Prečítajte si, akými spôsobmi sa dá investovať do zlata a striebra (fyzický nákup, zlaté sporenie, finančné deriváty, akcie ťažobných spoločností). V ďalších častiach série sa dozviete aj ako nakúpiť fyzické zlato a striebro do trezoru a ako kupovať mince.
Otázky zodpovedané v tomto článku:
Ďalšie články série Zlato a striebro sú zamerané na
- Časť 2. – Ako nakúpiť fyzické zlato a striebro do trezoru
- Časť 3. – Ako investovať do zlatých, strieborných a numizmatických mincí
Otázka pre Vás:
Chceli by ste investovať do zlata, striebra, alebo iných drahých kovov? Ak áno, aký máte na to dôvod?
Môj dôvod je, že dnes je celkom neistá doba. Sme v dobe kvantitatívneho uvoľňovania, teda hromadného tlačenia nových peňazí. Sme v dobe Korony kedy časť firiem môže zbankrotovať. Finančný systém je dnes v štádiu akéhosi experimentu. Veriť, že tento systém ostane nezmenený najmenej 30 rokov, je podľa mňa celkom naivné.
Na druhej strane zastávam názor, že v zlate, striebre a drahých kovoch NEtreba mať všetko. Je potrebné si to vhodne rozdeliť. Zlato a striebro sa zhodnocuje obvykle omnoho menej ako akcie.
Aké sú najpopulárnejšie drahé kovy
Zlato
- Asi najviac populárny kov a v histórii aj najviac používaný. Má svoju hodnotu, na druhej strane už nemá takmer žiadne priemyselné využitie. Je príliš drahé a príliš nahraditeľné, aby sa v dnešnej dobe používalo v počítačoch a elektronike. Zlato viac menej iba „sedí v trezoroch“
- Pri kúpe fyzického zlata je jeho cena oslobodená od DPH
- Jeho cena k 18.9.2020 – 1650€ za trójsku uncu (cca 31 gramov)
Striebro
- Striebro je asi 50x až 70x lacnejšie ako zlato, má svoje nezastupiteľné miesto v priemysle. Preto jeho cena má výkyvy (Napríklad počas korony jeho cena výrazne klesla – až o 50%). Zároveň trh striebra je menší a manipuluje sa s ním.
- Pri nákupe Striebra sa platí DPH, preto sa snažíte nakúpiť striebro z krajín, kde je DPH najnižšia – napríklad z Nemecka
- Jeho cena k 18.9.2020 – 23€ za trójsku uncu
Platina, Paládium a iné
- Tieto kovy patria medzi priemyselné kovy. Ich cena môže rásť aj klesať. Zároveň s týmito kovmi sa v praxi v klasickom fyzickom stave takmer vôbec neobchoduje. Preto ak chcete nakúpiť tehličku do trezoru, odporúčam sa vyhnúť platine, paládiu a iným kovom, keďže budete mať ťažkosti to predať za rozumnú cenu
Akou formou sa dá nakúpiť zlato a striebro
Nákup fyzického zlata a striebra do vlastného trezoru
- Vtedy sa rozhodujete, či chcete nakúpiť tehličky alebo mince. Toto zlato budete mať vo vlastnom trezore najskôr u Vás doma.
- Hlavná výhoda: ste pripravený na pád finančného systému a nikto by nemal otvoriť Váš trezor. V prípade potreby si dokážete časť zlata či striebra zobrať so sebou
- Hlavná nevýhoda: Nakupujete zlato či striebro drahšie a predávate lacnejšie, pretože každý takýto fyzický predaj niečo stojí. Môže byť až rozdiel 20% až 40% medzi nákupnou a predajnou cenou. Preto takéto držanie je na dlhodobo a zároveň musíte urobiť všetko preto, aby Vaše zlato ostalo bezpečne skladované.
- Verdikt: Tehličky a mince sú vhodné na dlhodobé držanie
Odporúčame vám pozrieť si članok: Ako investovať do zlatých, strieborných a numizmatických mincí
Nákup zlata alebo striebra cez „zlaté sporenie“
- Typicky Vám sprostredkovateľ sľúbi, že podpíšte túto a túto zmluvu a sľúbi Vám, že veľmi dobre neskôr zbohatnete
- Toto zlato nakupujete postupne počas mesiacov až si nasporíte na celú tehličku
- Hlavná výhoda: Môžete sporiť po malých čiastkach
- Hlavná nevýhoda: Toto sporenie Vás vyjde obrovsky draho. Nepriamo platíte provízie sprostredkovateľov, banky aj iným inštitúciám. Ak si vyberiete sporenie do zlata, počítajte s tým, že zaplatíte navyše asi 15 až 20% oproti tomu, ak by ste si kúpili priamo zlatú tehličku do vlastného trezoru a obišli finančného sprostredkovateľa
- Verdikt: Je to príliš drahé a poplatkovo nákladné, aby sa to oplatilo.
Nákup fyzického zlata a striebra ako finančný derivát
- Kupujete zlato a striebro ako finančný derivát. Kúpite ho typicky cez Forex, Indexového a komoditného obchodníka, napríklad cez XTB
- Toto zlato a striebro dokážete behom pár sekúnd nakúpiť a predať. Platíte minimum za nákup a predaj. Často platíte vyššie poplatky za držanie pozície viac dní v kuse. Často obchodujete na páku. Vhodné na krátkodobé a strednodobé držanie (obvykle maximálne na pár mesiacov)
- !!! Pozor, aby ste správne nakúpili zlato a striebro, budete sa musieť naučiť základné pravidlá obchodovania s ním. Bez znalosti týchto pravidiel prídete o peniaze, pretože uzavriete z neznalosti stratový obchod!!!
- Verdikt: Toto zlato a striebro je vhodné na obchodovanie alebo na krátkodobé až strednodobé držanie
- Bonus od nás: Ak si otvoríte účet v XTB cez naše linky, môžete od nás získať zadarmo hodinovú konzultáciu ako začať investovať do zlata, striebra na platforme XTB
Nákup akcií spoločností ťažiacich zlato a striebro
- V tomto prípade nakupujete spoločnosti, ktoré pracujú so zlatom a striebrom. Typicky majú ťažobné bane, rafinérie kovov a obvykle aj vybudované distribučné kanály. Investujete do podniku – do niečoho živého, preto môžete držaním týchto akcií zarobiť viac ako držaním zlata a striebra, ktoré bude iba sedieť v trezoroch
- Akcie týchto spoločností sa buď ako akcie, alebo ako ETF fondy. Obvykle ich nakupujete priamo cez burzu cenných papierov a ETF brokerov.
- Verdikt: Vhodné ako diverzifikácia vášho portfólia pri nákupe iných spoločností, vhodné aj na dlhodobé držanie
- Ďalšie informácie
- Pozrite si čo sú ETF fondy (link)
- Pozrite si ako si vybrať ETF obchodníka (brokera)
Ďalšie časti série Zlato a Striebro
- Časť 2. – Ako nakúpiť fyzické zlato a striebro do trezoru
- Časť 3. – Ako investovať do zlatých, strieborných a numizmatických mincí
Tipy na články z inej série
Máte otázky ohľadom zlata a striebra? Ste zvedaví, či vám zarobí zlato a striebro viac ako napríklad akcie alebo iné investície? Pripadne si chcete overiť, či vám ponúkli výhodný spôsob investície do zlata? Napíšte nám a môžete získať aj náš pohľad.