nevedel, či trh pôjde hore alebo dole, nezhodovali sa v tom ani odborníci. Preto som tak “dlho čakal či nebude ďalší výrazný pokles v tvare W”, až som si povedal: Už musím nakúpiť. 

Zároveň akcie a ETF som predal aj “príliš neskoro.” Trvalo týždeň, kým som sa rozhodol: Idem to všetko predať bez ohľadu na zdaňovanie a časový test. Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie prakticky porušiť moju dlhodobú stratégiu.

Nižšie na grafoch vidíte, ako sa mi vyplatilo moje investovanie. Zisk 12% navyše.

Som rád, že som sa dostal k nákupu akcií a ETF fondov cez brokera s automatizovaným systémom. Iba vďaka tomu, že mám takýto účet, som mohol akcie a ETF okamžite predať.

Výsledok ku koncu roka (k 31.12.2020)

 • Čistý zisk za rok 2020 +20% (obdobie od 1.1.2020 do 31.12.2020, vrátane započítania -8% Korona poklesu)
 • Najhorší prepad peňazí – strata -8% počas Korona predaja
 • Následne rast približne +28% od nákupu v apríli až do konca roka
 • V tomto čistom zisku sú započítané aj poplatky brokera (nákup a predaj akcií, ETF, zmena meny)
 • Zisk bude budúci rok oslobodený od dane vďaka časovému testu

Na druhej strane nie som naivný a tuším, prečo akcie išli tak hore. Jeden z hlavných dôvodov vidíte na grafe nižšie

Ten žltý stĺpček na konci je COVID tlačenie peňazí. Hodnoty z MZM stock – najširšej peňažnej zásoby a iných ukazovateľov sú

 • MZM money stock
  • K 1.1.2020 – 17.000.000.000.000 USD
  • K 1.1.2021 – 21.600.000.000.000 USD
  • Za rok 2021 sa vytlačilo 27% nových peňazí
 • Hodnota Indexu S&P500
  • K 1.1.2020 – 3220 bodov (v USD)
  • K 1.1.2020 – 3756 bodov (v USD)
  • Nárast indexu S&P500 za rok 2020 o 16% (Vrátane COVID prepadu)

Preto ak niekto chce odhadovať budúci výkon S&P500 podľa minulého výkonu, a zabudne sa pozrieť koľko peňazí sa vytlačilo, očakáva krízu. Keď sa niekto pozrie na vytlačené peniaze, očakáva naopak znehodnotenie peňazí, vyššiu infláciu a ešte väčší nárast hodnoty akcií

Pár myšlienok na záver

Som rád, že som uvažoval takto. Vďaka korone som aj úplne prekopal portfólio. Vidím, že už sme v ére hromadného tlačenia peňazí a nevieme, ako tento experiment dopadne. Preto môj osobný pohľad je, že je tu bublina a je vhodné zviezť sa na bubline. Preto najviac budú podľa mňa naberať na hodnote technologické akcie (najmä NASDAQ). A je tu tá hlavná otázka: Kedy táto bublina začne praskať? Kedy začne finančný systém zlyhávať? Kedy všetko predať?

Kedysi som chcel vlastniť iba akcie a ETF na burze. Korona môj pohľad zmenila. Preto som začal nakupovať aj fyzické zlato a striebro do trezoru. Zároveň začal uvažovať aj nad otázkou:

Aké dôležité sú peniaze? A ako dokážeš zniesť, že o veľkú časť prídeš? Ako veľmi závisí tvoje šťastie od tvojho majetku?

Môj záver je:

Peniaze boli a budú. Zdravie však máme iba jedno. A priatelia, ktorým dokážem plne dôverovať aj počas najhlbšej krízy, sú lepší ako zlato.

Autor:
Róbert Ďurec

Ak vás zaujíma téma investícii, odporúčam prečítať články:

Ako funguje štát, jeho dlh a súvislosti s COVID

Séria článkov Akcie a ETF

Ako nakúpiť zlato a striebro

Zanechať odpoveď