Oplatí sa Trading? Pohľad BlueNumbers

Prvá otázka, ktorá sa vám pri tradingu vynorí je: Oplatí sa vôbec Trading? Dá sa na tradingu vôbec zarobiť? Alebo sa trading oplatí z iného dôvodu ako zarábanie peňazí?

Porozprávam príbeh o tradingu. Je možné, že mnohí sa v ňom nájdete.

Začiatky tradingu

Jedného krásneho dňa som sa rozhodol, že budem zarábať veľké peniaze. Ako sa k tomu dostať? Počul som magické slovko: Trading.

Uveril som kamarátovi, že on tradoval a zarobil veľa tisíc € v tejto oblasti na základe intuície a spirituality, a preto mu stačí dať peniaze, a on ich zhodnotí. Dôveroval som mu. Veď bol to dobrý aj presvedčivý kamarát.

Tak som si založil účet u brokera a vložil tam prvých 500€.

Kamarát zbesilo tradoval, a hovoril, koľko pozícii uzavrel v pluse. Aj napriek tomu náš tradingový účet po mesiaci aj naďalej ostával približne okolo pôvodného vkladu 500€.

Ale veril som mu. Keď za ten mesiac pri toľkých transakciách nestratil peniaze, je to dobré znamenie. Možno sa ešte niečo naučí a bude veľmi ziskový.

Preto som vložil na účet ďalších 500 €. Už mohol tradovať s tisíckou.

Kamarát aj naďalej zbesilo tradoval, až dosiahol hodnotu účtu 1200€. Povedal som si: Pekné… zhodnotenie 20% za mesiac.

Potom sa však niečo zlomilo, a kamarát začal prerábať. Najprv účet sa znížil na 1100€, potom cez magickú hranicu hodnoty vkladu, teda 1000€

Pýtal som sa, čo sa deje. On ma uisťoval, že sa to otočí a jeho traderská intuícia funguje.

Účet o dva týždne klesol o ďalších 200€. Videl som, ako na účte sú otvorené obrovské červené pozície na ropu. Každá v mínuse 60€, teda mínus 120€ za obe..

Úprimne, nevedel som ako zareagovať. Boli to moje vložené peniaze. Kamarát ich iba “tradoval”. Konzultovali sme, či tie pozície zavrieť (aj keď zavrieť stratu 120€ fakt bolí). On tvrdil, že nie, že trh sa ešte otočí. A ja som prežíval emočný kolotoč. Bude dobrý? Nebude? Je lepšie ho vyhodiť z účtu, zrušiť celý trading a prídem iba o 200 €? Aká je šanca, že kamarát prerobí celý účet? Teda prídem aj o zvyšných 800? Ani jedna z možností nebola dobrá. Ale hovoril som si, že asi vie tradovať lepšie ako ja a tak som mu účet nechal.

V skutočnosti som sa ja sám bál možných strát a zodpovednosti z vlastného tradingu, preto som sa do tradingu nepustil sám.

Na druhej strane som si pozeral rôzne videá od brokerov a obchodníkov na burze. Hľadal čo najviac princípov za finančným trhom. Narazil som aj na videá finančnej psychológie, napríklad akí traderi najčastejšie prichádzajú o peniaze. Ak je trader príliš nevyrovnaný a egoistický, začne klamať sám seba a prifarbuje si výsledky. Má pocit, že je lepší, ako výpis jeho transakcií u brokera. Pocitovo zväčšuje svoje zisky a zahmlieva straty. A navyše, ak sa trader dostane pod svoj prvotný vklad, strach zarobiť aspoň vklad ho psychicky ničí…

Kamarát sa aj naďalej spoliehal na “intuíciu” a hovoril aké má vynikajúce výsledky. Hodnota účtu však prekročila ďalšiu pomyselnú hranicu – zostatok 600€. Teda stal sa presne tým typom traderov, ktorí klamú sami seba. Cítil som sa fakt dosť nepríjemne. Šanca, že tento trader zarobí späť moje stratené peniaze, boli už dosť malé.

Posledná kvapka mojej trpezlivosti nastala jedného dňa, keď mi kamarát oznámil:

“Večer sa mi snívalo, že ak uzatvorím túto pozíciu na Buy, bude zajtra 123€ v pluse. A udialo sa to. Ráno som sa zobudil, a bola presne na mínus 123€. To číslo tam skutočne bolo. Vidíš, aká skvelá je moja intuícia?

Vyrazil som ho z účtu a zmenil heslo. Tešiť sa zo straty 123€ môže iba arogantný blbec, a nie dobrý trader.

Účet skončil na sume 340€. To je dosť málo. To sa ani neoplatí vybrať.

Pokročilý trading

Pôsobím ako dátový analytik. A dobrý dátový analytik je zvedavý dátový analytik. A zvedavý dátový analytik si rád otestuje svoje schopnosti. A tak za dva mesiace moja zvedavosť vyhrala nad hanbou zo straty. Veď 340€ – to už ani nebolí, keď o to prídem.

Zhodou náhod som opäť začal tradovať v Marci 2020. Jeden zvláštny deň ropa klesala a klesala. Kam až môže klesnúť? Kde je možné minimum? Skúšal som obchodovať, ale využíval som skôr pumpy proti trendu, teda ak je trend nadol, a ropa ide nečakane rýchlo v sviečke nahor, dával som buy. Pri otočení trendu som dával sell. Robil naozaj krátke obchody vysekávania trhu. Zarobil som. Ale ropa ďalej klesala. Čo sa deje? Na začiatku dňa 30 USD za barel, teraz 18. To hádam nie je možné. Pozerám správy… veľmi zvláštna situácia na trhu. Tak s uzatvorenými pozíciami som čakal, čo sa udeje. Hrozilo, že ropa pôjde až k nule. Neudialo sa to. Americká Ropa nakoniec došla až do záporných čísel, a to prvý krát v dejinách finančného trhu. Bol to ten historický 20. apríl 2020, when “Oil prices turned negative”. XTB broker neočakávane spustil rollower na ďalší kontrakt výrazne skôr, a to z dôvodu, že ich platforma neumožnovala obchodovanie neočakávane záporných cien kontraktov. Keby som vtedy dal Sell na jeden celý deň… Po bitke je každý generál.

Bola to jedna z najlepších trading lekcií, aké som mohol zažiť. Áno, zhoda náhod.  🙂

Môj účet skončil na 400 €. Na druhej strane som pochopil, že takýto stres pri tradingu ma nebaví. Musím priznať, že časť tých ziskových pozícii zarobilo viac vďaka šťastiu ako rozumu…

Začal som hľadať iné diery na trhu. A našiel som ich. Všimol som si, že na XTB je rollower kontraktov VIX. Rollover je dobrý, pretože vtedy sa preroluje jeden mesačný kontrakt na druhý, a rozdiel ich cien ti ide do vrecka, alebo von z vrecka. Všimol som si, že VIX kontrakty postupne vždy klesajú. Navyše som zistil, že akciové indexy v XTB, konkrétne S&P500 aj NASDAQ 100 sú bez swapu (denného poplatku za držanie pozícii). Dokonca aj VIX je bez swapu. Toto vyzerá fakt dobre. Vyzerá to, že aj štatistika je na mojej strane.

Tak som uzatvoril malé pozície na VIX na Sell (Aby som získal na rolloweroch) a malé pozície na NASDAQ 100 na Buy (aby som zarobil na rastúcom trende indexov a nulovom swape).

Zároveň pozície boli nastavené tak, že mali by prežiť aj pokles 10% z indexu. To je slušné.

Vďaka tejto stratégii môj účet narástol z pôvodných 400 už na 500 o mesiac, 750 o dva mesiace, prekročil vklad 1000€ o 6 mesiacov a skončil na 1200€ o 9 mesiacov.

Moje pozície boli dlhodobé, trh smeruje nahor, a ja som rád, že mám pokojný spánok. Na druhej strane sledoval som finančné správy takmer každý deň, lebo “Čo ak sa niečo stane?”

Maximum, čo som dosiahol, bolo cez 1400€ na účte. Potom prišiel zlom rokov 2020 až 2021. Finančná matematika sa otočila. Nasdaq prestal rásť. Rastový trend zmizol. Pozície začali klesať a strhlo mi prvé stop lossy.

Uvidel som, že diera na trhu už zmizla. Už sa neviem zviezť s trendmi Buy Nasdaq a Sell VIX

Ukončil som všetky pozície na cca 1240€.

Teda áno, z cca 400€ som dosiahol 1200€, teda zisk 800€, čo je 200%. Vynikajúci výsledok.

Na druhej strane zarobiť 800€ za asi 200 hodín tradingu, to je 4€ za hodinu. To niektorí študenti brigádnici dostávajú viac.

Teda odišiel som ako víťaz, ktorí získal viac skúsenosti ako peňazí…

A trading som odložil bokom, pretože pokojný spánok mám radšej, ako nejaké smiešne 4€ za hodinu.

Kto vie…. možno sa ku tradingu raz vrátim.

Profesionálny trading

Jedného krásneho dňa sa vám udejú veci, ktoré fakt nečakáte. Vrámci IT projektov som dostal zákazku vytvoriť automatizovaný reporting aj automatizované dátové analýzy pre Nemcov. Nevedel som úplne čo robia, ale bol fakt zvedavý… Prvý väčší zahraničný projekt na obzore… Prvý pohovor s úlohou ohodnotiť ich IT systémy a navrhnúť lepšie riešenia. Zistil som, čo robia. Nemecká firma nakupujúca elektrinu a plyn pre veľkých nemeckých zákazníkov. Waw… toto som fakt nečakal. A pohovorom som prešiel.

Dostal prvé dáta a vytváral cez Power BI reporty dátovej analytiky, ako nakupujú kontrakty pre jednotlivých zákazníkov. Stále som nevedel, prečo si ich tie veľké firmy vybrali

Vedúci projektu to zhrnul takto:

Ak veľký zákazník potrebuje konzervatívne nakúpiť elektrinu, má jedinú možnú preferovanú stratégiu (benchmark):

– Nakúpiť 1/30 kontraktu každý deň v mesiaci

Ale čo ak chce ušetriť? Ako to urobí?

A tu je naša stratégia:

Ak porazíme benchmark, teda nakúpime tak lacno, že ušetrí zákazník a zarobíme aj my, tak zákazník je spokojný, a trading odmena nás tiež neminie.

Hmmm… Keď táto trading stratégia funguje už 15 rokov, asi sa im fakt darí.

Raz mi ukazali, podľa čoho nakupujú. Kedysi našli staré vzorce z Wealth Managementu o výpočte supportov a rezistencií. A fungovali.

A bolo to prvý krát, čo som videl štatistické Gausovo rozdelenie v trading vzorcoch…

Zároveň pochopili, že graf cien trhu nie je všetko. Obchodujú s elektrinou a plynom, preto potrebujú vedieť, ako, za koľko a kde sa produkuje elektrina a plyn. Kedy je plyn najlacnejší? No v lete, keď ho netreba na vykurovanie. Energia detto. Teda ich stratégia: Kontrakt na celý rok 2023 nakúpime v lete, pretože je najlacnejší, a možno výnimočne predáme v zime, ak máme prebytok a cena je zaujímavo vysoko. Vtipné, ako sa dá tradovať pri spojení sedliackého rozumu, znalosti energetiky a kombinácie trading grafov. A vďaka tomu viete výrazne poraziť benchmark trhu, teda byť lacnejší ako nákup 1/30 kontraktu každý deň v mesiaci.

Raz som si len tak náhodou spočítal celkové nakúpené gigawaty s priemernou cenou na trhu… Zistil som, že ročne nakúpia cca 6TWh elektrickej energie, teda 6000 GigaWatHodín, čo je asi 20% spotreby elektriny na Slovensku alebo priemerný ročný výkon jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice… Fakt sa mi tomu nechcelo veriť a aj u manažmentu som si nechal overiť, či mám správne jednotky… Naozaj som mal… Ale schladili ma, že oni sú iba malá firma a 6TWh je iba cca 1,2% ročnej spotreby Nemecka…

A to nie je všetko…

… Ako IT a automatizačný dátový konzultant som dostával 5000€ mesačne.

Nie je to odveci, hlavne keď vaša zodpovednosť sa netýka odhadu neistých finančných trhov, ale iba správu predvídateľných systémov spracovania dát.

Keď som skončil tento projekt, už som vedel, čo je Profesionálny trading vo fungujúcom trading tíme.

A pochopil, čo je detský trading

Detský trading je presne to, čo som robil pred týmto projektom. Tradoval malé pozície a dúfal, že raz zarobím milióny…

Čo bolo potom?

Koľko slovenských traderov môže povedať, že pracovali v profesionálnej trading firme, ktorá pravidelne porážala benchmark trhu? …5?… 10? …100?

Ja osobne som takých traderov stretol iba dvoch. Obaja pracovali vo finančných skupinách a ich plat bol v šesťciferných sumách v mene Euro.

Jednému som raz navrhol: Poďme spolu tradovať.

On na to: OK, stačí ak mi zabezpečíš plat xy mesačne, riadne auto, veľkú kanceláriu a peknú sexi sekretárku k tomu.

Asi tušíte ako to dopadlo…

A objavili sa aj iné typy traderov. Sľubovali mi podiely na zisku, ak pre nich budem robiť analýzy za xy hodín mesačne. A že si ma vybrali, pretože možno raz budem tak schopný, ako oni. A že je to ponuka, ktorá sa neodmieta.

Asi tušíte, že na tento Detský trading som povedal NIE.

Písal sa rok 2019, keď som začal s tradingom. Dnes je rok 2023. Čo mi ten trading dal?

Zarobil som peniaze z tradingu? NIE.

Zarobil som peniaze z IT pre trading firmu? ÁNO.

Videl som profesionálny trading? Áno…

A čo z toho mám teraz, keď pre žiadnu trading firmu už nerobím?

Vďaka tradingu som napríklad pochopil princípy prediktívnej analytiky, ktoré som využil v IT. Napadlo vás využiť SMA či EMA v prostredí Výroby? Logistiky? Poisťovníctva? Nečakané…

Alebo využiť analýzu finančných tokov peňazí v danej biznis sfére a nájsť možnosti tvorby vyšieho zisku? Zaujímavé…

A čo tak ešte využiť aj Cornering the Market Strategy pre zväčšenie trhového podielu vašich firemných zákazníkov? Nečakane efektívne.

Vďaka tomu som sa posunul od dátových analýz do sveta IT a Business Konzultingu. A o ten majú záujem také stredne veľké slovenské firmy. Sú iba stredné, teda ročný obraz iba medzi 5 až 20 miliónov Eur. Ale máte pokoj na projekte a pár tisíc Eur mesačne k tomu.

Skrátka stali ste sa schopným a skúseným človekom, ktorý bude vždy priťahovať zaujímavé príležitosti.

A finančný trh?

Pochopili ste, že finančný trh je iba matematika a štatistika prekrytá emóciami. Preto vidíte, čo sa udeje na Slovensku a v EÚ aj na cca pol roka dopredu. Vďaka tomu  máte inak rozdelené investície, máte pohodu a pokojný spánok.

Už viete, na čom skutočne záleží…

..Viete, že pokojný spánok je na nezaplatenie…

1 Response

Zanechať odpoveď