Časť 3. – Ako si vybrať ETF brokera – veľké porovnanie brokerov

V tomto článku píšeme o výhodach a nevýhodach brokerov Interactive Brokers, Lynx, XTB, Trading 212, DEGIRO, Etoro, Revolut, FIO broker, ale aj “netypických ETF brokeroch” ako Finax a EIC.

Vybranie toho správneho akciového / ETF brokera je jedno z najdôležitejších rozhodnutí, aké pri svojich investíciach spravíte. Preto tento článok obsahuje obsiahle porovnania, výhody a nevýhody tých najznámejších akciových a ETF brokerov s priamym prístupom na burzu.

Máte radšej video? Pozrite si

Obsah článku

Ako sa líšia brokeri navzájom

Nie každý broker dokáže všetko. Nie každý broker je naozaj vhodný pre naše investície. Rozdiely medzi nimi začiatočník obvykle nevidí.

Typické rozdiely sú:

  • Rôzne požiadavky na prvotný vklad
  • Rôzne poplatky (za transakciu, vedenie účtu, menovú konverziu, či iné)
  • Z toho dôvodu má každý broker inú minimálnu sumu, s ktorou sa oplatí mať u nich účet
  • Účet môže byť iba v jednej mene, alebo aj odlišných menách. Vtedy buď máte automatickú konverziu meny pri nákupe, alebo si peniaze zakaždým zmeníte
  • Každý broker má iné portfólio dostupných akcií a fondov. Niektorí majú len americké akcie (Revolut), iní ponúkajú iba zlomok z dostupných ETF fondov (Etoro, XTB, DEGIRO) a niektorí majú doslova takmer všetky akcie, fondy, dlhopisy a investičné certifikáty sveta (Interactive Brokers, Lynx)
  • Veľa brokerov má iba anglickú podporu, na ktorej Slováka jednoducho nenájdete. Preto ak vôbec neviete anglicky, odporúčam zvážiť lokálnych brokerov, ktorí majú česko-slovenskú podporu (Lynx, XTB)
  • Niektorý broker má nízke poplatky za transakciu, preto je výhodný aj na obchodovanie (krátkodobý nákup a predaj akcií či ETF)
  • Brokeri pre obchodníkov často ponúkajú aj obchodovanie na páku (Napr. kúpite akciu za 1/4 vlastných peňazí a zvyšok si požičiate za úrok. Môžete výrazne zarobiť aj prerobiť. Každý broker má pri nákupe na páku iné poplatky)
  • Vzdelávanie je jedna z najdôležitejších vecí, ktorá Vám môže pomôcť pri vhodnom investovaní do akcií. Najlepšie vzdelávanie v SK / CZ jazyku poskytujú brokeri Lynx a XTB. Niektorí brokeri neposkytujú vzdelávanie vôbec. Často budete o investovaní googliť v angličtine.

Rozdiely v zdaňovaní

Zdaňovanie je jedna z najdôležitejších argumentov pri výbere brokera. Je to obsiahla téma, preto je rozobratá v zvlášť paragrafe.

Každý štát má inú daňovú reguláciu, preto broker buď

  • Zdaní všetko ako má a ponúkne klientovi každého štátu najnižšie možné dane (Napr. Interactive Brokers, Lynx)
  • Nechce alebo nemá prostriedky na úpravu jeho daňového technického riešenia a ponúkne každému klientovi úroveň daní zo štátu, kde sú najvyššie dane. Teda každý klient z lacnejšieho štátu platí zbytočne dane navyše (Napr. DEGIRO, XTB, Etoro)
  • Broker vyhodí zdaňovanie z platformy a prenesie vo svojich obchodných podmienkach zodpovednosť za zdaňovanie na klienta (Napr. broker EIC). Často klient o tom nevie a tým pádom sa môže z neznalosti dopustiť až trestného činu skrátenia dane a poistného alebo trestného činu daňového podvodu. Toto je dôležité hlavne pre bonitnejších klientov, ktorí majú vyššie investované sumy a tým pádom z neznalosti nemusia priznať vysoké sumy.

Pri investovaní cez Brokerov sa budete najčastejšie stretávať s 3 druhmi daní

  • Daň z príjmu Fyzickej osoby z finančného majetku (Ak sa akcia alebo ETF zhodnotí a držíte ho menej ako rok)
  • Časový test alebo oslobodenie od dane z príjmu (Ak držíte akciu alebo ETF fond dlhšie ako rok)
  • Daň z dividendy

Chcete vedieť viac o zdaňovaní? Odporúčame článok:

Typický rozdiel je pri brokeroch aj v zdaňovaní dividendy amerických akcií

  • Štandardná sadzba dane pre Slovenského občana je strhnutie 30% dane z dividendy
  • Ak broker ponúka formulár W8-BEN, vtedy slovenský občan využíva americkú daňovú výnimku a platí daň z dividendy iba 15%. V súčasnosti W8-BEN formulár majú už takmer všetci brokeri v našom výbere s výnimkou Etoro.
  • W8-BEN formulár majú
    • napr. brokeri Lynx, Interactive Brokers, XTB, FIO, SAXO…

Rozdiely v garanciách brokerov

Mnoho ľudí sa pýta, ako sú garantované moje peniaze u brokerov. Ukážeme si to na Slovenských zákonoch a Slovenskej licencii OCP – Obchodníka s cennými papiermi. Toto OCP musí mať oddelený majetok a cenné papiere klientov od majetku samotného OCP. Majetok a cenné papiere klientov sú uložené u Depozitára – obvykle u banky. V prípade, ak OCP skrachuje, OCP nemá právo a ani možnosť siahnuť na cenné papiere klientov. Má maximálne možnosť siahnuť na nezainvestovanú hotovosť klientov. Táto hotovosť je chránená slovenským Garančným Fondom Investícii (ktorý je ako keby alternatíva Fondu Ochrany Vkladov pre peniaze na bankových účtoch). Teda v prípade krachu brokera, sa majetok klientov v cenných papieroch prevedie pod iného brokera a hotovosť klientov je vyplatená z garančného fondu investícii.

Mnohí brokeri, ktorí poskytujú svoje investično-burzové služby pre Európskych klientov, sú povinní dodržiavať prísne EU regulácie a využívajú podobnú alternatívu ochrany ako licencia OCP – Obchodníka s cennými papiermi na Slovensku.

Ďalší typický rys OCP je používanie zberných účtov. Broker zbiera peniaze aj požiadavky na nákup od svojich klientov a následne urobí jednu transakciu “vo veľkom”. Tak broker zaplatí omnoho nižšie poplatky a dokáže ponúknuť klientom výhodnejšie produkty. Všetky tieto transakcie sú v mnohých databázach viacerých spoločností, búrz cenných papierov aj finančných regulátorov. Sú niekoľkonásobne istené a niekoľkonásobne zálohované. Môže sa maximálne stať, že “obchodovanie na trhu sa prerušilo kvôli chybe”, ale nemôže sa stať, že “údaje o transakciách sa “stratia”.

Keď sprostredkovateľ tvrdí, že databáza majetku klientov sa môže “stratiť”, popýtajte sa ho, nech uvedie konkrétne príklady, kedy sa táto databáza a majetok klientov “stratil”. Ak nevie odpovedať na túto otázku, najskôr chce iba “strašiť klienta” aby predal svoj “výhodnejší” produkt.

Pozor na poplatky za investičné produkty

Veľa finančných sprostredkovateľov, ale aj zástupcov bánk a poisťovní či iných ľudí, využíva aj neseriózne formy presviedčania. Chcú uzatvoriť zmluvu, získať čo najskôr klientove peniaze, aby získali aj svoje provízie čo najskôr. Často zamlčiavajú riziká, poplatky, zdaňovanie. Často presviedčajú, že “ich produkt je najlepší na trhu”. Nechajte si túto ponuku prejsť hlavou. Vygooglite si o ich produkte viac. A hlavne pozrite si, či ten “ich produkt” dokáže byť výhodnejší ako priame investovanie do ETF fondov cez burzového brokera popísané obsiahlo napríklad na tomto webe.

Pozor na iné riziká brokerov

Nie všetci brokeri sú regulovaní EÚ. Narazíte aj na mnohých brokerov, ktorí nemajú ani licenciu ani právo brať peniaze od klientov. Buď nemajú ani právnu formu, alebo majú svoje sídlo niekde v daňovom raji v Belize. Na Slovensku je aj veľa finančných pyramíd pôvodom zo zahraničia. Overte si ich pôvod. Nedávajte svoje peniaze kamkoľvek. Zďaleka sa vyhýbajte investičným systémom na báze odporúčaní a MLM.

Ďalším rizikom brokera je, že ho vytlačí konkurencia a dostane sa do čoraz väčšej straty. Preto síce je tento broker regulovaný inštitúciami štátov EÚ či USA, aj napriek tomu mu môže hroziť riziko nepriaznivej finančnej situácie až bankrotu.

Brokerov v tomto článku sme vybrali preto, pretože podnikajú plne oficiálne a podľa regulácií EÚ. Sú pod dohľadom finančných regulátorov a preto poskytujú výraznú záruku bezpečnosti. Pri tých najznámejších brokeroch sa pozeráme aj na ich finančný model a podnikateľský pohľad, akú majú šancu rastu.

Ktorý broker je najbezpečnejší

Bezpečnosť brokera tvoria dve základné ochrany

  • Bezpečnosť a garancie orgánov nadhľadu (Obvykle centrálne banky a štátne organizácie)
  • Bezpečnosť samotného brokera (že je veľký, že bude ziskový a vydrží dlhé roky)

Najbezpečnejším brokerom je Interactive Brokers (IB)

Hlavné dôvody, prečo je najbezpečnejší, sú:

  • Je to jeden z celosvetovo najväčších brokerov
  • Pod správou má viac ako 1.000.000 klientskych účtov a spravuje aktíva klientov cez 200.000.000.000 USD
  • Je to jeden z mála brokerov, cez ktorého investujú aj banky, fondy a iní obchodníci s cennými papiermi

Ďalšie body sú rozpísané v časti bezpečnosť brokera Interactive Brokers. V porovnaní s IB dosahujú iní brokeri iba zlomok počtu účtov a zlomok aktív pod správou. Skrátka je tu Interactive Brokers a potom “tí iní”.

Rozdiely v bezpečnosti brokera, ak je obchodovaný na burze

Bezpečný broker je taký, ktorý dokáže dosahovať zisk a zvyšuje počet svojich klientov. Nebezpečný je broker, ktorý je v kríze, má vysoké náklady a dostáva sa do insolventnosti až bankrotu.

Zaujímavú ochranu brokera tvorí možnosť obchodovať jeho akcie na burze cenných papierov a s tým spojená povinnosť publikovať svoje účtovné závierky. V nich dokážete dohľadať počet klientov, priemerný majetok na účte klienta, príjmy, náklady a zisk brokera a mnoho ďalších informácií. Tieto dokumenty sú často dostupné v časti investor relations

Príklady

Ak nájdete finančné uzávierky Etoro a Trading212, zistíte, že títo brokeri sú veľmi malí, rizikoví, a nie je záruka, že títo brokeri prežijú najbližšie roky. Preto brokeri Etoro a Trading 212 sú považovaní za výrazne rizikovejších oproti XTB. Transparentnosť je silná zbraň dnešnej doby.

Čo sa stane, keď bude padať finančný systém?

Ak nastane Ten “Pád finančného systému”, z môjho pohľadu bude úplne jedno, u akého brokera alebo banky budete mať peniaze. Jednoducho sa k ním nedostanete. Ak nastane pád finančného systému, trhy aj banky budú padať ako domino. Ostane Vám iba to, čo vlastníte fyzicky, teda iba nehnuteľnosť, zopár hnuteľných vecí (auto, výbava), cenné kovy ako zlato, striebro, investičné mince, potraviny a ak bude elektrika, možno virtuálne meny.

Náš pohľad sme napísali v článku

Či sa niečo môže stať alebo dokonca stane? Je to otázka na zamyslenie pre každého z nás. Napíšte mi, na čo ste prišli.


Porovnanie jednotlivých brokerov

Obvykle väčšina ľudí, ktorí hľadajú najlepšieho burzového brokera, si obvykle vyberá zo zoznamu:

  • Interactive Brokers (IB) (Zaujímavý pre väčšinu klientov. Vhodná znalosť angličtiny)
  • Lynx (Ak ste ochotní zaplatiť vyššie poplatky ako v Interactive Brokers výmenou za využitie lokálnej SK/CZ podporu brokera)
  • XTB (Pri nákupe akcií a ETF v menšom množstve, pri riešení finančných derivátov na páku, zároveň s lokálnou SK/CZ podporou)
  • Etoro (Alternatíva pri nižších vstupných vkladoch a investovaných sumách. Vhodná znalosť angličtiny. Problematická bezpečnosť)
  • Trading 212 (Alternatíva Etoro pri nižších vstupných vkladoch a investovaných sumách. Vhodná znalosť angličtiny. Problematická bezpečnosť)

V tomto článku nájdete aj výhody a nevýhody iných brokerov, ktorí nie sú v našom užšom výbere na nákup akcií a ETF. Konkrétne:

Ak budete spokojní s hodnotnými informáciami v tomto článku alebo inde na portáli BlueNumbers.sk, môžete nás podporiť. Podporíte nás tým, že si založíte účet v Lynx, Interactive Brokers, XTB, Etoro či u iných partnerov cez naše odkazy. Vy nezaplatíte za otvorenie účtu žiadne poplatky navyše, ale my získame malú marketingovú (affiliate) províziu a vďaka ktorej vieme tvoriť lepšie články a ponúknuť Vám ich zadarmo.

Ak sa rozhodnete cez naše odporúčanie uzatvoriť účet u niektorých vybraných brokerov (XTB), môžete od nás získať bezplatnú bonusovú konzultáciu navyše.


Interactive Brokers (IB)

Jeden z celosvetovo najznámejších brokerov na obchodovanie s akciami, fondmi, dlhopismi, ale aj rôznymi inými nástrojmi ako investičné certifikáty. Využívajú ho korporátni klienti – niektoré banky, poisťovne, či obchodníci s cennými papiermi. Napríklad jeden z mojich známych – bývalý riaditeľ OCP – bol prekvapený, že IB je dostupný aj pre slovenských klientov.

Interactive Brokers má jedny z najnižších možných poplatkov za nákup a predaj finančných inštrumentov (pohybuje sa okolo eura za transakciu). Zároveň rovnakú akciu môžeme cez IB kúpiť aj na rôznych burzách a tak ich kúpiť za najlepšiu cenu. Je vhodný aj na dlhodobé držanie akcií a ETF, aj na obchodovanie s nimi.

V IB budete mať viaceré účty v rôznych menách. Najčastejšie sa stretnete, že máte účet v USD na nákup US akcií a účet v EUR na vklady a nákup Európskych akcií a ETF. Poplatok za zmenu meny je veľmi malý (pri nižších sumách obvykle 2 EUR)

V IB si dokážete kúpiť aj akcie z iných krajín (Napríklad ruské akcie, české, či niektoré čínske)

Update: Zmena v IB ohľadom zrušenia Activity Fee

Interactive Brokers zrušilo mesačný poplatok 10 USD mesačne za vedenie účtu. Vďaka tomu sa Interactive Brokers stal Top 1 voľbou pre investície pre Slovákov aj Čechov.

Activity Fee poplatok bol ako keby predplatený kredit v hodnote 10 USD mesačne, ktorý ste buď využili na zaplatenie poplatkov pri transakciách, alebo vám prepadol a strhli vám ho z účtu. Activity Fee zrušili od 1. 6. 2021.

Čo znamenalo zrušenie IB Activity Fee

  • Zrušenie Activity Fee u Interactive Brokers bola pre nás najväčšia zmena na Slovenskom či StredoEurópskom investičnom trhu v roku 2021. Úplne sa zmenila výhodnosť brokerov.
  • Ohrozila sa výhodnosť Lynx, XTB aj väčšiny iných brokerov
  • Kedysi bol Interactive Brokers vhodný iba pre VIP ľudí, teraz je vhodný takmer pre každého, kto vie anglicky (aj pre ľudí s menším vkladom)

Bezpečnosť a garancie Interactive Brokers

Interactive Brokers ponúka jednu z najvyšších bezpečností, ktoré dokáže ponúknuť broker

  • Interactive Brokers je regulovaný najvyššími finančnými autoritami rôznych štátov, ako napríklad
    • Americký US Securities and Exchange Commission (SEC)
    • Anglický UK Financial Conduct Authority (FCA) vo Veľkej Británii
  • Má aj povolenie na voľné cezhraničné pôsobenie obchodníka s cennými papiermi na území SR vydané Slovenskou NBS (odkaz). Podobné povolenia má aj v iných krajinách EÚ.
  • Garancie pre prípad bankrotu brokera sú
    • Pre UK klientov £85,000 garantované Anglickým Financial Conduct Authority (FCA)
    • Pre USA klientov $500,000 garantovaných Americkým Financial Industry Regulatory Authority (FINRA)
    • Pre Európskych klientov sú garancie podľa pobočky IB brokera. podľa toho, či sú kliento pod IB CE (Madarsko) alebo IB IR (Írsko)

Iné druhy garancií Interactive Brokers

  • Spoločnosť fungujúca od 1978
  • Jeden z najväčších brokerov v USA
  • Jeden z mála celosvetových brokerov, cez ktorého investujú aj banky, fondy a iní obchodníci s cennými papiermi
  • Obchodovaná na US trhu cenných papierov, vrátane burzy NASDAQ (Obchodovaná pod tickerom IBKR). Vďaka tomu musí pravidelne publikovať auditované účtovné uzávierky spoločnosti.
  • Hodnota spoločnosti 25 miliárd USD a je súčasťou indexu S&P400 midcap (Index stredne veľkých amerických spoločností). V praxi to znamená, že hodnota Interactive Brokers je väčšia ako hodnota holdingov mnohých bánk a poisťovní, napríklad väčšia ako Unicredit Group (Hodnota 21 miliárd USD), ako Reifeisen Group (6,6 miliárd USD), či NN (14,2 miliárd USD)
  • Aktíva pod správou cez 200 miliárd USD, otvorených viac ako 900.000 klientskych účtov

Pre predstavu ako veľa je 200 miliárd aktív pod správou (Číselne 200.000.000.000 USD alebo anglicky 200 Billion)

  • Približne 1/150 veľkosti celého indexu S&P 500 (Celý S&P500 má hodnotu okolo 30 biliónov USD)
  • Približne 1/10 hodnoty Apple alebo 1/8 hodnoty Microsoftu

Preto garancie Interactive Brokers sú ďaleko vyššie ako u iných brokerov, dokonca niekedy vyššie ako garancie bánk.

V prípade záujmu odporúčam si pozrieť Interactive Brokers stock na Google (Ticker IBKR) a pozrieť si aj IB brokers stránku pre investorov.

https://investors.interactivebrokers.com/ir/main.php

Interactive Brokers minimálny vklad

  • Pred zrušením Activity Fee
    • minimálny vhodný vklad v IB – na začiatok aspoň 3000 EUR a postupne mesačne prikupovať. Ideálne mať hodnotu účtu aspoň 10.000 EUR aby activity fee 120 USD ročne bolo pre vás zanedbateľné
  • Teraz, v súčasnosti, po zrušení Activity Fee
    • Minimálny vhodný vklad pre IB je z nášho pohľadu aspoň 1000 EUR. Ak chcete, môžete to skúsiť aj s menšou sumou.
    • Ak chcete investovať výrazne viac peňazí (nad 10 000 EUR, či nad 100 000 EUR, Interactive Brokers bude vašou prvou voľbou)

Poplatky Interactive Brokers

IB ponúka pre štandardných klientov vybrať si medzi dvomi druhmi systému transakčných poplatkov – Tiered a Fixed commisions.

Pre bežných klientov investujúcich v menších sumách odporúčame Tiered Commisions, keďže majú menší minimálny poplatok za transakciu (každý nákup / predaj cenného papiera). V praxi nákup US akcií za 1000 USD výjde približne na 1 USD, nákup EUR akcií do 2 EUR.

Niekedy sa stane, že si IB klient omylom vyberie Fixed poplatky. Poplatkovú schému si vie zmeniť aj v nastaveniach účtu Interactive Brokers.

Tiered commisions

  • cena transakcie závisí od objemu a počtu akcií
  • Tento typ je vhodný pre väčšinu menších investorov
  • Americké akcie a ETF
    • poplatok je približne 0,0035 za 1 ks akcie
    • minimum za transakciu 0,35 USD
    • maximum za transakciu 1% z objemu transakcie
  • Európske akcie a ETF (Obchodované v mene EUR)
    • poplatok za transakciu 0,05% za 1 akciu alebo 1,25€ (podľa toho, čo je vyššie)
  • Iné Európske / svetové akcie (Mimo meny EUR a USD)
    • Poplatok za transakciu obvykle do 0,1% alebo požadované minimum za transakciu (podľa toho, čo je vyššie)
  • viac na: https://www.interactivebrokers.co.uk/en/index.php?f=39753&p=stocks2

Fixed Commisions

  • pre cenu transakcie je charakteristické, že má väčší minimálny poplatok, väčší poplatok rátaný z objemu transakcie (cca 0,1% v objemu) a transakcia má aj svoj maximálny poplatok (od 30 do 120 EUR)
  • tento typ poplatku je vhodný pre veľkých hráčov
  • Americké akcie a ETF za minimum 1 USD, zároveň 0,005 za 1 ks so stropom 1% v objemu transakcie
  • Európske akcie a ETF v mene EUR – minimálne obvykle 4 až 6 EUR za transakciu s obvyklým stropom 50 EUR za celú transakciu
  • Svetové akcie sa rátajú podľa podobného kľúča
  • viac na: https://www.interactivebrokers.co.uk/en/index.php?f=39753&p=stocks1

Odporúčanie: Nastavte Tiered poplatky (pre väčšinu klientov)

Poznámka: Fixed poplatky sú výhodné iba pre inštitúcie, ktoré obchodujú naozaj veľké objemy transakcií. Fixed poplatky sú však prednastavené pre nové klientske účty v Interactive Brokers

Špecialita IB – Stock Yield Enhancement Program

V prípade, ak máte účet v IB v hodnote aspoň 50.000 USD, môžete sa zapojiť do Stock Yield Enhancement Program. Vďaka tomuto programu si môžu externé spoločnosti tretích strán zapožičať “vaše akcie a ETF” na krátkodobé obchodovanie. Pri tomto programe o Vaše akcie nemôžete prísť a “stratiť ich”. Práve naopak, za to, že ich požičiate, môžete získať extra zhodnotenie navyše.

Link: https://ibkr.info/node/1838

Špecialita IB – API a prepojenia na automatizované obchodovanie

V prípade, ak sa chystáte obchodovať s akciami pomocou automatizácií a obchodovacích robotov, pravdepodobne budete využívať platformu IB. Ponúkajú vhodné API aj zdroje dát potrebné pre robo trading.

IBKR Lite – nedostupné pre Európu

IBKR Lite malo výhodu, že obchodujete akcie a ETF bez poplatku (Commision-free). Zároveň IBKR Lite nemalo Activity Fee poplatok.

Keďže Interactive Brokers zrušilo Activity Fee mesačný poplatok na Interactive Brokers Pro účtoch, už IBKR Lite neprináša žiadne výhody pre Slováka.

IBKR Lite je navyše dostupný len pre USA a Indiu. Slováci ani Európania nemajú možnosť založiť si IBKR Lite účty

Špecialita Interactive Brokers – vhodný pre firemné investovanie

Interactive Brokers je Top 1 voľba pre firemné investovanie a pre trading. Pre viac info pozrite časť

Výhody IB

  • Najväčší rozsah finančných inštrumentov (Akcie, ETF, dlhopisy, certifikáty) väčšiny sveta k dispozícii, vrátane ich kúpy cez rôzne burzy za čo najlepšiu cenu
  • Ak chcete kupovať akcie krajín mimo Európy a USA (Napr. Rusko alebo Čína)
  • Najvýhodnejšie vyriešené zdaňovanie dividendy
  • Najlepšie ceny za nákupnú / predajnú transakciu (cca 0,3 až 2 USD za transakciu, 1,2 až 2 EUR za Európske transakcie)
  • Vedenie aj EUR účtu, aj USD účtu a účtu iných mien s minimálnymi poplatkami za konverziu (cca 2 Eur za zmenu meny)
  • Čím vyššia je vaša hodnota účtu v IB, tým je váš účet výhodnejší.
  • Interactive Brokers môže byť Váš jediný broker, s ktorým budete spokojný dlhoročne (Má v sebe všetko)

Nevýhody IB

  • Zrušené: Platíte mesačné Activity Fee (obvykle 10 USD)
  • Ich platforma je iba v angličtine
  • Ich podpora je len v angličtine (Americká Business podpora, Indická administratívna podpora)
  • Podpora neodpovedá niekedy aj pár dní
  • Po zrušení Activity Fee sa očakáva príliv veľkého počet malých klientov a o to viac preťažená Interactive Brokers podpora pre bežných klientov

Pre koho je Interactive Brokers

  • Pre ľudí, ktorí chcú kupovať akcie, ETF, dlhopis, opcie, certifikáty, futures či akékoľvek iné finančné nástroje
  • Pre ľudí, ktorí chcú obchodovať s akciami a ETF na pravidelnej báze
  • Pre ľudí, ktorí vedia anglicky alebo ľudí, ktorí majú v okolí ľudí, ktorí im preložia Interactive Brokers z angličtiny
  • Pre firemnú klientelu a investovanie v prostredí podnikov

Pre koho nie je vhodný IB

  • Platforma IB je zložitá. Bez znalosti angličtiny aj základov tradingu môžete urobiť obchody, vďaka ktorej môžete prerobiť veľkú časť ľudí
  • BlueNumbers tvorí platenú podporu pre Interactive Brokers. Preto ak budete potrebovať poradenstvo k Interactive Brokers, napíšte nášmu tímu BlueNumbers

Založenie účtu a Referral Bonus pre nového klienta

Pri zakladaní IB účtu môžete využiť aj referral bonus

Referral Bonus IB

  • Je to registrácia účtu na odporúčanie iného klienta do Interactive Brokers
  • Nový klient získa
    • Nový klient získa bonus až 1% z hodnoty vkladov až do výšky 1000 USD (Teda maximálny bonus získate pri vklade 100 000 USD za prvý rok)
    • Tento Bonus dokáže klient získať iba raz a iba pre jeden jeho účet
    • Nový klient bude mať aj naďalej tie isté poplatky ako bez využitia Referral Bonusu. Tento referral bonus je skrátka iba Bonus bez nevýhod
    • Tento bonus je vyplatený vo forme akcií Interactive Brokers (IBKR)
  • Odporúčateľ nového klienta získa
    • Získa bonus prvých 100 USD, ak nový klient zaplatí spolu na poplatkoch 330 USD. Ďalších 100 USD odporúčateľ dostane, ak nový klient zaplatí na poplatkoch ďalších 330 USD
    • Teda bonus je maximálne 200 USD vyplatený pri zaplatených poplatkoch 660 USD
    • V praxi to znamená, že tento referral bonus vám príde až vtedy, keď ho už nepotrebujete, teda za 1 až 6 rokov
    • Pozor: Odporúčateľ môže odporučiť iba 15 účtov za rok a 30 účtov za celú dobu trvania svojho IB účtu
  • Tipy BlueNumbers
    • Ak máte známeho v IB, spýtajte sa ho, či odporučil menej ako 15 ľudí za rok a 30 ľudí za celú dobu. Ak áno, poproste ho o poslanie linku
    • NEhľadajte tieto linky na fórach či investičných weboch. Obvykle sa cez tie linky už registrovalo viac ako 15 ľudí a šanca získania 1% bonusu je tak 50:50
    • Preto ak NEmáte známeho, čo vám zašle IB link, môžete použiť link nižšie. Cez tento link sa už registrovalo viac ako 15 ľudí, preto šanca, že získate 1% bonus z vkladu je tiež 50:50. Ušetríte však čas na hľadanie na fórach
    • https://www.interactivebrokers.com/referral/radovan489
    • Ak hľadáte platný IB referral link, kliknite na odkaz nižšie a vypýtajte si ho v poste vo facebook skupine BlueNumbers

BlueNumbers návody pre Interactive Brokers

Zvažujete Interactive Brokers? Vrámci BlueNumbers sme vytvorili aj detailné návody ako začať pracovať s Interactive Brokers.

Všetky BlueNumbers články nájdete na stránke

Ďalšie užitočné linky:


Lynx Broker

Tento broker technicky využíva platformu Interactive Brokers. Je to v podstate Interactive Brokers v inej krabičke, s inou grafikou a inou poplatkovou štruktúrou.

Podobnosti Lynx a Interactive Brokers

  • Platforma v pozadí je technicky podobná
  • Využívajú aj rovnako výhodné zdaňovanie ako IB
  • Mobilná aplikácia Lynx a IB je takmer rovnaká

Rozdiely Lynx oproti Interactive Brokers

  • Lynx má vyššie poplatky za nákupné aj predajné transakcie, aj poplatky za prevod EUR na USD
  • Lynx má lokálnu podporu v Česko-Slovenskom jazyku (Z môjho pohľadu podpora SK/CZ je veľmi milá a vedeli dobre poradiť)
  • Lynx ponúka na obchodovanie dve platformy
    • Základná správa účtu – platforma od Interactive Brokers
    • Lynx Basic – vlastné grafické rozhranie Lynx, v ktorom sa celkom dobre orientuje a obchoduje. Je o niečo krajšie a vhodnejšie pre klientov, ktorí začínajú s obchodovaním

Bezpečnosť a garancie Lynx

  • Lynx je takzvaný Introducing Broker pre Interactive Brokers, teda pre Lynx klientov platia rovnaké garancie ako pre IB klientov. Každý Lynx účet klienta je vedený v Interactive Brokers platforme pod jedinečným číslom účtu klienta.
  • Aj keď je Lynx regulovaný Holandským Netherlands Authority for the Financial Markets (AFM) aj Holandskou Dutch Central Bank (DNB), ako európsky Lynx klient využijete Interactive Brokers garancie £85,000 garantované Financial Conduct Authority (FCA) štátu Veľkej Británie.
  • V prípade teoretického krachu Lynx by sa mal Váš účet aj s všetkými investíciami previesť pod Interactive Brokers
  • V praxi pri vklade prostriedkov do Lynx, posielate vaše peniaze na nemecký účet Interactive Brokers
  • Lynx sa kvôli garanciám Interactive Brokers považuje za veľmi bezpečného brokera

Lynx minimálny vklad

  • Tento broker stanovil minimálny prvotný vklad na 3000 EUR. Pred Koronou bol tento limit na 2000€. Neskôr tento vklad zvýšili na 4000EUR a potom dokonca až 8000€. Dnes je minimálny vklad na otvorenie Lynx účtu 3000 EUR.
  • Minimálny vklad 3000€ je najväčšia nevýhoda, ktorá hrá v neprospech Lynx. Väčšina ľudí chce investovať na začiatok okolo 1000 EUR. Ak už niekto má na prvotný vklad 3000 EUR, často pôjde do poplatkovo výhodnejšieho Interactive Brokers alebo XTB.

Výhody Lynx

  • Neplatíte Activity Fee
  • Aj keď sú drahší ako Interactive Brokers, stále sú s cenou za transakciu na tom lepšie, ako väčšina iných slovenských brokerov (Lynx cena cca 5 USD za americké akcie a ETF a 6 EUR za európske akcie a ETF)
  • Výhodný je pre ľudí typu Buy & Hold – chcem nakúpiť akcie a ETF, držať ich a prikupovať nepravidelne napríklad každý tretí mesiac.
  • Využívate ten istý rozsah finančných inštrumentov, ako je v Interactive Brokers (Akcie, ETF, dlhopisy, certifikáty). Cenné papiere väčšiny sveta k dispozícii, vrátane ich kúpy cez rôzne burzy za čo najlepšiu cenu. Môžete nakupovať aj akcie krajín mimo Európy a USA (Napr. Rusko alebo Čína)
  • Máte k dispozícii lokálnu SK/ CZ telefonickú podporu
  • Máte k dispozícii veľmi kvalitné vzdelávanie v SK / CZ jazyku
  • Dostávate emailovo aj tipy od Lynx špecialistov, aké akcie a ETF sa oplatí kúpiť, ako aj prognózy trhu
  • Najvýhodnejšie vyriešené zdaňovanie dividendy (Podobne ako v IB)

Nevýhody Lynx

  • Najväčšia nevýhoda: Lynx je výrazne drahší oproti Interactive Brokers. Väčšina ľudí preto nerieši Lynx a ide priamo do IB.
  • Platíte výrazne vyššie poplatky oproti IB (cca 5 USD za transakciu za americké akcie a ETF a 6 EUR za európske akcie a ETF)
  • Minimálny prvotný vklad 3000 EUR pre otvorenie Lynx účtu je dosť vysoký.
  • Máte oddelené účty pre každú menu
  • Platíte výrazne vyššie poplatky za menovú konverziu (Za zmenu EUR na USD zaplatíte minimálne 5 USD), preto nie vždy je tento broker vhodný na nákup amerických akcií v malej sume
  • V online reklamách nájdete reklamu na Lynx, ale nenájdete reklamu na lacnejší Interactive Brokers. Preto veľa ľudí chce neskôr zrušiť Lynx účet a ísť do Interactive Brokers, je to však dosť problematické.

Pre koho je Lynx

  • Pre ľudí, ktorí chcú držať a nepravidelne dokupovať akcie a ETF cez stratégiu Buy & Hold. Zároveň majú prvý vklad aspoň 3000€ na založenie účtu a z nejakého dôvodu nemajú záujem o Interactive Brokers.
  • Pre ľudí, ktorí nevedia anglicky a hľadajú brokera s lokálnou Česko-Slovenskou podporou

Užitočné odkazy


XTB

Tohto brokera poznáme hlavne z prostredia obchodovania s finančnými derivátmi (FOREX, akciové indexy, komodity, prípadne kryptomeny) s využitím páky. V tejto oblasti patrí medzi top spoločnosti v Európe.

Neskôr pridal aj možnosť nákupu klasických akcií a ETF, ako aj nákup akcií a ETF na páku (Pákové produkty na akcie a ETF sa nazývajú CFD).

Spoločnosť XTB zrušila poplatky na nákup fyzických akcií a ETF – pôvodný poplatok 10€ za transakciu zrušila a znížila na nulu – 0€. Táto zmena je účinná od 10. 10. 2020, preto tento broker je už výrazne výhodnejší aj pre bežných menších klientov.

Tento broker bol kedysi najmä pre Traderov – obchodníkov na burze, ktorí radi obchodujú na páku. V súčasnosti je už aj pre bežných menších investorov a ľudí, ktorí chcú vyskúšať obchodovanie akcií a ETF. Vrámci XTB X-Station platformy nájdete aj veľa predvypočítaných funkcií, indikátorov alebo detailných pohľadov na grafy. Máte možnosť spojiť si aj niekoľko odlišných grafov v jeden prehľad. Máte možnosť si ľahko zadefinovať Stop-Loss a Take-Profit (Pokyny, kedy uzatvoriť pozíciu) . Máte možnosť si realtime (V reálnom čase) otvoriť rôzne pozície na komodity, Forex, či indexy iba s minimálnymi poplatkami a predať ich hoci o pár minút neskôr. XTB obsahuje všetko, čo by potreboval obchodník s FOREX, komoditami a derivátmi.

XTB už má formulár W8-BEN pre nižšie zdaňovanie dividend z amerických akcií a amerických ETF

Zároveň XTB ponúka k dispozícii iba tie najväčšie US a Európske akcie. Ponúkajú aj pomerne malý výber ETF fondov a akumulatívnych ETF fondov. Na druhej strane s komisiou 0€ za nákup sú už omnoho výhodnejší na obchodovanie.

XTB má veľmi dobrú SK / CZ lokálnu podporu. Zároveň ponúkajú výborné vzdelávanie pre Trading (Obchodovanie) v SK/CZ jazyku. Vzdelávanie zahŕňa články, množstvo videí, pravidelné aktuálne správy z trhu a mnoho ďalšieho. Ak ste Slovák a chcete sa naučiť obchodovať, určite Vám pomôže XTB. Ak chcete zistiť, kedy by mohol byť správny čas na nákup či predaj akcií, opäť Vám pomôže pomôcť XTB.

(Poznámka autora: Môj súkromný odhad je, že v XTB majú najlepšie vzdelávacie materiály v SK/CZ jazyku na obchodovanie na Slovensku)

Bezpečnosť a garancie XTB

Aj keď platformu XTB využíva veľa medzinárodných klientov pre obchodovanie s derivátmi, XTB ponúka výrazne nižšie garancie ako napríklad Interactive Brokers.

  • XTB je regulovaný najvyššími finančnými autoritami rôznych štátov, ako napríklad
    • UK’s Financial Conduct Authority (FCA)
    • Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
    • Poľský Financial Supervision Authority (KNF)
    • Belize orgánom International Financial Services Commission of Belize (IFSC)
    • Vyperským Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC),
  • Má aj povolenie na voľné cezhraničné pôsobenie obchodníka s cennými papiermi na území SR vydané Slovenskou NBS (odkaz). Podobné povolenia má aj v iných krajinách EÚ.
  • V prípade krachu XTB ste vrámci garancií
    • pre UK klientov maximálnou sumou £85,000 garantovanou Financial Services Compensation Scheme (FSCS).
    • pre klientov z Cypru, Maďarska a Talianska maximálnou sumou 20000 € garantovanou Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
    • Pre iných EU klientov 90% zo sumy účtu pri maximálnej hranici účtu 22,000 €, teda pri maximálnej sume €20,100 garantovanou Polish Financial Supervision Authority (KNF)

Iné garancie XTB

  • je obchodovaný na poľskej burze cenných papierov (ticker WSE: XTB), preto verejne publikuje svoje finančné uzávierky, preto jeho bezpečnosť je výrazne vyššia oproti brokerom, o ktorých neviete dohľadať finančné čísla
  • Výročné a kvartálne uzávierky a finančné výkazy pre XTB nájdete na linku:
  • Hodnota spoločnosti je viac ako 800 miliónov EUR (resp. viac ako 3,7 miliardy PLN)

Minimálny vklad a poplatky pri XTB

  • Minimálny vklad pre reálny účet nie je ohraničený, na druhej strane odporúčame začať aspoň so sumou 500 EUR
  • Minimálny poplatok za nákup štandardných akcií je ETF je 0 Eur. Ak nakupujete US akcie, zaplatíte k 0 EUR aj +0,5% navyše za menovú konverziu. Platíte aj spread pri nákupe akcií a ETF, ktorý je veľmi nízky. Spread je rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou akcie na burze.
  • Na druhej strane uzatvorenie pozície na nákup Indexu S&P 500 na páku v sume 2000 EUR na páku je približne 2 Eur, pričom niektoré ich akciové indexy majú aj nulové poplatky za prenos pozície cez noc

Vhodnosť XTB pre akciového / ETF investora

Výhody

  • Nízke poplatky – Výhody pri kúpe akcií a ETF cez XTB sú veľmi nízke poplatky za nákup fyzických akcií a ETF, najmä v mene EUR
  • Transparentnosť brokera – Veľká výhoda je transparentnosť finančného stavu brokera, vďaka akciách XTB obchodovaných na burze. Z toho dôvodu si viete pozrieť a prečítať detailné finančné uzávierky a správy pre investorov. Iba niekoľko brokerov z tohto je obchodovaných na burze cenných papierov (Interactive Brokers, XTB, FlatexDegiro)
  • Ziskovosť brokera – Vďaka účtovným uzávierkam vidíte, že broker XTB je ziskový a je pravdepodobné, že na trhu bude pôsobiť dlhodobo
  • Bezpečnosť brokera – Je vyššia najmä z dôvodov spomenutých vyššie (Regulácia EU, Transparentnosť brokera, Ziskovosť brokera).
  • SK / CZ telefonická podpora – je veľmi užitočná najmä pre začiatočníkov, ktorí s obchodovaním, či kúpou akcií / ETF na burze iba začínajú

Nevýhody

  • Neprehľadnosť portfólia – Pri dlhodobom nákupe ETF / Akcií môže pôsobiť portfólio u tohto brokera veľmi neprehľadne. Toto uvidíte najmä vtedy, keď nakupujete desiatky rôznych akcií a ETF po dlhšie obdobie.
  • Možnosť nastavenia trading pozícii z neznalosti – XTB má aj fyzické akcie / ETF, aj CFD na akcie / ETF. Preto si treba dať pozor na to, aby ste kúpili iba fyzické akcie / ETF
  • Horšia úroveň daňových výpisov – XTB poskytuje iba jednoduchý štýl výpisov transakcií (Teda mierny nadštandard). V prípade výrazného obchodovania akcií budete potrebovať napríklad rozdeliť dividendy podľa krajiny sídla spoločností, obchodovanej meny, či typu dividendy. Momentálne najvyššiu úroveň aj flexibilitu daňových výpisov má Interactive Brokers

Výhody XTB

  • Majú zrušený minimálny poplatok za nákup fyzických akcií a ETF (platí sa spolu 0 EUR minimálny poplatok + malý spread + prípadne aj 0,5% za menovú konverziu)
  • XTB už má formulár W8-BEN
  • Jeden z Top brokerov pre obchodovanie Forexu, zlata, striebra, ropy, akciových indexov, kryptomien alebo iných produktov na páku
  • Ponúkajú možnosť nákupu väčšiny veľkých US a EU spoločností na páku.
  • Majú veľmi nízke poplatky pri nákupe na páku
  • Nízky minimálny prvotný vklad 500 Eur
  • Vynikajúce vzdelávanie o obchodovaní aj finančnom trhu
  • Dobre prepracovaná ich x-Station obchodná platforma

Nevýhody XTB

  • Ponúkajú iba pomerne malý rozsah US a Európskych akcií
  • Ponúkajú veľmi malý rozsah ETF a akumulatívnych ETF

Pre koho je XTB

  • Pre ľudí, ktorí si chcú vyskúšať obchodovanie fyzických akcií a ETF bez páky
  • Pre ľudí, ktorí chcú obchodovať finančné inštrumenty na páku (Najmä komodity, akciové indexy a FOREX)
  • Pre ľudí, ktorí chcú získať čo najlepšie vzdelávanie v Tradingu a neskôr obchodovať na burze
  • S pomedzi trojice brokerov Etoro, Trading 212 a XTB je XTB najbezpečnejší, pretože spadá priamo pod reguláciu EÚ, je obchodovaný na burze cenných papierov, pravidelne vypláca dividendy a sú známe jeho finančné údaje aj účtovné uzávierky

Chcete zistiť viac o XTB?

Odporúčame pozrieť

BlueNumbers Bonusy pre XTB:

Možnosti uzatvoriť účet v XTB bez konzultácie od BlueNumbers.sk.

BlueNumbers tipy na XTB bezplatné vzdelávanie

Etoro broker

Tento broker kedysi dávnejšie predával iba kryptomeny. Akcie a ETF pridal ich do portfólia až neskôr. Používa agresívny marketing najmä cez YouTube.

Etoro je americký broker. Jeho hlavná klientela je v USA a platí dolármi. V Európe je preto, že mal záujem rozšíriť si biznis aj klientelu, ale nie je plne prispôsobený pre SK / CZ klientov.

Etoro patrí medzi “Social Trading” brokerov. Máte možnosť kopírovať obchody úspešnejších traderov. Na druhej strane v iných krajinách mimo Slovenska buď vôbec nemajú časový test, alebo ho majú menej výhodný. Preto sa Vám neoplatí kopírovať krátkodobých obchodníkov na Etoro a tým pádom strácate jednu z hlavných výhod tohto “Social Trading” brokera.

Etoro má podporu hlavne v angličtine. Obchodný systém sa dá nadstaviť aj do češtiny. Nenájdete ani jedného Slováka na Etoro oficiálnej podpore. Etoro poskytuje vzdelanie len v angličtine. Ak sa chcete naučiť obchodovať, Etoro na to nie je ideálny broker najmä kvôli chýbajúcemu vzdelávaniu.

Bezpečnosť a garancie Etoro

Aj keď platformu Etoro využíva viacero väčších hráčov, Etoro ponúka výrazne nižšie garancie ako napríklad Interactive Brokers.

  • Etoro je regulovaný najvyššími finančnými autoritami rôznych štátov, ako napríklad
    • Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC),
    • UK’s Financial Conduct Authority (FCA)
    • Australian Securities and Investment Commission (ASIC).
  • Má aj povolenie na voľné cezhraničné pôsobenie obchodníka s cennými papiermi na území SR vydané Slovenskou NBS (odkaz). Podobné povolenia má aj v iných krajinách EÚ.
  • Garancie štátnych orgánov prípade krachu Etoro:
    • Ak ste občan Veľkej Británie, môžu vám vyplatiť pokrytie škôd do výšky 85 000 libier, čo je asi 95 000€. Túto sumu vám garantuje Financial Services Compensation Scheme (FSCS) Veľkej Británie
    • Ak ste iný občan EÚ, vaše obchody spadajú pod pobočku brokera v Bluharsku, a ste krytý iba sumou 20.000 € cez orgán Cyperským Cypriot Investors Compensation Fund
  • Pravdepodobnosť neúspechu a problémov Etoro
    • Bezpečnosť brokera zvyšuje fakt, že Etoro bolo založené v roku 2007 a už prežilo jednu finančnú krízu
    • Etoro nie je obchodovaný na burze (znižuje jeho bezpečnosťť),
    • Preto aj keď je tento broker legálne krytý UK autoritou FSCS, nie je možné dokázať, že je to bezpečný broker, ktorý bude fungovať po niekoľko desiatok rokov.
  • Otázne finančné čísla pri Etoro
    • Finančné a účtovné uzávierky pre Etoro si môžete dohľadať na linku
    • Z týchto účtovných uzávierok zistíte, že Etoro je malý broker (Hodnota holdingu v roku 2019 iba cca 12 mil. €, Tržby za 2018 v sume 5,8 mil. USD, v roku 2019 iba v sume 1,6 mil USD)
    • Zároveň Etoro výrazne znížilo poplatky, teda zároveň sa mu zvýšil počet klientov, ale aj výrazne znížili tržby
    • Etoro má veľa nízkobonitných, teda rizikových klientov
    • Holding Etoro sa v roku 2019 dostal do dosť výraznej straty (-4 mil. USD)
    • Preto brokerovi Etoro môže hroziť finančná slučka malého brokera, kedy je broker malý, málo bezpečný, láka na nízke poplatky, pričom NEdokáže získať bonitných klientov, ktorí mu prinesú tržby, a preto tomuto brokerovi môže hroziť pád aj bankrot
    • Síce možno budú klienti Etora krytí sumou 85.000 GBP cez FSCS UK namiesto Cyperského krytia 20.000€, ale určite nebudete mať záujem riešiť administratívu, právnikov a jazykové preklady pri vyťahovaní svojich vlastných peňazí od zbankrotovaného brokera.

Poskytuje Etoro garancie a poistenie k účtu až do 1.000.000 €?

  • Etoro má garantovať poistenie každého svojho účtu až do sumy 1 milión Eur za účet. Preto Etoro označuje seba samého ako bezpečného brokera
  • Ako je to v skutočnosti
    • O Etoro garanciách sa dozviete na stránke
    • Detailné podmienky garancie nájdete odkaz v PDF na stránke vyššie
    • V nich sa dočítate, že áno, pre prípad bankrotu Etoro majú jeho klienti čerpať garancie od 85.000 GBP až po 1.000.000 GPB, krytého komerčnou poisťovňou
    • Ale zároveň maximálna suma krytia pre všetkých klientov Etoro spolu cez toto poistenie je iba 10.000.000 GBP
  • Ukážka odseku krytia
  • Garancie miliónového poistenia Etoro v skratke
    • Áno, na papieri je a využíva sa pre marketing
    • Nie, v skutočnosti nie je, pretože Etoro obhospodaruje omnoho väčší objem prostriedkov ako 10.000.000 GBP
  • Podľa bodov vyššie si môžete utvoriť obraz o bezpečnosti tohto brokera

Odporúčanie: Ak chcete investovať väčšie sumy peňazí (nad 10.000€), odporúčame iného brokera ako Etoro. Ak však chcete vyskúšať investovanie do akcií za pár Eur (Do hodnoty účtu max. 3000€), budete potrebovať brokera, u ktorého si viete kúpiť zlomkové akcie, preto po zvážení rizík bezpečnosti môžete vyskúšať aj Etoro. Neskôr odporúčam presunúť peniaze k bezpečnejšiemu brokerovi.

Poplatky Etoro

Ich hlavná výhoda je, že nemajú minimálne poplatky za transakciu. Za transakcie si účtujú “spread”, teda kúpite cenné papiere o niečo drahšie ako je cena na trhu. Podobne cenné papiere predáte o niečo lacnejšie ako je cena na trhu.

Preto pri stratégii na Etoro môžete diverzifikovať a tak nakúpiť za malé sumy veľmi veľa akcií rôznych firiem.

Dajte si pozor na skryté poplatky Etoro. Napríklad zvýšené poplatky za prenos pozície cez noc (tkzv. SWAP), ak obchodujete na páku. Iné poplatky ako poplatok za výber z účtu 5 USD sú relatívne v pohode. Dajte si pozor na Inactivity Fee – ak nevykonáte žiadnu transakciu 12 mesiacov po sebe (Typicky zabudnete, že máte Etoro Účet), broker si bude strhávať inactivity Fee 10 USD mesačne.

Ak budete chcieť obchodovať finančné deriváty (Indexy, komodity, Forex a iné produkty na páku), môže byť pre Vás omnoho výhodnejší XTB broker.

Minimálny vklad na otvorenie Etoro účtu

Etoro nemá minimálny vklad. Opäť hovoríme iba o minimálnom praktiskom vklade – ak chcete začať obchodovať, alebo nakúpiť akcie alebo ETF, vložte aspoň 500€

Zdaňovanie a rozsah ETF v ponuke

Veľká slabina Etora je zdaňovanie – neponúkajú formulár W8-Ben, preto Vám budú strhávať daň z dividendy US akcií 30% namiesto 15%. Zdaňovať zbytočne navyše Vám môžu aj iné európske akcie.

Ďalšia ich obrovská slabina je výrazne obmedzený zoznam akcií prakticky iba na USA, a ešte výraznejšie obmedzený zoznam ETF fondov. Pre nás, Slovákov, sú zaujímavé ETF fondy s akumulovanou dividendou. Takýchto fondov nájdete na Etoro iba pomerne málo. Nebudete si môcť vybrať ani ETF fondy s najnižším poplatkom, ako je to napríklad v IB / Lynx. Budete radi, ak v Etoro vôbec nájdete niektoré špecializované akumulatívne ETF fondy.

Výhody Etoro

  • Majú veľmi nízky minimálny vklad (pohybuje sa okolo 50 USD)
  • Nemajú minimálne poplatky za transakciu, ale účtujú si spread
  • Preto sú veľmi výhodní pre malých a začínajúcich investorov. Sú skvelí na vyskúšanie si obchodovania s malým počiatočným vkladom
  • Majú v platforme väčšinu US akcií
  • Majú účet spravovaný iba v jednej mene a používajú automatickú menovú konverziu

Nevýhody Etoro

  • Nie je to typický plnohodnotný broker s prístupom na burzu
  • Majú výrazne obmedzený rozsah akcií mimo USA
  • Majú výrazne obmedzený zoznam ETF a akumulatívnych ETF
  • Platíte daň z dividendy 30% pri US akciách
  • Nemajú SK / CZ lokálnu podporu
  • Etoro nie je obchodovaný na burze
  • Čísla z finančných uzávierok Etoro vyzerajú prinajmenšom “nepresvedčivo” a “rizikovo”. Preto aj keď je tento broker legálne krytý finančnými autoritami USA, nie je možné dokázať, že je to bezpečný broker, ktorý bude fungovať po niekoľko desiatok rokov.

Varovanie k Etoro – CFD

  • Viac ako 90% ETF fondov na etoro sú takzvané CFD. Nevlastníte ETF ale len CFD zmluvu. Je to akási stávka z brokerom že dané aktívum pôjde hore na cene. Neuplatňuje sa pri nich časový test ako pri normálnych ETF čo môže byť problém pri danení. Viac o danení ETF sa dozviete:

Časť 2. – Čo sú ETF fondy a ako sú zdaňované

Varovanie k Etoro – Marketingový podvod s poistením

  • Etoro má ponúkať poistenie klientských peňazí až do výšky 1 milión GBP pre klienta. Celková hodnota maximálneho poistenia pre všetkých klientov pri brokerovi je iba 10 miliónov. Preto toto je jasný marketingový podvod, ktorý seriózny broker nerobí.

Pre koho je Etoro

  • pre ľudí, ktorí chcú začať investovať malé sumy alebo majú malý minimálny vklad a preto sa im neoplatí Interactive Brokers
  • NEodporúčame ho pre bonitných klientov z dôvodu nepriaznivých finančných údajov tohto brokera

Poznámka od BlueNumbers.

  • Vidíte, že máme affiliate spoluprácu aj s Etoro. Etoro affiliate program je zaujímavý. Ak si uzavriete účet Etoro cez linky nižšie, ako BlueNumbers portál dostaneme odmenu. Ale z dôvodov bezpečnosti spomenutých vyššie odporúčame Etoro iba malej časti začínajúcich klientov a nikdy nie bonitným klientom.

Užitočné odkazy

  • Etoro už nie je marketingový partner BlueNumbers. Spolupráca bola ukončená / vypovedaná zo strany Etoro.

Trading 212

Trading 212 bol založený v roku 2004. Broker je regulovaný úradom FSCS vo Veľkej Británii. Tento broker je obvykle považovaný za bezpečného. Trading 212 je Britský broker a preto je jeho hlavná klientela v Británii. V tejto krajine je od roku 2016 top broker na trading.

Je vhodný hlavne pre začínajúcich investorov ktorí nemajú veľký kapitál, pretože umožňuje nakúpiť zlomkové akcie. Pre začiatočníkov je vhodný aj vďaka svojej jednoduchej platforme

Trading 212 neponúka platformu ani podporu v slovenčine alebo češtine.

Bezpečnosť a garancie Trading 212

  • Má aj povolenie na voľné cezhraničné pôsobenie obchodníka s cennými papiermi na území SR vydané Slovenskou NBS (odkaz). Podobné povolenia má aj v iných krajinách EÚ. https://subjekty.nbs.sk/?aa=&bb=&cc=&qq=trading+212
  • Tento broker je regulovaný FCA (Financial Conduct Authority štátu UK) pod registračným číslom 609146.
  • Síce Trading 212 využíva časť systém Interactive Brokers, avšak ponúka iba zlomok garancií Interactive Brokers. Pravdepodobne Trading 212 má omnibus účet u IB, kedy je veľa ľudí pod tým istým kontom a preto umožňuje lacný nákup zlomkových akcií. Preto ak ste klient Lynx, využívate platformu aj garancie Interactive Brokers a IB vaše údaje pozná. Pri Trading 212 vás pravdepodobne Interactive Brokers nepozná, a vaše údaje si ukladá u seba iba Trading 212
  • Garancie štátnych orgánov prípade krachu Trading 212:
    • Ak ste občan Veľkej Británie, môžu vám vyplatiť pokrytie škôd do výšky 85 000 libier, čo je asi 95 000€. Túto sumu vám garantuje FCA Veľkej Británie
    • Ak ste iný občan EÚ, vaše obchody spadajú pod pobočku brokera v Bluharsku, a ste krytý iba sumou 20.000 € cez orgán Bulgarian Financial Supervision Commission (FSC)
  • Otázne finančné čísla pri Trading 212
    • Trading 212 nie je obchodovaný na burze
    • Jeho finančné čísla si môžete vyhľadať na linku
    • Z týchto účtovných uzávierok zistíte, že Trading 212 je dosť malý a zvláštny broker (Hodnota brokera iba okolo 5,6 mil. GBP, Tržby za 2018 v sume 4 mil. GBP, v roku 2019 iba v sume 2 mil GBP)
    • Trading 212 tiež výrazne znížil poplatky (Podobne ako Etoro), pričom sa mu zvýšil počet klientov a zároveň znížili tržby
    • Trading 212 má veľa nízkobonitných, teda rizikových klientov
    • Za rok 2019 dosiahol stratu cca 300.000 GBP
    • Preto brokerovi Trading 212 (Podobne ako pri Etore) môže hroziť finančná slučka malého brokera, kedy je broker malý, málo bezpečný, láka na nízke poplatky, pričom NEdokáže získať bonitných klientov, ktorí mu prinesú tržby, a preto tomuto brokerovi môže hroziť pád aj bankrot
    • Ako Slovák ste krytí iba garanciami Bulharských orgánov vo výške 20.000€, ale určite nebudete chcieť byť v riziku a riešiť vyťahovanie svojich vlastných peňazí cez administratívu, právnikov a jazykové preklady od zbankrotovaného brokera.
    • Preto aj keď je tento broker legálne krytý UK autoritou FSCS, nie je možné dokázať, že je to bezpečný broker, ktorý bude fungovať po niekoľko desiatok rokov.
  • Odporúčanie: Ak chcete investovať väčšie sumy peňazí (nad 10.000€), odporúčame iného brokera ako Trading 212. Ak však chcete vyskúšať investovanie do akcií za pár Eur (Do hodnoty účtu max. 3000€), budete potrebovať brokera, u ktorého si viete kúpiť zlomkové akcie, preto po zvážení rizík bezpečnosti môžete vyskúšať aj Trading 212. Neskôr odporúčam presunúť peniaze k bezpečnejšiemu brokerovi.

Druhy účtov

Trading 212 ponúka dva druhy účtov.

Trading 212 Invest – Klasický účet

  • Máte možnosť nakúpiť akcie a ETF fondy
  • Minimálna veľkosť pozície 1€ alebo 1$
  • Minimálny vklad 1€ alebo 1$, vklady cez bankový účet sú bezplatné, pri vklade / platbe kartou nad 2000€ si účtujú poplatok

Trading 212 CFD – Účet pre obchodníkov

  • Obchodujete v ňom na páku, preto je určený pre skúsenejších klientov a obchodníkov na burze. CFD účet násobí váš získ aj riziko
  • Môžete obchodovať Forex, akcie na páku (maržu), CFD produkty, komodity, futures
  • Minimálny vklad je 10$

Keď si založíte bežný účet, môžete používať oba účty naraz.

Poplatky

Poplatok za 2 transakcie (Nákup aj predaj) je

  • Bežný účet
    • pri akciách spread cca 0,4% zo sumy transakcie
    • pri ETF fondoch 0,09% zo sumy transakcie
    • konverzia meny za poplatok 0,5%
    • jediný poplatok ktorý si broker účtuje pri bežnom účte pri akciách je rozdiel medzi nákupom a predajom (spread) 0,4%. Vklady aj výbery sú zadarmo. Pri ETF fondoch je to 0,09%.
  • CFD účet
    • pri CFD účte sú poplatky vyššie
    • konverzia meny za 0,5%
    • pomerne vysoký overnight fee – poplatok z adržanie pozície cez noc

Link na cenník Trading 212

Výhody 

  • Veľmi nízky minimálny vklad (1 USD) 
  • Nemajú minimálne poplatky za transakciu, ale účtujú si spread. Preto sú veľmi výhodní pre malých a začínajúcich investorov.
  • Majú frakčné akcie – dokážete si kúpiť aj časť akcie / ETF. Využijete to najmä pri frakčných / čiastočných nákupoch drahých akcií a ETF
  • Sú zaujímaví na vyskúšanie si obchodovania s malým počiatočným vkladom. Majú v platforme väčšinu US akcií a svetových ETF fondov.
  • Majú formulár W8-BEN

Nevýhody

  • Neponúkajú žiadne kryptomeny
  • Nemajú SK / CZ lokálnu podporu
  • Majú vysoké poplatky za forex, indexy, komodity a CFD účet
  • NEponúkajú telefonickú podporu
  • Výber musí byť uskutočnený jedným z účtov, z ktorých boli prostriedky vkladané.
  • Otázka bezpečnosti brokera, keďže finančné údaje a účtovné uzávierky Trading 212 nie sú ideálne.

Varovanie k Trading 212 – Marketingový podvod s poistením

  • Trading 212 má obdobné poistenie majetku klientov až do 1 mil €, ako Etoro. Dokonca Etoro a Trading 212 poistila tá istá poisťovňa Lloyds. Avšak Trading 212 nezverejnil ale ani maximálnu výšku sumy, ale iba jeden list, že je poistený. A to je obrovský znak netransparentnosti

Varovanie k Trading 212 – Finančné uzávierky

  • Trading 212 meškal 3 mesiace s podaním finančnej uzávierky za rok 2020 štátnemu orgánu Veľkej Británie. Teda túto uzávierku podal až 29.12.2021 namiesto posledného legálneho termínu 31.9.2021. Toto je vážne varovanie pre bezpečnosť brokera
  • Trading 212 účtovné uzávierky sú dosť zvláštne. Podľa nich má obrovský obrat, veľa klientov a veľký zisk. 90% jeho zisku je z CFD. Tu je otázka, či je takáto uzávierka vôbec reálna. Na čom Trading 212 vôbec zarába? A prečo meškal 3 mesiace s uverejnením takejto vynikajúcej účtovnej uzávierky? A tu prichádza otázka: Možno veriť, že vaše peniaze budú v Trading 212 v bezpečí?
  • Pre porovnanie finančných výsledkov Trading 212
    • Rok 2018 – Tržby
    • Rok 2019 – Tržby 2 mil. GBP, náklad 2.2 mil GBP
    • Rok 2020 – Tržby 56 mil. GBP, náklady 27 mil. GBP
      • Nepopísané, z čoho zarobil tých 56 mil. GBP, iba zaznačené, že tržby sú z Investment brokerage Services
      • Nepopísané, aký typ nákladov je tých 27 mil. GBP, iba že zisk z Money transmission and other bank fees bol 20 mil. GBP
  • Link na Trading 212 účtovnú uzávierku

Účtovné uzávierky Trading 212 iných prepojených častí asi neprečítate, budete potrebovať vedieť po Grécky a Bluharsky

Pozor pri Trading 212 – CFD

  • Časť ľudí z neznalosti nakúpi akcie a ETF na páku, pričom ani nevie, že to urobili. Trading 212 propaguje najmä svoj CFD účet (s pákou) aj ihneď po registrácii. Obchodovanie na páku z neznalosti môže výrazne znásobiť vaše straty. Navyše CFD sú mimo oslobodenia od dane privyužití slovenského časového testu

Zhrnutie

  • Trading 212 je vhodný pre ľudí ktorý nemajú prax a chcú začať s investovaním. Poplatky sú jedny z najnižších na trhu a tento broker je zaujímavý najme frakčnými akciami, a pre anglicky hovoriacich začínajúcim investorom.
  • Trading 212 NEpatrí medzi brokerov s vysokou bezpečnosťou. Preto prípade klientov s väčším majetkom odporúčame bezpečnejších brokerov (Pozn. Interactive Brokers ponúka najvyššie garancie bezpečnosti spomedzi všetkých brokerov v tomto článku)
  • Ak máte väčšinu sumu peňazí v Trading 212, odporúčam ich presun k bezpečnejším brokerom (Napríklad k Interactive Brokers)

DEGIRO

Je dostupný pre Čechov a niektoré iné krajiny EU. Tento broker už nie je dostupný pre Slovákov. Niektorí Slováci u neho majú účet z doby, keď DEGIRO registroval aj slovenských klientov.

Hlavná výhoda DEGIRO je nízka cena za transakciu (obvykle 0,5 (US akcie) až 2,5€ (EU akcie) za transakciu) a bez potreby minimálneho vkladu. Zároveň Veľa ETF v DEGIRO kúpite oslobodené od poplatku (Vrátane veľa iShares, aj zopár Vanguard fondov.

Hlavná nevýhoda je zdaňovanie, keďže majú veľmi slabo vyriešený daňový systém. Dane platíte podľa najvyšších daní krajiny v DEGIRO programe. Teda pri DEGIRO môžete počítať so zdanením 30% za US akcie a ETF (Chýbajúci formulár W3-BEN). Daň z dividendy 35% pre české akcie je tiež KO kritérium pre držanie českých akcií.

Preto sa Čechom aj niektorým Slovákom cez DEGIRO oplatí iba buď obchodovať, alebo držať akumulatívne ETF fondy. Na druhej strane mnoho klientom skutočne stačí nakúpiť, držať a dokupovať zopár akumulatívnych ETF. Ak budete to myslieť s obchodovaním vážne, aj tak neskôr prejdete do Interactive Brokers.

Link na poplatky DEGIRO

viac o zdaňovaní:
Pozrite si webstránku https://www.degiro.cz/tax.html, tam časť Srážková daň a podotázku Která sadzba dane se použije na můj příjem. Uvidíte niečo takéto:

Sadzby zdaňovania dividend v DEGIRO

Doplnenie zdaňovania dividend
Síce DEGIRO nemá formulár W8-BEN, využíva alternatívu tohto formuláru. Pri veľkom počte amerických akcií budete platiť daň z dividendy iba 15% namiesto štandardných 30%. Zoznam akcií s výhodnejším zdanením nájdete na linku:

Bezpečnosť a garancie DEGIRO

Aj keď platformu DEGIRO využíva veľa medzinárodných klientov pre obchodovanie s akciami, DEGIRO ponúka výrazne nižšie garancie ako napríklad Interactive Brokers.

  • DEGIRO je regulovaný najvyššími finančnými autoritami Holandska a Nemecka, konkrétne
    • Netherlands Authority for the Financial Markets (AFM) and the Dutch Central Bank (DNB).
    • German Federal Financial Supervisory Authority (BaFin)
  • Má aj povolenie na voľné cezhraničné pôsobenie obchodníka s cennými papiermi na území SR vydané Slovenskou NBS (odkaz). Podobné povolenia má aj v iných krajinách EÚ.
  • V prípade krachu DEGIRO ste vrámci garancií
    • Pre všetkých klientov sveta maximálnou sumou 20,000€ garantovanou Dutch Central Bank (DNB) and The Netherlands Authority for the Financial Markets (AFM)
    • Majetok DEGIRO investorov je oddelený od majetku DEGIRO (Štandardná licencia OCP), preto pri vlastnení fyzických akcií a ETF by sa mali tieto akcie preniesť k inému brokerovi
  • Zároveň pre DEGIRO je kvôli Holandskému a Nemeckému regulátorovi nutené všetky nezainvestované peniaze klientov investovať do Money Market Fondov a nemôže na ne siahnuť ani v prípade krachu spoločnosti.
  • DEGIRO patrí pod skupinu Flatex DEGIRO, ktorá je obchodovaná na burze. Vďaka tomu si viete dohľadať jeho účtovné uzávierky, je výrazne transparentnejší aj bezpečnejší
  • DEGIRO v tomto článku píše o svojej bezpečnosti

Kto vlastní DEGIRO

  • DEGIRO broker bol založený v roku 2008. Postupne sa stal populárnou platformou najmä v Európe
  • DEGIRO v roku 2020 bol predaný / spojený s nemeckou investičnou skupinou Flatex. Tak vznikol nový vlastník – FlatexDEGIRO
  • Skupina FlatexDEGIRO je obchodovaná na nemeckej burze pod názvom FlatexDEGIRO AG
  • Pod Flatex DEGIRO tak patria portály
    • Degiro.com (a ich národné alternatívy vrátane degiro.cz)
    • Flatex.de (nemecká obchodná platforma)
    • ViTrade (trading platforma)
  • Finančné uzávierky aj reporty pre akcionárov skupiny nájdete na linku

Výhody DEGIRO

  • nízka cena za transakciu vrátane nízkej minimálnej ceny za transakciu (od 0,5 EUR (US akcie) do okolo 2,5 EUR (EU akcie))
  • dostupné Opcie v DEGIRO
  • žiadne poplatky za správu
  • vhodný pre Čechov, ktorí chcú mať iba akumulatívne ETF

Nevýhody DEGIRO

  • Nedostupný pre Slovákov, dostupný len pre Čechov a iné krajiny v EU (PL, DE, Rakúsko, UK…)
  • menší rozsah dostupných akcií a ETF
  • veľmi nevhodne vyriešené zdaňovanie (30% daň z dividendy časti US akcií a 35% z CZ akcií)
  • broker vhodný len na obchodovanie alebo nákup akumulatívnych ETF fondov (Fondov s akumulovanou dividendou)

Pre koho je DEGIRO

  • Najmä pre Čechov, prípadne Poliakov a Rakúšanov a iné národnosti, ktorí chcú buď začať obchodovať, alebo dlhodobo držať a prikupovať Akumulatívne ETF
  • Účet pre Slovákov v DEGIRO už neotvoríte

Revolut

Revolut Bank Review | Why Should You NOT Choose It | Offer2Check

Toto nie je štandardný broker. Revolut je banka, ktorá sa rozhodla vytvoriť dobré online mobilné bankovníctvo. Jej základná myšlienka je stať sa top alternatívou pre ľudí žijúcich či dovolenkujúcich v zahraničí. Jej hlavná výhoda sú veľmi nízke Exchange rates – výmenné kurzy medzi menami. V Revolut môžete viesť naraz viac účtov v rôznych menách. Výhodou Revolut je aj virtuálna online karta, ktorú môžete kedykoľvek zapnúť a vypnúť, a tak si vytvoriť ochranu pri platení online. Zároveň prinášajú extra bezpečnosť, keďže každú platbu online potrebujete schváliť cez Revolut mobilnú aplikáciu.

Revolut sa rozhodla priniesť možnosti obchodovania na burze “masám”, preto sa rozhodla umožniť aj niečo z nákupu akcií, kryptomien, či komodít. Je to doslova “Pokus”, keďže dokážete nakúpiť momentálne iba US akcie, nedokážete nakúpiť žiadny ETF fond, dokážete nakúpiť len 7 virtuálnych mien, a z komodít iba zlato a striebro (Stav k 19.8.2020).

Oceňujeme ľahkosť a prehľadnosť Revolut mobilnej aplikácie.

Zároveň trading appka v Revolut je dosť nedokonalá a pre lepšie obchodovanie budete potrebovať používať aj iné analytické portály.

Investovanie cez Revolut

POZOR: Revolut zmenil poplatky od 1.3.2021 a znížil počet bezplatných obchodov. Už je výrazne drahší pre obchodovanie, preto je dnes už menej výhodný ako iní brokeri.

Máte si možnosť vybrať 3 druhy účtov (aktualizované)

  • Standard
    • bez mesačného poplatku za vedenie účtu
    • vrámci účtu 1 transakcia s akciami mesačne za 0 €
    • ďalšie transakcie s akciami za 1 €
    • zmena mien za 0% až 1% poplatok
    • kúpa kryptomien za 2,5% poplatok
    • kúpa zlata a striebra za 2,25% poplatok
    • Poplatok za správu aktív 0,12% ročne
  • Plus
    • 2,99€ mesačne
    • vrámci účtu 3 transakcie s akciami mesačne každá za 0 €
    • ďalšie transakcie s akciami za 1 €
    • zmena mien za 0% až 1% poplatok
    • kúpa kryptomien za 1,5% poplatok
    • kúpa zlata a striebra za 1% poplatok
    • rôzne iné bankové výhody (Extra online karta a pod. )
    • Poplatok za správu aktív 0,12% ročne
  • Premium
    • 7,99€ mesačne
    • vrámci účtu 5 transakcií s akciami mesačne každá za 0 €
    • ďalšie transakcie s akciami za 1 €
    • zmena mien za 0% až 1% poplatok
    • kúpa kryptomien za 1,5% poplatok
    • kúpa zlata a striebra za 1% poplatok
    • rôzne iné bankové výhody (Extra online karta a pod. )
    • Poplatok za správu aktív 0,12% ročne
  • Metal
    • 13,99€ mesačne
    • vrámci účtu neobmedzený počet transakcií za 1 €
    • zmena mien za 0% až 1% poplatok
    • kúpa kryptomien za 1% poplatok
    • kúpa zlata a striebra za 0,25% poplatok
    • rôzne iné bankové výhody
    • Poplatok za správu aktív 0,12% ročne

Revolut Cenník pre Trading je dostupný tu:

https://www.revolut.com/en-CZ/help/wealth/stocks/trading-stocks/what-fees-will-i-be-charged-for-my-trading

Zmena meny cez Revolut

  • Revolut má výborné zmenné kurzy pre mnohé meny. Preto veľa ľudí používa Revolut na zmenu peňazí, napríklad z EUR na USD, ale aj z CZK na iné meny
  • Ak potrebujete platiť v Dolároch cez platobnú kartu (Napr. eshopy), bude sa vám páčiť revolut karta a zmenný kurz
  • Revolut má aj virtuálne platobné karty a jednorázové platobné karty. Zvyšujú bezpečnosť platieb
  • Revolut dokážete použiť aj na zmenu meny a nabíjanie účtov u iných brokerov v cudzích menách
  • Nevýhoda Revolut – vďaka nízkym zmenným kurzom sa používa na “pranie špinavých peňazí”, čo je často aj iný názov pre nedanenie zisku z rôznych krajín. Preto Revolut je tŕňom v oku mnohých štátnych regulátorov. To môže byť problém.

Výhody Revolut

  • ideálna pre medzinárodných cestovateľov, ľudí platiacich v rôznych menách a ľudí platiacich v zahraničných eshopoch
  • Výhodný ako bankový účet s platobnými kartami, s výbornou a nízkonákladovou menovou konverziou
  • poskytujú vedenie bankového účtu zadarmo
  • možnosť zainvestovať aj veľmi malé sumy (Vrátane pár EUR)
  • relatívne lacná možnosť vyskúšať a nakúpiť si prvé akcie
  • relatívne lacná možnosť na nákup hlavných kryptomien (Bitcoin, Ethereum, Stellar) a nákup zlata a striebra v menších množstvách
  • pre US akcie majú formulár W3-BEN

Nevýhody Revolut

  • je to “ukážka” investovania, malý rozsah US akcií, žiadne ETF fondy
  • ich platené účty sú príliš drahé. Preto sa Vám pre akcie a ETF oplatí viac Interactive Brokers ako platený účet Revolut
  • majú iba mobilnú aplikáciu
  • veľmi nedokonalá aplikácia na pravidelný trading
  • nevhodný pre dlhodobé investovanie

Pre koho je Revolut

  • Pre mladých ľudí, ktorí si zarobili prvé peniaze a chcú si vyskúšať prvé investovanie v malých sumách
  • Pre ľudí, ktorí chcú bankový účet zadarmo
  • Pre medzinárodných cestovateľov


FINAX

Určite ste o FINAX už počuli zo slov slovenských finančných sprostredkovateľov. Prvé, čo si treba uvedomiť je, že:

FINAX NIE JE ŠTANDARDNÝ BURZOVÝ BROKER

Finax je portfóliový broker, kde si máte možnosť vybrať rozloženie portfólia do akciovej a dlhopisovej zložky (od 100% v akciách cez 50% ku 50% akcie dlhopisy až po 100% v dlhopidoch).

Aj sa FINAX označuje za “RoboBrokera”, v skutočnosti nakupuje dookola len 10 ETF fondov (6 akciových, 4 dlhopisových), pričom FINAX ako prvá spoločnosť sa rozhodla priniesť Slovákom a Čechom výhody Časového testu (Oslobodenie od dane pri držaní akcií viac ako 1 rok). Inými slovami lepšie zhodnotenie oproti alternatívam typu TAM, Amundi a pod.

Zároveň FINAX je odlišný od štandardných brokerov (IB, Lynx, Etoro) tým, že je distribuovaný ako produkt pre finančných sprostredkovateľov, ktorí vďaka jeho doporučeniu môžu získať zaujímavú províziu. Keďže FINAX potrebuje zaplatiť provízie, potrebuje mať zákonite aj vyššie poplatky, čo sa ukazuje najmä v jeho poplatku za správu. (Interná poznámka: IB, Lynx a Etoro ponúkajú len zanedbateľné provízie za otvorenie účtu)

Zároveň FINAX ponúka klientom možnosť odporučiť svojho známeho, vtedy získa odporučiteľ aj odporúčaný výhody a vyhne sa tak systému finančného sprostredkovania finančných agentov.

Poplatková schéma FINAX

  • nakupuje 10 akumulatívnych ETF fondov, pričom každý z týchto fondov má manažérsky poplatok (od 0,35 do 0,7% ročne)
  • FINAX si za správu účtu klienta účtuje 1% + DPH ročne (spolu 1,2% ročne)
  • Ak vkladáte pravidelne mesačne sumy vyššie ako 1000€, alebo jednorázové vklady vyššie ako 1000€, neplatíte vstupný poplatok “za zainvestovanie”
  • Ak pravidelne vkladáte sumy nižšie ako 1000€ (Napríklad 100€ mesačne), platíte navyše vstupný poplatok “za zainvestovanie”, resp. za spracovanie vkladu vo výške 1% + DPH (spolu 1,2% zo sumy)
  • Raz ročne môžete bezplatne zmeniť stratégiu vašeho portfólia (Podiel akciovej a dlhopisovej zložky)

Pozor, Finax cez sprostredkovateľa je iný ako Finax napriamo

Ak vás navštívi štandardný finančný sprostredkovateľ, nerobí to zadarmo. Má záujem dostať provízie za produkty, ktoré vám uzatvorí. Pre vás to znamená poplatky navyše. Preto ak máte Finax cez sprostredkovateľa, možete mať vo vašom Finaxe poplatky navyše, pričom pravdepodobne nezískavate od sprostredkovateľa žiadne služby vhodnej protihodnoty.

Príklady poplatkov navyše od sprostredkovateľov

  • Poplatok za vklad peňazí s prirážkou od 1 do 4% navyše oproti štandardnému Finax cenníku
  • Poplatky za správu peňazí s prirážkou až 1% ročne navyše oproti štandardnému Finax cenníku

Preto ak ste nakupovali Finax cez sprostredkovateľa, overte si, aké poplatky za váš Finax platíte. Ak platíte veľa, môžete zvážiť otvorenie účtu vo Finax napriamo, alebo otvoriť účet u nízkopoplatkových burzových brokerov

Čo nakupuje FINAX

Finax nakupuje 10 ETF fondov (6 akciových, 4 dlhopisové)

Pri 100% akciovom portfóliu nakupuje

NázovIndexsprávca ETFPodiel
US LargeS&P500iShares38,50%
US MidS&P400 Mid CapSPDR9,00%
US SmallRussel 2000SPDR6,00%
EU LargeSTOXX® Europe 600x-trackers19,50%
EU SmallMSCI Europe Small Capx-trackers6,00%
EMMSCI Emerging MarketsiShares19,50%
hotovosť1,50%
FINAX ETF fondy 100% akciové portfólio

Pri 100% dlhopisovom portfóliu nakupuje

NázovZameranie dlhopisov (Bondov)správca ETFPodiel
GlobalGlobal Bondsx-trackers67,50%
EU CorpEuropean corporation Bondsx-trackers25,00%
EU HYEuropean High-Yeld Bondsx-trackers3,00%
EMEmerging Markets BondsUBS3,00%
hotovosť1,50%
FINAX ETF fondy 100% dlhopisové portfólio

Dokážem robiť to, čo FINAX, ale cez iného brokera?

Áno, dokážete robiť presne to, čo Finax, nakúpiť tie isté fondy ako Finax, pričom neplatiť za správu 1,2% ročne.

Dokonca predpokladáme, že ak by ste mali účet s nakúpenými akciami a ETF u štandardného burzového brokera ako IB, Lynx či XTB, príde Vám Finax ako nezaujímavá možnosť.

Kedy sa oplatí FINAX a kedy burzový broker

  • Burzový broker má obvykle minimálny poplatok za transakciu (Lynx – 6 EUR), preto sa Vám obvykle oplatí nakúpiť jeden fond aspoň za 500€ (aby Vám poplatok za nákup vyšiel menej ako 1,2%)
  • Burzový broker má obvykle podmienku na minimálny vstupný vklad (Výnimka Etoro a Revolut)
  • Pri Burzovom brokerovi sa Vám oplatí vložiť väčší vstupný vklad a postupne dokladať a prikupovať obvykle aspoň 500€ naraz
  • FINAX sa Vám oplatí vtedy, keď nemáte minimálny prvotný vklad alebo chcete sporiť pravidelne mesačne veľmi malé sumy (do 100€ mesačne)
  • FINAX sa Vám oplatí, ak ste “leniví” vzdelávať sa v oblasti akcií a ETF. Vtedy chcete iba nájsť “krabičku”, v ktorej sa Vám zhodnotia peniaze lepšie ako v iných slovenských alternatívach typu TAM TatraBanky alebo Amundi
  • Veľa klientov ide do FINAX iba preto, že nevedeli, že sa dajú pomerne ľahko nakúpiť akcie a ETF priamo cez burzového brokera. Nevedeli, že existujú brokeri ako Interactive Brokers, Lynx alebo Etoro.

Výhody FINAX

  • ľahké investovanie, kde si peniaze môžete “vložiť do krabičky” a tam sa Vám budú zhodnocovať
  • Využívate plne časový test
  • Môžete vkladať pravidelne mesačne aj veľmi malé sumy (Do 100€)
  • Dokážete investovať aj “Offline” bez potreby pravidelne kontrolovať stav účtu či zadávať transakcie v online systéme

Nevýhody FINAX

  • Pri štandardných burzových brokeroch síce môžete platiť viac za transakciu, ale neplatíte žiadny FINAX 1,2% poplatok za správu účtu
  • Pri burzových brokeroch dokážete často urobiť niečo podobné ako FINAX, ale pritom výhodnejšie. Nie ste obmedzení len 10-timi FINAX ETF fondami. Často krát dokážete vhodným výberom ETF fondov cez burzového brokera zarobiť viac ako cez FINAX.

Pre koho je FINAX

  • Pre klientov, ktorí si chcú peniaze zainvestovať a vložiť “do krabičky” bez toho, aby ste sa o ne starali. Pričom chcete, aby sa Vám Vaše financie zhodnocovali o niečo lepšie ako v štandardných slovenských investičných produktoch.

EIC

Určite ste o EIC už počuli zo slov slovenských finančných sprostredkovateľov. Platí niečo podobné ako pri FINAX a to, že:

EIC NIE JE ŠTANDARDNÝ BURZOVÝ BROKER.

EIC je technická platforma, ktorá umožňuje pravidelný nákup (investičné sporenie) do fondov, ktoré majú v ponuke. V zozname sú aj klasické fondy, ale aj niektoré ETF fondy s akumulatívnou dividendou, aj niektoré ETF s distribuovanou dividendou.

Investovanie cez platformu EIC dokážu sprostredkovať rôzni finanční sprostredkovatelia mnohých spoločností. Klient ako jednotlivec si nedokáže sám uzatvoriť EIC účet. Vždy si musí uzatvoriť účet pomocou sprostredkovateľa.

Podobne ako FINAX, aj EIC je odlišný od štandardných brokerov (IB, Lynx, Etoro) tým, že je distribuovaný ako produkt pre finančných sprostredkovateľov, ktorí vďaka jeho doporučeniu môžu získať zaujímavú províziu. Keďže sprostredkovateľ EIC má záujem získať províziu, klient zákonite potrebuje zaplatiť jeho províziu cez poplatky, čo sa v prípade EIC ukazuje vo vstupnom poplatku pre investíciu do fondov, ktorý je často hradený vopred hneď po uzavretí zmluvy. Mieru vstupného poplatku do EIC fondov nastavuje sprostredkovateľ podľa svojho sebavedomia aj svedomia.

Typy účtov v EIC

  • Investičný účet
    • účet pre nepravidelné investovanie malých klientov
  • Cieľový účet
    • účet pre pravidelné investovanie malých klientov
    • väčšina malých klientov má tento účet
  • Investičný manažovaný účet
    • podobný ako investičný účet, ale pre bonitnejších klientov
    • platí sa navyše maklérovi za správu a majú mierne inú poplatkovú štruktúru
  • Manažovaný cieľový účet
    • podobný ako cieľový účet, ale pre bonitnejších klientov
    • platí sa navyše maklérovi za správu a majú mierne inú poplatkovú štruktúru
  • Rentový účet
    • vhodné naň prejsť až vtedy, keď je dostatok peňazí na účte
    • každý mesiac sa klientovi vypláca renta
    • renta sa vypláca buď vďaka úrokom/výnosom/dividendám prijatým z cenných papierov alebo cez odpredaj už existujúcich cenných papierov
  • Omnibus účet
    • Pre väčšie spoločnosti

Typy účtov sú popísané na linku: https://eic.eu/produkty

Poplatková štruktúra EIC

Poplatky pri produktoch EIC sa delia na poplatky pre platformu a na poplatky, ktoré sú príjmom sprostredkovateľa

Poplatky pre platformu EIC

  • Poplatok za vykonanie pokynu
    • Je to poplatok za nákup, predaj, alebo výmenu fondu
    • Obvyklý poplatok pri peňažných fondoch je 0%, pri dlhopisových 0,2%, pri akciových 0,3%
  • Poplatok za menovú konverziu
    • Vo výške 0,20% až 1,2% prirážky k výmennému kurzu
    • Jeho výška závisí od objemu investície od všetkých klientov
    • Obvykle sa menová konverzia platí pri nákupe ETF v mene USD
  • Poplatok za úschovu indexových, inštitucionálnych a ETF fondov
    • Jeho výška je 0,2% + DPH (spolu 0,24%)
    • Výška tohto poplatku závisí aj od objemu peňazí klientov, ktorý spravuje daný sprostredkovateľ
  • Celý denník je dostupný tu:
    https://eic.eu/files/dokumenty/tlaciva_sk/Cennik_EIC-SR_2018-03-31.pdf

Poplatky pre sprostredkovateľa EIC

  • Vstupný poplatok z investície
    • Jeho maximálna výška je napísaná pri EIC fonde
    • Sprostredkovateľ určuje sám jeho výšku
    • Maximálny poplatok je 5%
  • Poplatok za manažovanie portfólia
    • Týka sa len manažovaného cieľového účtu, manažovaného investičného účtu a aktívne riadeného účtu
    • O jeho výške rozhoduje firma sprostredkovateľa
    • Môže byť aj vo výške 1% ročne

Krátka kalkulácia poplatkov

Nakúpené akciové indexové ETF v USD

  • poplatky za nákup pre EIC od 0,5 do 1,5% (popl. za transakciu a menovú konverziu)
  • poplatky za nákup pre sprostredkovateľa od 0% po 5%
  • poplatky za správu pre sprostredkovateľa od 0% do 1% ročne
  • poplatky za úschovu (Za správu pre EIC) 0,2%+DPH ročne
  • vlastné poplatky ETF fondu (od 0,05 do 0,3% ročne podľa vybraného konkrétneho ETF fondu – tento poplatok je bežne “neviditeľný”)

Podľa provízie sprostredkovateľa môžete mať buď účet výhodný (min. 0,5% vstupný poplatok) až úplne nevýhodný (6% poplatok) a ročne za správu zaplatíte od 0,3 do 1,6% (správa EIC, správa fondu a vysoky poplatok sprostredkovateľa)

Nakúpený štandardný akciový fond v EUR cez EIC (okrem ETF)

  • poplatky za nákup pre EIC od 0,3 do 1,3% (popl. za transakciu)
  • poplatky za nákup pre sprostredkovateľa od 0% po 5%
  • poplatky za úschovu (Za správu pre EIC) 0,2%+DPH ročne
  • vlastné poplatky fondu (od 0,5 do 3% ročne podľa vybraného konkrétneho fondu – tento poplatok je bežne “neviditeľný”)

Podľa provízie sprostredkovateľa môžete mať buď účet výhodný (min. 0,3% vstupný poplatok) až úplne nevýhodný (5,3% poplatok) a ročne za správu zaplatíte od 0,9 do 3,3% (správa EIC a správa fondu)

Zhrnutie poplatkov:

  • ak sa rozhodnete investovať do amerických akcií S&P500, ak má index zhodnotenie 10%, vám ostane zhodnotenie 9,5% a vstupný poplatok 0,3% (najvýhodnejší variant) až po zhodnotenie 6,7% a vstupný poplatok 5,3% (najmenej výhodný variant)
  • Preto najdôležitejšie je vybrať si dobrého sprostredkovateľa, aby:
    • vybral skutočne výhodné fondy
    • nastavil vám udržateľný vstupný poplatok pre sprostredkovateľa (ideál max. 1%)

Kto je sprostredkovateľ EIC?

Sprostredkovateľ EIC môže byť ľubovoľný finančný sprostredkovateľ, ktorého spoločnosť má zmluvu, že môže distribuovať produkty od technickej platformy EIC.

Tu sa skrýva najviac neserióznosti zo strany sprostredkovateľov produktov EIC. Nie každý finančný sprostredkovateľ má vhodné odborné znalosti. Nie každý sprostredkovateľ má hlbšie vedomosti o fondoch. Niektorí sprostredkovatelia vyslovene “zavádzajú” klienta. Pri neserióznom sprostredkovateľovi sa môže ľahko stať, že klient uzatvorí štandardného “výhodného” investičného sporenia, kedy klient má zaplatiť čo najskôr “poplatok za cieľovú sumu” aby sprostredkovateľ mohol dostať províziu a klient mal “silný pocit straty” pre prípad, ak by chcel zrušiť tento produkt.

Pri produktoch EIC je často najslabší alebo najsilnejší článok finančný sprostredkovateľ.

Na druhej strane samotná platforma EIC je technická platforma a preto nemá vlastných sprostredkovateľov. Samotné EIC nezodpovedá za štýl sprostredkovania ich produktov finančnými sprostredkovateľmi. Aktuálne ako EIC platforma nemá záujem ani riešiť overenie serióznosti sprostredkovateľov ich produktov.

Ako zistiť, že máte dobrého EIC sprostredkovateľa

  • poplatková štruktúra v EIC vychádza z toho, že sprostredkovateľ navrhne klientovi percentuálnu výšku vstupného poplatku. Sprostredkovateľ ho môže nastaviť od 0% až po 5%. Ak Vám sprostredkovateľ nastavil výšku poplatku v rozmedzí 3 až 5%, ukazuje to na jeho “chamtivý” charakter. Pre nás rozumná miera vstupného poplatku je 1% (aby klient mal relatívne výhodný a dlhodobo udržateľný produkt a sprostredkovateľ vhodnú províziu)
  • Ak Vám EIC sprostredkovateľ navrhne jednu zmluvu, podpíšete ju, máte ju dosporiť o pár rokov a chvíľu na to Vám sprostredkovateľ navrhne druhú podobnú EIC zmluvu s “lepšími fondami”, dajte si pozor. Odporúčame ísť bokom od neho, ide mu viac menej iba o provízie z novej zmluvy. Ak chcete zaplatiť čo najmenšie poplatky v EIC, najskôr plne dosporíte jednu zmluvu (až do cieľovej sumy pár tisíc EUR) a až potom má zmysel riešiť druhú zmluvu.
  • Často krát sprostredkovateľ navrhne klientovi fondy “bez ladu a skladu”. Štandardné fondy majú poplatok za správu 1,5% až 3% ročne, akumulatívne ETF majú za to isté poplatok 0,3% ročne. EIC sprostredkovateľ má rovnakú províziu aj keď sprostredkuje výhodný akumulatívny ETF fond, aj keď štandardný a poplatkovo drahší fond. Ak Vám navrhne klasické fondy namiesto akumulatívnych ETF, odporúčame ísť bokom od toho sprostredkovateľa
  • Spýtajte sa sprostredkovateľa, či pozná rozdiel medzi klasickým podielovým akciovým fondom, ETF s akumulovanou dividendou a ETF s distribuovanou dividendou (V EIC sú zastúpené všetky tri druhy fondov)
  • Spýtajte sa EIC sprostredkovateľa, či zistil výšku manažérskych (správcovských) poplatkov fondov, ktoré Vám navrhol. Ak Vám povie, že “jeho navrhnuté fondy sú bez poplatkov”, odporúčame ísť bokom od tohto sprostredkovateľa. Tajomstvo je, že každý fond (vrátane ETF fondov) má manažérsky poplatok, iba je “navonok skrytý”, a aj vďaka tomuto poplatku sa fondy rozdeľujú medzi výhodné, priemerné a veľmi nevýhodné.
  • Spýtajte sa sprostredkovateľa na zdaňovanie. Spýtajte sa ho, ako zdaňuje zisk pri výbere z EIC. Spýtajte sa ho, či vie, čo je časový test, vrátane toho, kedy sa časový test dá využiť a kedy nie. Spýtajte sa ho, aj ako sú zdaňované dividendy z ich ETF fondov. Ak Vám povie, že “to netreba zdaňovať podobne ako to nezdaňujú ostatní”, určite Vám odporúčame vyhnúť sa tomuto sprostredkovateľovi
  • Spýtajte sa sprostredkovateľa, či on sám vie, alebo má v okolí blízkeho človeka, ktorý vie urobiť daňové priznanie. Ak si nie je istý pri odpovedi, odporúčam sa vyhnúť tomuto sprostredkovateľovi.

Čo urobiť, ak mám drahý účet EIC od sprostredkovateľa

Ak ste zaplatili prvotné poplatky do EIC (napríklad za cieľovú sumu), tieto peniaze vám už EIC nevráti. Vtedy nemá zmysel rušiť účet. Ak máte v EIC nasporenú vyššiu sumu a máte aj vyšší nákupný poplatok (2-5%), ale sporíte ich do vhodných ETF fondov, odporúčam už nevkladať nové peniaze do EIC, ale nechať tam zhodnocovať staré (Veď väčšinu poplatkov ste už zaplatili). Dôvod na zrušenie účtu a výber peňazí z EIC máte vtedy, pokiaľ máte vysoký poplatok za manažovanie portfólia (cca 1% ročne). Tento poplatok vám bude ročne ukrajovať z peňazí a preto práve tento poplatok je dôvod, aby ste presunuli svoje peniaze inde.

Ak sa rozhodnete presunúť svoje peniaze mimo EIC, odporúčam dozistiť, či viete využiť časový test a oslobodenie od dane za držanie cenných papierov aspoň rok. Ak ho viete využiť a tak ušetriť zaujímajú sumu na dani, s presunom peňazí z EIC nemáte dôvod sa ponáhľať.

Ak vám sprostredkovateľ uzavrel nevýhodné EIC s vysokými poplatkami, už viete, ktorému sprostredkovateľovi a akým produktom sa nabudúce vyhnúť.

Pozor na zdaňovanie v EIC

EIC je platforma, ktorá sa rozhodla rozšíriť svoje pôsobenie do viacerých krajín (SK, CZ, HU). Zároveň sa rozhodla “nezdaňovať” a zdaňovanie nezahrnúť do ich platformy. Zároveň ďaka tomu ani nepotrebujú riešiť rozdiel v slovenskom zdaňovaní medzi štandardnými fondami (daň 20% zo zisku) a ETF fondami (buď časový test, alebo cca 30% zo zisku). Tým pádom potrebujú iba menšie náklady na technickú údržbu a vývoj EIC platformy a tak sa rozhodli zmluvne preniesť nutnosť zdaňovania na klienta. Často klient o tom, že zisk má zdaniť, ani nevie a tým pádom sa môže z neznalosti dopustiť až trestného činu skrátenia dane a poistného alebo trestného činu daňového podvodu. Toto je dôležité hlavne pre bonitnejších klientov, ktorí majú vyššie investované sumy a tým pádom z neznalosti nemusia priznať vysoké sumy. Klient tak ide do výrazného rizika.

Dôveryhodný sprostredkovateľ EIC určite potrebuje poznať aj základy zo zdaňovania fondov, zdaňovania ETF fondov a iného finančného majetku.

Čo to znamená pre bežných menších klientov? Buď môžete dane ignorovať (Neodporúčame), alebo určite budete riešiť extra zdanenie pri výbere z EIC cez daňové priznanie.

Aktualizácia ku zdaňovaniu

  • Pre časť EIC fondov platí časový test a môžu byť po roku držania oslobodené od dane
  • Pre časť EIC fondov NEplatí časový test a bude potrebné ich dodaniť
  • Zoznam fondov, ktoré sú oslobodené od dane a ktoré nie sú, sme nenašli na stránke EIC
  • Plánujeme dozistiť, ktoré fondy sú ktoré a ako sa zdaňuje dividenda z nich.

Výhody EIC

  • pre klientov, ktorí majú veľmi málo peňazí, môže byť zaujímavé cez nich mať malé mesačné investičné sporenia (do 50€ mesačne) s minimálnymi cieľovými sumami

Nevýhody EIC

  • závislosť na sprostredkovateľovi
  • často krát hlboké odborné neznalosti sprostredkovateľov produktov EIC
  • často krát veľmi nevhodne vybraté fondy sprostredkovateľmi
  • často krát vysoké poplatkové zaťaženie kvôli vysokým poplatkom pre sprostredkovateľov
  • nevyriešenie zdaňovania v platforme
  • platforma nevhodná pre jednorázové vklady kvôli vysokým poplatkom
  • obvykle úplne nevhodný pre bonitnejších klientov s možnosťou vložiť niekoľko tisíc eur naraz

Pre koho je výhodný EIC

  • často iba pre malú skupinu ľudí, ktorí sa rozhodnú sporiť mesačne v sume do 50€ a nechcú o peniazoch veľa vedieť
  • Pre toho, kto vie vložiť aspoň 500€, odporúčame mu plne sa vyhnúť EIC a založiť účet u klasického burzového brokera (IB, Lynx, Etoro, XTB…)
  • Ak chcete sporiť pravidelne menšie sumy (do 100€), radšej si vyberte FINAX ako EIC. Ušetrite si tak starosti s daňami a inými papierovačkami.

FIO BROKER / FIO BANKA

FIO banka má už dlhšiu tradíciu aj v oblasti obchodovania na burze. Ponúka platformu FIO Broker. Táto platforma je staršia, ale funkčná. Kedysi mal FIO broker vysokú požiadavku na prvotný vklad. V súčasnosti je potreba prvotného vkladu zrušená. Na druhej strane určite Vám odporúčame vložiť na začiatok aspoň 500€. Obchodovať s malými sumami sa Vám vo FIO neoplatí.

Špecialita vo FIO je možnosť nákupu amerických ETF z americkej burzy.

Špecialita FIO – výhodný nákup českých akcií

Fio je Česká banka s priamym prístupom na české burzy. Z toho dôvodu vo Fio dokážete výhodne (aj lacnejšie) kúpiť České akcie (Pražská burza aj RM Market) a vo Fio je zaujímavo vyriešené aj zdaňovanie (Aspoň neplatíte daň z dividendy vo výške štandardných 30%, ale iba 15%)

Špeciality českých akcií

Je veľmi málo Českých akcií obchodovaných vo väčšom objeme. Preto veľmi málo medzinárodných brokerov chce mať v portfóliu aj české akcie. Skrátka nemal by ich kto kupovať. Zároveň pridanie každého nového trhu, či burzy na predaj klientom, sú náklady aj pre brokera. Preto české akcie aj pražská burza sa dostávajú do nezáujmu veľkých medzinárodných brokerov. Z toho dôvodu nemá kto tieto akcie kupovať. Preto tieto akcie majú aj nižšiu cenu pri zaujímavej dividende (Obvyklá dividenda českých akcií môže byť aj 2% až 7% ročne).

A práve toto využilo FIO – české akcie sú pre FIO domáci trh, o ktorý majú záujem najmä Česi a Slováci. Vďaka tomu má FIO dostatočne dobrý objem obchodu a vie ponúknuť zaujímavú cenu pre nákup.

Zdaňovanie českých dividend

FIO vám ponúka možnosť zdanenia českých akcií 15% sadzbou. Oproti tomu väčšina brokerov ponúka štandardnú sadzbu pre české akcie až 30%.

Slováci majú zákonnú sadzbu dane z dividend iba 7%. Môžete dať vedieť do komentára, ak budete vedieť o spôsobe, ako zdaniť české akcie slovenskou 7% sadzbou namiesto českej 15% sadzby.

Rozdiely FIO Master a FIO Individual účet

Pri Individual účte máte vaše akcie vedené na meno v CDCP – centrálnom depozitári cenných papierov v Prahe. Preto tento účet je drahší (Platíte aj CDCP) a o niečo viac bezpečný. Na druhej strane budete potrebovať vybaviť veľmi veľa administratívy ohľadom vybavenia príjmu dividend najmä z českých akcií. Dividendy tak dostávate priamo na váš bankový účet. Obvykle sa tento účet až tak neoplatí.

Pri Master účte využívate zberný účet FIO banky, máte nižšie poplatky a FIO sa stará o väčšinu administratívy s akciami, aj dividendami z akcií. Dividendy vám tak prídu priamo na váš investičný účet. Zberný účet FIO banky znamená, že Fio zoskupí viac klientov pod jednu veľkú skupinu, a tak vystupuje navonok ako väčší zákazník s väčšími objemami obchodu aj možnosťou vyšších úspor. Zároveň však eviduje majetok každého klienta zvlášť vo svojich systémoch. Využívanie zberného účtu je bežná prax u menších, aj veľkých medzinárodných brokerov. Šetríte poplatky.

Viac o Master a Individual účte na linku

Špecialita FIO – možnosť nákupu US ETF fondov

FIO vám umožní nakúpiť aj americké ETF, ktoré obvykle u iných brokerov nepotrebujete. Európske regulácie často zabraňujú, aby bežný Európan neprofesionálny klient, nakúpil americké ETF z amerických búrz (NYSE, NASDAQ). Výnimku majú UCITS fondy, teda medzinárodné fondy voľne obchodované v EÚ. Výnimku majú aj profesionálni investori – tí dokážu kúpiť čokoľvek. Výnimku má aj nákup amerických akcií. Microsoft, Google, či iné akcie dokážete kúpiť cez veľa brokerov. Akcií sa netýka regulácia zákazu obchodovania amerických ETF fondov.

Z nejakého dôvodu túto výnimku poskytuje klientom aj FIO. Možno sa to zdá ako veľká výhoda, v praxi je jej význam výrazne menší.

Drvivá väčšina amerických ETF má svoju európsku alternatívu obchodovanú v EUR (Vrátane väčšiny iShares fondov). FIO broker je zároveň výrazne drahší na nákup. Preto jedny z mála fondov, ktoré by som chcel nakúpiť cez FIO, sú ARKK fondy – vysokorizikové fondy možných rýchlorastúcich technologických spoločností. Pre všetky ostatné ETF je často výrazne výhodnejšie Interactive Brokers.

Menová konverzia – riešiť mimo FIO

Pri FIO meníte meny (CZK, EUR, USD) cez menový kurz FIO banky. Tento kurz je výrazne vyšší oproti nízkonákladovým alternatívam (Revolut, IB), a mierne vyššie aj oproti iným SK a CZ bankám. Preto snažte sa vyhnúť zmene meny vo FIO.

FIO poplatky za obvyklú menovú konverziu sú 2,5 až 3% z menenej sumy.

Oproti tomu pri IB a Revolut zameníte menu od 0% do 0,3% z menenej sumy.

link: https://www.fio.sk/akcie-investicie/dalsie-sluzby-fio/devizove-konverzie

Poplatky FIO

Poplatky vo FIO pri nákupe USD a EUR produktov, sú vyššie aj napríklad oproti brokerovi Lynx. FIO broker je zaujímavý na nákup českých akcií vďaka výhodnejším poplatkom na Pražskej burze CDCP. Meniť menu budete chcieť skôr mimo FIO banky.

FIO nemá poplatok za správu a vedenie investičného účtu

Poplatky za transakcie

  • poplatok za nákup US akcií a ETF – min. 7,95 USD za transakciu
  • poplatok za nákup EU akcií a ETF – 0,15% z objemu, minimálne 9,95€ za transakciu
  • poplatok za nákup Českých akcií cez CDCP (Pražskú burzu) – 0,10% z objemu, minimálne 50 Kč za transakciu
  • poplatok za nákup Českých akcií cez RM Systém – 0,10% z objemu, minimálne 250 Kč za transakciu

Poplatky za zmenu meny

  • obvykle od 2,5 do 3% z menenej sumy (Fakt je to veľa).

Výhody FIO

  • nemá podmienku minimálneho prvotného vkladu
  • nemá poplatok za vedenie účtu
  • výhodná na nákup Českých akcií (Min. 50 Kč)
  • možný nákup amerických ETF z americkej burzy

Nevýhody FIO

  • vyššie poplatky oproti najbližšej konkurencii (minimálny poplatok za EU akciu vo FIO za 9,95 EUR oproti 6€ v Lynx)
  • používaný bankový výmenný kurz, ktorý môže byť nevýhodný na zmenu EUR/CZK, CZK/USD a EUR/USD
  • NEposkytujú online investičné vzdelávanie a offline investičné vzdelávanie sa kvôli COVID neorganizuje

Platforma FIO brokera

  • Platforma FIO brokera je dosť zastaralá (vytvorená okolo roku 2000 až 2005)
  • Neumožňuje ukázať aktuálne burzové dáta. Môžete tam nájsť iba 15 minút staré dáta alebo žiadne burzové dáta
  • Veľmi ťažkopádne vyhľadávanie v platforme

Ukážka platformy – milé retro

Pre koho je FIO

  • pre ľudí, ktorí chcú investovať menšiu sumu pre stratégiu Buy&Hold (Nakúp a drž), nevyhovuje im Interactive Brokers, nemajú minimálny vklad 4000€ potrebný pre Lynx ani nemajú zájem o iných brokerov. Zároveň chcú mať v prípade potreby SK/CZ podporu.
  • pre ľudí, ktorí chcú nakúpiť české akcie, alebo niektoré ETF fondy z US nedostupné v Európe

Brokeri ktorým sa určite vyvarovať

Pri nasledujúcich brokeroch a sprostredkovateľoch sa nám nepáči buď ich netransparentnosť, vysoké ceny alebo spôsob komunikácie. Často odporúčajú investovať začínajúcim investorom do pákových produktov kde môžu rýchlo prísť o peniaze. Väčšine klientov volajú telefonicky, bez toho aby o to žiadali. Vaše číslo vymažú ak o to žiadate niekoľko krát a vidia, že nezarobia. O tejto téme sme písali v článku:

  • Bernstein-bank.com
  • Brexit s. r. o.

Iní brokeri

Na internete ste určite počuli o Patria Finance. Tento broker má “nelichotivý titul” ako jeden z najdrahších brokerov. Iní brokeri zahŕňajú Patria Finance do svojho porovnávania aby vyzerali lepšie. Zároveň v porovnaní týchto brokerov často chýba Interactive Brokers s výrazne nižšími poplatkami.

SAXO Bank patrí tiež medzi poplatkovo drahších brokerov. Má vysoké minimálne poplatky za transakciu. Môže byť na zváženie pri bonitnejších klientoch kvôli personalizovanému investično-burzovému poradenstvu. Nemáme s nimi osobnú skúsenosť, preto nevieme Vám o nich povedať viac.

Vzájomné porovnanie Brokerov

V tejto časti si zhrnieme porovnania brokerov podľa kategórií

  • Výhodnosť investovania
  • Poplatky
  • Bezpečnosť

Ako bonus máte nižšie aj linky na finančné uzávierky jednotlivých brokerov

Páči sa vám prehľad? Môžete podporiť BlueNumbers registráciou účtu u rôznych brokerov

Porovnanie výhodnosti investovania rôznych brokerov

Väčšina investorov bude zvažovať najmä

  • Interactive Brokers (ak vedia anglicky)
  • Lynx (Ak chcú Interactive Brokers a nevedia anglicky)
  • XTB (Ak chcú nakúpiť výhodne najväčšie ETF v EUR)
  • DEGIRO (Ak sú Češi)

Ak sú začiatočníci a hľadajú dobré vzdelávanie v SK/CZ, budú zvažovať najmä

  • XTB
  • Lynx

Porovnanie poplatkov rôznych brokerov

Poplatky brokerov sú pomerne nízke. Najlacnejší brokeri sú

  • Interactive Brokers
  • DEGIRO (Iba pre Čechov)
  • XTB (Ak hľadajú kúpu najmä ETF)

Brokeri Etoro a Trading 212 sú ešte lacnejší, nie je však transparentne dohľadateľná ich bezpečnosť

Porovnanie brokerov podľa bezpečnosti

Najbezpečnejší brokeri sú tí najtransparentnejší, a to sú časot práve brokeri obchodovaní na burze

Najbezpečnejší broker je jednoznačne

  • Interactive Brokers

Bezpeční brokeri obchodovaní na burze

  • DEGIRO
  • XTB

Bezpečnosť iných brokerov

  • Lynx využíva IB systém, aj garancie Interactive Brokers
  • Saxo Bank má bankovú licenciu
  • Fio banka / FIO broker má bankovú licenciu

Problematická bezpečnosť

  • Trading 212
  • Etoro
  • Revolut

Odkazy na finančné uzávierky brokerov

Na linkoch nižšie nájdete finančné uzávierky brokerov. Vďaka tomu si dokážete tu spomenutých brokerov porovnať navzájom aj sami.

Najlepší reporting majú brokeri obchodovaní na burze

Finančné uzávierky iných brokerov


Ako získať BlueNumbers bonusy pri otvorení účtov

Ak vám pomohli naše BlueNumbers články, môžete nás podporiť cez registráciu účtu cez naše linky na BlueNumbers. Vtedy dokážeme získať malú affiliate / marketingovú províziu a vďaka nej tvoriť ďalšie kvalitné články.

Otvoriť účty u brokerov

Poznámka: Etoro už nie je marketingový partner BlueNumbers. Spolupráca bola ukončená / vypovedaná zo strany Etoro.

Získať bonus pre Interactive Brokers

Návody ku brokerom

Vrámci BlueNumbers sme urobili viacero návodov ku brokerom dostupným zdarma na odkazoch

Ak máte otázky, spýtajte sa na

Bonusy BlueNumbers pri otváraní účtu v XTB

  • V prípade, ak sa rozhodnete uzatvoriť účty u týchto dvoch brokerov, ponúkame vám možnosť bezplatnej bonusovej hodinovej konzultácie, kde sa nás môžete akékoľvek otázky ohľadom investovania, technickej podpory u brokerov či zoznamom dostupných fondov
  • Pre získanie bonusovej konzultácie nám napíšte cez formulár.

Ako získať odpovede na vaše ďalšie otázky

  • Na Bluenumbers portáli nájdete veľa článkov bezplatne. Môžete nájsť odpoveď v iných článkoch aj na blogu Bluenumbers.sk
  • Môžete napísať vašu otázku do komentára pod akýkoľvek článok na BlueNumbers.
  • V prípade, ak sa chcete spýtať konkrétnu otázku, môžete nám napísať cez formulár.
  • Ak potrebujete previesť prvými krokmi pri otváraní účtu a investovaní u brokera, môžete tiež využiť aj služby našich konzultantov.
  • V prípade väčšej investície alebo konkrétnych otázok môžete využiť naše platené VIP konzultácie. Tieto konzultácie sú zaujímavé najmä pre VIP klientov s vyššími investíciami a pre investície v prostredí podnikov. Konzultácie sú zamerané najmä na investície, dane, účtovníctvo a podnikateľské úvery.
  • Zároveň vieme odporučiť aj kvalitných finančných sprostredkovateľov aj pre oblasti ako úvery, hypotéky, poistenie, II. pilier či iné štandardné finančné oblasti.
  • Kontaktovať nás môžete cez tento formulár.

Ako funguje BlueNumbers

  • Reklamy na finančné produkty patria medzi tie najdrahšie na trhu. Broker sa vždy rozhoduje, či pre získanie nových ľudí zaplatí peniaze na marketing (Napr. Google reklamy), alebo odmení partnerov (Napríklad portál BlueNumbers). Preto ak sa zaregistrujete cez naše linky, budete mať tie isté poplatky ako pri registrácii mimo portálu BlueNumbers. 

Upozornenie: Investovanie na finančných trhoch zahŕňa rizika. Vaša celková strata môže prevýšiť váš celkový vklad.

Ďalšie časti našej série

Nasledujúca časť:

Časť 4. – Ako si vybrať ETF fondy

Predchádzajúca časť:

Časť 2. – Čo sú ETF fondy a ako sú zdaňované

Iné časti:

Iné série:

Bonusy:

85 Responses
  1. Stefan

    Dobry den,
    Mohli by ste mi blizsie vysvetlit tie rozdiely v zdanovani, napr medzi EIC a XTB?

    Pisete:
    XTB – Nechce alebo nemá prostriedky na úpravu jeho daňového technického riešenia a ponúkne každému klientovi úroveň daní zo štátu, kde sú najvyššie dane. Teda každý klient z lacnejšieho štátu platí zbytočne dane navyše
    O akej dani pisete, Dan z prijmu?
    Nerozumiem tomu.
    Znamena to ze uz nic nemusim uvadzat v danovom priznani pretoze je vsetko uz zdanene skrz XTB?
    Zaujimaju ma ETF fondy.

    Mozete uviest konkretny priklad (XTB vs EIC)?

    Dakujem
    S pozdravom
    Stefan
    Nikde inde som sa o tom nedocital, len vo vasom clanku

    1. Robert Ďurec

      Dane v XTB:
      – Dane z dividend akcií
      sú to najmä dane z dividend rôznych akcií, najmä Európa. Pri niektorých európskych akciách môže prekvapiť aj vysoké zdanenie – Napríklad Česko – 30% daň z dividend. Keďže Európske akcie sú pomerne málo predávané, často broker nechce vybavovať navyše byrokraciu, aby pre klientov znížil sadzby dane na dividendách malých trhov – ako napríklad Česko, Poľsko a pod. Preto ak niekto chce kupovať akcie firiem strednej Európy, potrebuje si pozrieť aj ich zdanenie.

      Túto sadzbu dane si treba skontrolovať aj pri iných brokeroch, ako napríklad Degiro, Lynx, Interactive Brokers.

      – XTB a dividendy z USA
      USA Dividendy spoločností z USA sú v XTB zdanené bežnou sadzbou 15% (Kedysi bez W-8 BEN boli 30%).
      – Akumulatívne ETF fondy
      Ak máte akumulatívne ETF, toto ETF nemá dividendu, teda neriešite zdaňovanie dividend.

      Žiadne iné dane XTB, a ani brokeri ako Degiro, Lynx, IB, neriešia. Zdanenie ziskov si už rieši každý klient sám. Klient rieši sám aj to, či využije alebo nevyužije časový test. Skrátka broker nemá v kompetenciách riešiť daňové poradenstvo klienta. Na to sú najmä účtovníci a daňoví poradcovia.

      EIC:
      – EIC nemá akcie, preto tam nemáte ako riešiť daň z dividend akcií.
      – Pri EIC je trochu problém, že časť ich fondov vypláca dividendu, a EIC by ju malo zdaniť. Nie je jasné, či to robí. Ak ju EIC nezdaní, povinnosť zdaniť ju má klient.
      – Zároveň časť fondov dostupných v EIC nemusí byť obchodovaná na burze a nemusí sa ich týkať časový test.
      – Zároveň EIC je predávané najmä cez sprostredkovateľov, a títo sprostredkovatelia sú školení najmä na predaj finančných produktov. Títo sprostredkovatelia nie sú školení na dane a účtovníctvo, a obvykle sa daniam a účtovníctvu ani nechcú venovať.
      Preto časť klientov EIC, čo ku mne prišli, mali iba akumulatívne ETF, a tí sú daňovo v poriadku. Iní zase mali aj odlišné typy ETF či iných fondov, ktorých sa netýkalo úplné oslobodenie cez časový test, a klienti (a často ani ich sprostredkovatelia) o tom nevedeli.

  2. Brano

    Dobry den,

    v popise LYNX spominate, ze prechod do IB je celkom zlozita operacia, vedeli by ste prosim objasnit co to obnasa, pripadne dat navod? Vdaka.

  3. Dušan

    Dobrý deň,

    akého brokera by ste odporučili v prípade pravidelnej mesačnej investície 200-300 EUR do cca 3-4 ETF? XTB nemá všetky ETF o ktorých uvažujem. Rozmýšľam o IB alebo Degiro.

    Vďaka

    Dušan

  4. Martin

    Dobry den,
    zamer je investovat cca 50k€ naraz a potom zhruba 5k€ rocne do ETF fondu/fondov a drzat to (ziadne kratkodobe obchodovanie). Na zaciatok mi bude stacit ETF od iShares MSCI World EUR Acc, neskor sa uvidi.

    Ako vhodni brokeri mi vysli IB a XTB.
    XTB by bol uplne zadarmo (do 100k€, bez konverzii, ziadne poplatky za vklad, vyber a uschovu).
    IB ma lepsiu reputaciu/garancie a tiez vacsi vyber ETF. Ma ale poplatky – ~25€ za 50k€ obchod a potom ~2€ za kazdy 1k€ obchod. Na druhej strane ma ten vstupny bonus a ak sa mi podari dostat fungujucu linku a rozumiem tomu spravne, mohol by som pri vklade 50k€ dostat 500€ v ich akciach. Navyse maju ten program, ze moje akcie mozu poziciavat inym za nejaky urok. Ako realne to je? Aka je sanca ze si bude niekto chciet pozicat (moje) iShares MSCI World? Je to vcelku realne a akcie sa bezne takto poziciavaju vo vyznamnych objemoch? Je teda realna sanca nieco zarobit aj takto? Kolko? Alebo je to skor len hmlista moznost a netreba s tym vobec pocitat?

    Aky je vas pohlad pri takom investorovi ako som ja? XTB alebo IB? Dakujem vopred a chvalim stranku – najlepsie co som na SK webe nasiel co sa tyka poctu porovnanych brokerov aj detailnosti a aktualnosti informacii o nich – fakt super.

    1. Robert Ďurec

      Ahoj Martin.
      Podľa mňa uvažuješ správne.
      V tvojom prípade by som neriešil poplatky, ale skôr bezpečnosť (Predsa len 50.000€ je pekná suma).
      Preto určite by som išiel do Interactive Brokers. Ponúkajú viac možností výberu ETF, akcií, aj iných cenných papierov
      Pravdepodobne budeš mať aj druhého brokera. XTB je veľmi zaujímavý ako doplnkový broker, alebo aj ako broker pre hlavné ETF fondy v mene EUR. Jeho vzdelávanie v Slovenčine a Češtine ti môže ušetriť veľa času. Nevýhodou XTB je práve menší výber fondov, preto často ľudia otvárajú aj IB účty.

      Zároveň IB má zložitejšiu platformu a z mojho pohľadu si na ňu treba “zvyknúť”. Potom je to už ok.

      Ďakujem aj za pochvalu stránky. Ak budeš mať v okolí niekoho, môžeš mu dať na nás tip 🙂

      1. Martin

        Robert, dakujem za rychlu odpoved. Dovolte mi este raz sa opytat na toto: Navyse maju ten program, ze moje akcie mozu poziciavat inym za nejaky urok. Ako realne to je? Aka je sanca ze si bude niekto chciet pozicat (moje) iShares MSCI World? Je to vcelku realne a akcie sa bezne takto poziciavaju vo vyznamnych objemoch? Je teda realna sanca nieco zarobit aj takto? Kolko? Alebo je to skor len hmlista moznost a netreba s tym vobec pocitat? Dakujem.

  5. Ľuboš

    Zdravím,

    Výborný prehľad.
    Zaujímalo by ma ešte porovnanie so SAXOBANK. Hlavne s ohľadom na riziká pre slovenského klienta.
    Ďakujem

    1. Robert Ďurec

      Príliš drahí pre bežného klienta.
      Intractive Brokers vychádza poplatkovo výrazne zaujímavejšie.

      Ak chceš zvážiť Saxo Bank, vtedy obvykle chceš investovať cez nich väčšie sumy, a pritom mať čo najlepšiu podporu z banky. Takýchto ľudí je dosť málo.

  6. Martin

    Dobry den,

    dakujem za super clanok. Jedna otazka:
    mam prijem v USD, preto by mi bolo najvyhodnejsie peniaze brokerovi presuvat priamo v USD (kde by boli vyuzite na nakup US akcii a ETF). Je toto u IB mozne?

    Dakujem

    1. Robert Ďurec

      Áno, môžete do IB posielať aj doláre.
      Vtedy potrebujete mať bežný americký dolárový účet, ideálne v americkej banke.
      Peniaze do IB budete posielať na IB účet v dolároch vedený v banke JP Morgan.

      Môj USD účet vo FIO sa ukázal ako nepoužiteľný, pretože kto bude chcieť platiť 10 USD za poslanie dolárov z FIO do inej banky. Preto vždy si vyberte takú banku, ktorá má nízke poplatky za posielanie USD na americké účty.

  7. Dobrý deň,

    veľmi pekne chcem poďakovaď za skvelý článok, presne niečo takéto som hladaľ. škoda že som ho nenašiel skor a dlhé hodiny som strávil researchom brokerov. Určite ho budem doporučovať kamarátom a začínajucím investorom. Perfektne rozčlenený, výhodny/nevýhody, bezpečnosť a rôzne stratéhie.

    Už pol roka investujem cez Trading212 zatiaľ som bol spokojný kedže majú vážne najmenšie poplatky na trhu, no neuvedomil som si, že sú rizikový a malý broker. Prechádzam určite k IB aj za senu trošku vyžších popltakov.
    1. Nezachytil som aká je garancia IB pri krachu pre Slováka, píše sa tam len: Pre Európskych klientov sú garancie podľa pobočky IB brokera. podľa toho, či sú kliento pod IB CE (Madarsko) alebo IB IR (Írsko). Ďakujem.

    2. Tiež by som sa rád spýtal či je možnosť autoinvest na IB priamo nastavením TP z účtu.

    3. Taktiež by som sa rád spýtal či je IB broker vhodný pre bonitných klientov a dlhodobné investovanie v rádoch miliónoch. Ide o čiastku 2000€ mesačne po dobu 40 rokov. Kedže pri p.a. akciového trhu to vychádza po 40 rokoch v rádoch miliónoch, pochybujem že takéto sumy budu kryté u hoc akého brokera. Skor ma zaujíma všeobecný pohľad či investovať takéto sumy so jedného brokera ako je IB alebo invesotvat v menšom a prípadne rozdelit svoj majetok medzi viac brokerov alebo viac asset class (Komoditz, nehnuteľnosti).

    Ďakujem veľmi pekne

    1. Robert Ďurec

      Zdravím Marek,

      Sú dve základné garancie pri Interactive Brokers:
      1) štátna garancia (teda garancia Maďarska či Írska)
      2) garancia samotnej spoločnosti Interactive Brokers (že sú veľkí, známi, pod dohľadom veľa inštitúcií, a teda bezpeční).

      Preto aj keď si pod Maďarskom a oficiálna garancia Maďarska je do 100000 Eur, teoreticky v prípade krachu IB by ti mali túto sumu vyplatiť. Na túto štátnu garanciu sa však nechceš spoliehať. Môže trvať dlho a môže to byť aj veľmi byrokratický proces.
      Garancie IB ako firmy sú dosť veľké. Je to jeden z najväčších hráčov na trhu, doslova “To Big To Fail”. Preto IB je aj veľké, a pravdepodobne v kríze by ho vedeli podržať aj niektoré štáty. Veď Interactive Brokers skupina je väčší ako napríklad celá banková skupina Unicredit či banková skupina Reifeisen vrátane Tatrabanky. Preto má IB úplne iné garancie ako napríklad Trading 212

      Na druhej strane väčšina týchto garancií je teoretická. Málokedy sa uplatnili a nikto nevie, čo sa udeje ak bude toho padať veľa a finančný systém bude ohrozený. Preto IB je bezpečný broker pri normálnom fungovaní akciového trhu.

      Tvoja druhá otázka:
      IB autoinvest nemá. Dá sa však nastaviť to, že pravidelne každý mesiac tam trvalým príkazom budeš posielať peniaze. Následne raz za mesiac sa prihlásiš a niečo nakúpiš. Skrátka IB je pre obchodníkov a nie pre “autoinvest” lenivých klientov. Tých pár klikov v IB potrebuješ urobiť 🙂

      Tvoja tretia otázka:
      Áno, IB je podľa mojich informácií bezpečný. Diverzifikovať investície sa však oplatí. Pri menších sumách nemáš veľmi voľbu diverzifikovať, preto predpokladám, že budeš investovať iba cez IB. Pri výrazne väčších sumách (nad 20.000 či 100.000) už asi budeš pozerať alternatívy mimo akcií, ETF a finančného trhu (napríklad nehnuteľnosti, komodity a pod). Diverzifikáciu vždy odporúčam pre každého bonitnejšieho klienta.

      Interactive Brokers je zaujímavé a bezpečné aj pre bonitných klientov kvôli vysokým stupňom iných ochrán, preto nebál by som sa mať v IB väčšinu alebo aj všetok tvoj majetok v akciách a ETF. IB je jeden z mála brokerov, cez ktorých investujú aj iné banky, poisťovne, či obchodníci s cennými papiermi. Očividne majú dôvod využívať služby IB.

      Pri IB si však daj pozor na IB podporu (support). Je fakt slabý. Preto IB treba využívať ideálne tak, aby si ich podporu nepotreboval a nemusel kontaktovať. V prípade závažných vecí s IB (dedenie, administrácia, firemné investície) môžeš využiť aj našu BlueNumbers platenú podporu pre klientov Interactive Brokers

    1. Robert Ďurec

      Robomarkets je zaujímavý broker pre traderov. Je zaujímavý na CFD na akcie, CFD na ETF, aj na Forex.

      Nie je však na dlhodobé držanie akcií a ETF pre Slovákov, keďže časový test neplatí pre CFD akcie.
      Zároveň tento broker sídli na Belize a je mimo Európskych regulovaných brokerov. Neregulovaní brokeri majú vždy vyššie riziko problémov.

      O Robomarkets píšeme na BlueNumbers v článku:
      Ako si vybrať Trading brokera – veľké porovnanie brokerov

  8. Jaroslav

    Zdravím, aktuálne investujem na Trading212, no pozerám že podla tohto sa to moc neodporúča. Tak som pozeral na XTB, má to čo potrebujem – 1x mesačne kúpiť MSCI World a MSCI EM, cca. 500-700€. Dá sa potom neskôr spraviť presun do IB?

    1. Šimon Podstavek

      Zdravím, áno presun do IB sa spraviť dá. Najjednoduchšie je akcie predať a pri IB opäť nakúpiť

      1. Jaroslav

        No zdá sa že IB zrušili minimum amount na účte a taktiež inactivity-fee. Povedal by som že v tomto prípade je vhodné rovno prejsť pod IB.

      2. Boris

        Na margo presunu:
        Vlastnim portfoloi vo FIO a teraz si idem otvorit ucet v XTB. Otazka znie, ci sa da / ci ma zmysel si previest portfolio do XTB. Predat cele portfolio vo FIO by ma stalo poplatok 5-10e na kazdej pozicii. Mam si radsej ponechat oboch brokerov?

        1. Robert Ďurec

          Boris, zober si to takto:
          Koľko ťa stojí, že máš svoje akcie vo FIO? Ak nulu, nerieš. Ak viac, môžeš presunúť.
          Môžeš mať v pohode aj viac brokerov.

  9. Vilo

    Zdravím,
    Pár otázok, kto vie poradiť..

    1) Ak nakupujem MSCI World, ktorý je GBX a môj účet je v EUR, v tabuľke pre XTB je uvedené 0.5% poplatok za konverziu. Keď som si skúsil kliknúť nákup ukázal mi v GBP hodnotu 0,14% aktualne ceny paru EURGBP, ktory som videl na platforme. Co je teda tých 0.5%?

    2) Chcem investovat vasciu sumu 25.000EUR do ETF accumulating fondov, buy&hold a prikupovat pravidelne. IB alebo XTB? Ziadne aktivne obchodovanie neplanujem.

    3) Aká je nevýhoda ETF v USD oproti ich EUR ekvivalentom (ten isty fond) v prípade, keď aktívne neobchodujem?

    Vďaka

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň,

      1-Aktuálne ceny sa menia podľa Bid-Ask spreadu. XTB sa snaží dosiahnuť cenník uvedený tu:
      https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/file/0090/49/Specification_table_Forex_SK_17112020new_2706b4154a.pdf
      A kolega v článku pravdepodobne použil kurz pri nakupovaní akcií v Česku. Chybu čoskoro opravíme

      2- Pri takejto sume je to skôr o osobnej preferencií. Poplatok 120$ je z 25k malá suma ale XTB je poplatkovo stále lacnejšie.

      3- Pri “malých” sumách ako je 25 000 € tam nie je veľký rozdiel. Väčšinou pri prepočítaní, je cena rovnaká ako pri rovnakom fonde v USD.

  10. Tom

    Dobrý den,
    z jakého důvodu doporučujete při hodnotě portfolia okolo 80–100 tis. eur, za předpokladu držení akumulačních ETF, přechod k IB (např. z XTB)? Je to z důvodu bezpečnosti? Díky.

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, tu sú dôvody prečo:
      1. IB operuje vo viacerých krajinách ako IB a teda je viac kontrolované miestnymi úradmi.
      2. IB spravuje viacej kapitálu ako XTB
      3. Znížená daň z dividendy 15% namiesto 30%
      4. Väčší výber aktív
      5. Pri obrate nad 100k môžu byť poplatky oveľa väčšie. Berú si až 0,2% z transakcie minimálne 10€.
      6. Na IB sa dá (pri hodnote účtu viac ako 50K) požičať akcie obchodníkom a dostať za to odmenu Viz. https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46942
      7. AK máte na IB účte viac ako 100K tak neplatíte activity fee

    2. Robert Ďurec

      Vtedy IB odporúčamie z viacerých dôvodov najmä:
      – Vyššia bezpečnosť IB
      – Vyššia flexibilita pri výbere nástrojoiv v IB
      – Výhodnejšie menové konverzie a nižšie poplatky

      Výhody XTB nad IB sú najmä:
      – XTB československá lokálna podpora
      – XTB kvalitné vzdelávanie v slovenčine a češtine
      – XTB kvalitný burzový servis a správy z trhu v SK/CZ

  11. Marcel

    Dobrý deň, perfektný článok. Páči sa mi, že u každého brokera popisujete jeho klady a zápory a nieste zaujatý.
    Pred mesiacom som investoval 2 000€ cez Etoro a mal som v pláne mesačne prihadzovať, ale teraz sa radšej presuniem na IB. Keďže môj plán je dlhodobé investovanie a ide mi hlavne o bezpečnosť pri následnom výbere peňazí.

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, 2000€ je na IB celkom málo. Napríklad ak by ste očakávali výnos 8% za rok, väčšinu zárobku Vám zoberie activity fee. Z 2000€ zarobíte 160€ ale activity fee bude 100€. Váš zisk bude potom len 3% namiesto 8%. Tu by bolo lepšie vybrať si XTB. Ak nás chcete podporiť a získať konzultáciu zdarma napíšte nám na team@bluenumbers.sk

  12. Adam

    Dobry den,

    Super clanok a ocenujem prehladne zhrnutie. Je to prvy SK clanok ktory je naozaj dobre spracovany. Rozhodol som sa kupovat iba celosvetove ETF – VWCE a otvorim si po vasom odporucani XTB, kedze iba zacinam a budem kupovat za par stoviek mesacne.

    Jedna vec by ma zaujimala a to, preco sa pri vyssich sumach ako 100 000 neoplati skor FIO oproti IB. Nie su tam vklady chranene viac kedze je to banka?

    Dakujem

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, keď si otvoríte účet môžete nás kontaktovať cez formulár na webe a dostanete konzultáciu pre XTB zdarma.

      1. Fio sa neoplatí kvôli jeho veľkosti. Spravuje oveľa menej kapitálu ako IB.
      2. Fio pôsobí len v Česku a na Slovensku a je teda kontrolovaný menej.
      3. Okrem toho sa za zmenu meny platí obyčajný bankový poplatok a nie brokerský. Pri zmene eura na dolár teda zaplatíte až 2,5%.

  13. Patrik

    Dobry den,
    Tiez by som rad v prvom rade vyzdvyhnut taky obsiahly clanok. Urcite to dalo zabrat ale ste pomohli mnohym ludom s osvetou.
    K EIC- mam ucet uz 6 rokov a sporim tam 50€ mesacne ale platim 2,5€ poplatok(mesacne). Zhodnotenie penazi mam 11% ta celu dobu! A rocne 1.93%p.a … strasne malo a tie poplatky.
    A navysse som zaplatil 600€ šekom vopred pred 6 rokmi. Uz ani neviem ako to nazval. Po vasom clanku som si zrusil trvaly prikaz a peniaze si chcem poslat na ucet a chcem si otvorit ucet u I.brokers…
    Po tolkych rokoch uz nebudem platit dan? Peniaze sa mi uz nevratia myslim tych 600€ som ani neziskal naspat tym sporenim. Ale je to pre mna skusenost.
    Dakujem

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, áno deje sa to a veľa ľudí to od investovania a celkovo finančného vzdelávania odradí. Ak plánujete držať obyčajné ETF fondy a nepotrebujete veľa akcií tak do sumy 10 000€ sa Vám viac oplatí XTB. XTB je super hlavne kvôli nízkym poplatkom. Nevýhoda je 30% daň z dividendy a menšie množstvo akcií na výber.
      Či už sa rozhodnete pre IB alebo XTB môžete nás pred registráciou kontaktovať mailom team@bluenumbers.sk a využiť ponuku konzultácie zdarma.
      Šimon Podstavek

  14. Boris

    Dobrý deň, v prvom rade chcem pochváliť výborný článok. Ja momentálne investujem do akumulačných ETF fondov (S&P 500 – v dolároch, MSCI World Quality Factor – v dolároch, MSCI World UCITS – v eurách, DAX UCITS – v eurách) cez XTB. Vybral som si ich aj z dôvodu, že fyzicky majú pobočku na Slovensku. Rád by som sa preto opýtal, prečo odporúčate XTB iba pre začínajúcich investorov a prečo nie sú vhodný na dlhodobé investovanie? Ja investujem na dôchodok – 30 rokov. Lynx ako píšete je v pase a Interactive Brokers asi nie je veľmi pre mňa ak mám slabú AJ a zároveň investujem malé sumy…

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, v takomto prípade sa to poplatkovo viac oplatí v XTB

      Pri menších sumách ako je 10 000€ sa IB oplatí z dvoch hlavných dôvodov.
      1. V IB je dostupná väčšina svetových akcií a prístup k viacerým burzám. IB kúpi akcie z najlacnejšej.
      2. IB má pre Slovensko len 15% daň z US dividendy.

      V prípade, že ale chcete držať len akumulatívne ETF, a viete si v XTB vybrať sú ideálny broker.
      Prechod by som riešil v tomto prípade až keď bude mať vaše portfólio hodnotu okolo 80-100 tisíc.

  15. Marek

    Dobry den.
    V prvom rade sa vam chcem podakovat za skvele zhrnuty a obsiahly clanok, ktory sa v slovenskom alebo ceskom jazyku vpodstate neda najst. Trosku by som sa chcel zamerat na EIC, cez ktore ja momentalne investujem do ETF fondov. Mam pocit, ze s vasho clanku vyslo EIC dost negativne, hlavne co sa tyka poplatkov a zdanovania, a ze sa velmi neoplati pre invesovanie nad 100 eur.
    Momentalne investujem cca 150 eur mesacne do troch fondov (AMIENAE, FFEDG v eurach a ISHEMIMI v dolaroch, planujem pridat ETF S&P500). Beriem to ako investicne sporenie, cize z dlhodobeho horizontu 15 rokov a viac.
    Zaujimal by ma vas nazor ci je tato strategia spravna, a tak isto ci mi viete povedat, ci z tychto fondov budem musiet platit nejaku dan, lebo pokial dobre viem, tak z ETF fondov pri ktorych sa nevyplacaju dividendy a splnim casovy test jedneho roka, mal by som byt oslobodeny od danovej povinnosti.

    Dakujem.

    1. Robert Ďurec

      Zdravím Marek,
      z mojej skúsenosti EIC naozaj vyznieva dosť negatívne. Preto vám ho opíšem z pozície nás, keďže sme aj zvažovali, že budeme ponúkať EIC. Vyšlo nám, že EIC nie je dobrý nápad a dobrý produkt z dôvodov
      – EIC je iba z časti automatizovaný
      – Pri EIC ste závislí na sprostredkovateľovi
      – Preto v EIC stretnete sprostredkovateľov, ktorí vám často nasekajú vysoké poplatky (aby mali provízie)
      – Urobiť EIC bez poplatkov (nulové poplatky od sprostredkovateľa pre klienta EIC), nie je dobrý nápad, pretože ako sprostredkovateľ vám správa klientov zaberie dosť veľa času (vrátane zbytočnej administrácie, byrokracie), a preto nesedí vám biznis model.

      ***
      Preto sme sa rozhodli úplne opustiť ponúkanie EIC produktov, a radšej radiť ľuďom, ako si to isté môžu kúpiť cez burzového brokera (najviac klientov má najmä XTB, Interactive Brokers, kedysi dávnejšie aj Lynx). Pre nás to znamená omnoho menej papierovačiek, a môžeme tak klientovi poradiť omnoho viac za kratší čas. To aj otvára dvere do plateného investičného poradenstva, ktoré v súčasnosti zvažujeme. Tam sa klient môže spýtať akékoľvek otázky ohľadom akcií, ETF, investovania, zdaňovania.
      ***
      Ďalšia tvoja otázka bola ohľadom zdaňovania EIC fondov. Z toho, čo viem, časť EIC fondov môže patriť pod časový test, časť nepatrí. O zdanení dividend som sa nejako nedočítal. Preto sa treba pýtať buď vášho sprostredkovateľa alebo priamo EIC.

  16. Beáta

    Dobrý deň, som úplná začiatočníčka a chcem zainvestovať do ETC fondov a nerobiť nič, len držať ich a zhodnotiť . Čo mi odporúčate? A ako postupovať?

    1. Robert Ďurec

      Zdravím Beáta,

      náš portál sme písali práve za tým účelom, aby si aj začiatočník vedel naštudovať investovanie a naučiť sa čo najviac z článkov.

      Preto určite vám odporúčam:
      Pozrieť celú sériu Akcie a ETF
      https://www.bluenumbers.sk/akcie-a-etf/

      Napríklad začať článkom:
      https://www.bluenumbers.sk/ako-sa-vyhnut-typickym-chybam-pri-investovani/

      Pre výber ETF odporúčam články
      https://www.bluenumbers.sk/co-su-etf-fondy-a-ako-su-zdanovane/
      https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybrat-etf-fondy/

      A môžete sa pridať aj do našej facebook skupiny
      https://www.bluenumbers.sk/bluenumbers-sk-investicne-forum-na-facebooku/

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, neviem o tom že by niečo podobné mali pri Interactive Brokers (ďalej len IB). Myslím si, že to nepovažujú za moc podstatné. Poplatky sú pri väčšine brokerov rovnaké a veľmi zanedbateľné. Toto číslo býva väčšinou na úrovni 0,2%. Teda pri investícií 10 000€ je to 20€ za rok. Nad 10 000€ sa oplatí ísť k IB kde máte aktivity fee 10$ na mesiac teda 120$ za rok. Akcie sa pri IB dajú pri veľkých objednávkach kupovať za poplatok stotín percenta, čo sú čísla ktoré nemá moc zmysel riešiť. Brokera si môžete vybrať aj pomocou: https://bluenumbers.sk/broker/

      Šimon Podstavek

  17. Juraj

    Dobry den
    len maly update info z mojej strany. Hral som sa trochu s etoro platformou a pri kupe us akcii ma vyzvalo na vyplnenie W8BEN. Predpokladam teda ze tento nedostatok vyriesili a z dividendy budu strhavat uz iba 15%.

      1. Juraj

        mate pravdu. aj napriek tomu ze som ten formular vyplnil tak mi stiahli 30%. clovek sa aj snazi najst nejaku alternativu k IB ale vzdy to skonci tak ze su bez konkurencne najlepsi 🙂

  18. Jan Varga

    neuvadzate moznost vedenia klientskeho konta aj v mene USD, teda moznost si rovno poslat USD na konto. Pre obchodovanie na americkych burzach je lepsie si vytvorit konto v mene USD. Ak ma broker nevyhodne kurzy, je niekedy lepsie si rovno poslat USD. Napriklad FIO, IB, Tradestation ma moznost vytvorit ucet v mene USD, napriklad pri nevyhodnych kurzoch moze byt lepsie si peniaze poslat cez wise.com v USD.

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, tieto veci takisto plánujeme pridať pri pridávaní článku ku forexu a obchodovaniu akcií.

      1. jozko

        Dobry den, uzasny uceleny clanok – vdaka.
        2 chybicky ktore vnimam:
        1, vyhoda momentalna FIO je, ze sa cez nich daju stale kupovat US ETF akoby sa nechymelilo…
        2, nakup ceskych akcii – minimalny poplatok mi vzdy strhli 50 CZK… takze tych 660 czk asi nebude uplne spravne.

        1. Robert Ďurec

          Zdravím ťa,

          Neviem presne, koľko amerických ETF sa dá kúpiť cez FIO. Navyše obvykle všetky veľké ETF majú licenciu na predaj aj v Európe (Napríklad všetky akumulatívne iShares fondy).

          Na druhej strane ak nakupuješ americké ETF, môžeš mať ako slovák problémy so zdaňovaním dividendy z ETF fondov (Slovenské zákony neupravujú jednoznačne, či dividenda z ETF fondu je skutočne dividenda a ako to treba zdaniť)

          Máš pravdu v tom, že FIO môže byť dobrá na nákup českých akcií. Predsa len, české akcie sú domáce akcie pre FIO. Preto pre české akcie môže byť Fio fajn 🙂 Pri brokerovi chceš však iba málokedy kupovať iba české akcie.

          Pokiaľ viem, drvivá väčšina amerických akcií spoločností sa môže predávať aj v Európe, a závisí iba od brokera, či umožní ich predaj.

          Pri Fio si treba dať pozor na zmenu meny – Fio využíva bankový zmenný kurz, preto často zaplatíš od 1 do 3% zo sumy len za zmenu meny a takýto poplatok je “dosť veľký”. Radšej mením väčšie sumy meny mimo banky.

          1. Jozko

            Ahoj,

            US ETF – neviem kolko predavaju, ale asi vsetky z NYSE. Na stranke maju zoznam vsektych (31 stranok po 28 etf)… len Vanguardov je tam kopa…
            Ja len ze dost podstatna info, kedze na “slovenskych internetoch” po tom dost ludia patraju a teda mizive percneto ludi to vie.

            Zdanovanie je problem iba pri dividendovych ETF a neviem o tom, ze by sa to tykalo iba americkych. Tyka sa to samotneho aj inych a faktu, ze podla SK zakona je to “grey zone”, kedze to nie je asi z pohladu nasej legislativy “firma”. Normalny zisk z predaja je s rocnym testom.

            O kurzoch vo FIO – ze su tricky – nemam pochyb 🙂

            Co sa tyka CZ akcii, tak som narazal na asi nespravnu cenu za nakup. Samozrejme mozes mat asi viac brokerov, ale aj vo FIO mozes kupovat XETRA a NYSE.
            Mne je to teda jedno, len ked uz mate luxusny prehlad brokerov, nech je aj fakticky co najspravnejsi.

  19. Jan Varga

    Taktiez nevyhoda FIO je, ze vam investicny ucet otvoria iba spolu s beznym bankovym uctom a oba ucty iba SK IBAN pre slovakov, CZ pre cechov, cize na vase investicie mozu bez problemov siahnut exekutori. Napriklad IB neposkytuje bankovy ucet klientom, a prostiedky nedrzi v slovenskej al. ceskej banke, ale v nemeckej, pokial posielate EUR. Cize exekutori na vase investicie v zahranici siahat nemozu.

  20. Jan Varga

    V prehlade brokerov by som rad videl aj TradeStation a Forex.com, lebo umoznuju slovakom otvorit ucet. Medzi nevyhody Revolut je, ze apka nefunguje na starsich androidoch alebo rootnutych mobiloch a cez webovsky prehliadac mi nejde ani bankovy prevod, aj po overeni tvare vidim len zostatky. Revolut mi takto zrusil pristup k peniazom, ked neratam bankomatovu kartu.

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, áno to je nevýhoda revolutu. Brokerov tam určite plánujeme pridať postupne ako budeme písať o obchodovaní forex a akcií.

  21. Miso

    Dobry den,

    K IB by som mal par otazok

    1. Ak si otvorim hlavny ucet v EUR a druhy v USD viem si nastavit aby dividendy mi boli vyplacane v USD a nekonvertovali sa spat do EUR kedze ich chcem reinvestovat?
    2. Daju sa cez IB kupovat Fractional shares(zlomkove akcie)?
    3. ked si otvorim ucet su prve tri mesiace bez activity fee poplatku?

    dakujem

    1. Robert Ďurec

      Zdravím Mišo,
      Odpovede na vaše otázky:

      1. Interactive Brokers má menové účty pre každú menu. Preto ak nakúpite americké akcie v Dolároch, dividenda vám príde v dolároch a v IB ju môžete buď reinvestovať a nakúpiť ďalšie USD akcie, alebo zmeniť menovou konverziou na Eurá či inú menu.
      Menová konverzia v IB je veľmi výhodná a výhodne lepšia ako menová konverzia v banke.

      2. Áno, cez Interactive Brokers sa dajú nakupovať aj frakčné akcie, treba to povoliť v nastaveniach. Vždy treba rátať s tým, že aj frakčná akcia vás bude stáť minimálny poplatok za trasakciu (napr. 1 až 2 USD). Frakčné akcie sa vám oplatí napríklad pri kúpe Amazonu (Hodnota akcie 3200 USD), preto si chcete kúpiť napr. iba 1/10 akcie

      3. Áno, prvé tri mesiace v IB sú bez Activity Fee poplatku

      Máme aj dosť podrobný návod pre Interactive Brokers. Nájdete ho tu
      Interactive Brokers – výhody, nevýhody, poplatky, návod
      https://www.bluenumbers.sk/oplati-sa-kupit-akcie-a-etf-cez-interactive-brokers/

  22. Tomáš

    Na oficialnom fore Trading 212 admini odpisali ze aj pre non-uk residentov plati kompenzacia FSCS do 85k libier. Taktiez to maju napisane aj na helpdesku https://helpcentre.trading212.com/hc/en-us/articles/360016457777-EEA-Residents ze sa nadalej vztahuje FSCS na investicie pre EEA residentov.

    V clanku mate ale uvedene “Ako Slovák ste krytí iba garanciami Bulharských orgánov vo výške 20.000€”. Viete mi povedat ze odkial mate tuto informaciu? Bud je tato informacia nepravdiva alebo Trading 212 klame svojich uzivatelov.

    Neberte to ako utok, iba si chcem ujasnit ze ako sa vec nazoaj ma. Za odpoved vopred dakujem

    1. Robert Ďurec

      Zdravím Tomáš,
      pozrel som si dokumentáciu aj články ohľadom Trading 212. Áno, už budú peniaze klientov pravdepodobne chránené do výšky 85.000 GBP.

      Keď sme naposledy aktualizovali článok na prelome 2020/2021, tak Trading 212 ešte neposkytoval oficiálne vyjadrenia k tejto téme. A dňa 31.12.2020 nastal Brexit. Brexit bol hard prefix pre finančné inštitúcie, pretože brokeri vo Veľkej Británii už stratili možnosť pôsobiť v iných krajinách EÚ. To bol napríklad hlavný dôvod, prečo Interactive Brokers migrovalo účty z IBUK (Great Britaion) do IBIE (Ireland) a IBCE (Maďarsko – Hungary).

      Preto náš predpoklad na prelome rokov 2020/2021 bol, že Trading 212 EU klienti pôjdu do Bulharska s garanciami 20.000 Eur.

      Čo sa zmenilo dnes, ku koncu februára 2021?
      – Interactive Brokers Európski klienti, vrátane Slovákov, sú už v Írsku alebo Maďarsku
      – Mohli prísť nové regulácie EÚ ohľadom finančného trhu, ktoré vyriešili tento problém.
      – Trading 212 aj s GB a EÚ klientmi by mal ostať v UK, klienti mimo EU a GB sú pod Bulharskou pobočkou a Bulharskou ochranou.

      Udržovať veľa článkov je dosť náročné, preto ďakujem za poslanie linkov ohľadom Trading201. AJ vďaka vašim komentárom môžeme ľahšie udržiavať naše články aktuálne.
      Náš článok ku Trading 212 ohľadom garancie upravíme.

  23. Andrej

    Dobrý deň, viete mi odporučiť broukerana na investovanie podľa mojej stratégie? Skúšam už rok investovať na demo učte etoro, ale nie som presvedčený, že etoro je ten správny broker, pre dlhodobé investovanie, poplatky mi prídu vysoké, chýbajúce tlačivo na dane a pod. Chcem investovať cca 300e mesačne, preferenciu mám ETF akumulačné, dividendové akcie prevažne USA a dlhopisy. Pozdával sa mi Lynx, ale po novom je nutné mať kapitál až 8k na otvorenie účtu.

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, podľa Vášho opisu sa Vám pravdepodobne hodí XTB. Momentálne teraz máme demo verziu systému, ktorý by mal s týmto v budúcnosti pomôcť. Je tu: https://bluenumbers.sk/broker/. Prosím, dajte nám spätnú väzbu formou komentáru, budeme si to veľmi vážiť. Ďakujeme

      1. Andrej

        Ďakujem za tip. XTB som úplne prehliadal, ale ako som si prečítal viac, asi si u nich otvorím najprv demo, nech sa zoznámim s prostredím a potom prejdem na real. Referal odkazy asi fungujú https://www.bluenumbers.sk/oplati-sa-kupit-akcie-a-etf-cez-xtb/ a je aj nejaký bonus za registráciu a vklad?
        Ešte ma napadlo či pri XTB nie je možnosť nákupu ETF (USD) urobiť z EUR účtu a predaj uzatvoriť do USD účtu, teda poplatok za konverziu by bol iba jeden krát. Odporúčate držať oddelene vklady pre USD a EUR účty? Plánujem aj krátkodobý nákup niektorých USA akcií.

        1. Robert Ďurec

          Ku XTB:

          Môžete mať až 4 podúčty pod jedným reálnym XTB účtom (menom, heslom).
          Jeden účet môže byť aj v USD, jeden aj v EUR.

          Nemôžete však nakúpiť akcie a ETF na USD účte a previesť si ich na EUR účet (a ani naopak).

          Vtedy odporúčam mať aj USD aj EUR účet v XTB a preto EUR akcie a ETF mať na EUR účte, a na USD účet vložiť vhodne doláre a obchodovať na ňom iba americké akcie a ETF v USD

          Pozrite si špeciálne časť BlueNumbers článku pre XTB zameranú na podúčty

          Vybrať si EUR alebo USD účet (podúčet) v XTB
          https://www.bluenumbers.sk/oplati-sa-kupit-akcie-a-etf-cez-xtb/#vybrat-si-eur-alebo-usd-xtb-ucet

    2. Robert Ďurec

      Zdravím Andrej,
      zatiaľ brokeri, ktorí sa nám zdajú najvýhodnejší a zároveň aj dostatočne bezpeční, sú XTB a Interactive Brokers.

      Interactive Brokers odporúčame takmer vždy pre klientov, ktorí chcú iheď vložiť alebo rýchlo nasporiť sumu aspoň 10.000€. Interactive Brokers má najvýhonejšie riešené zdaňovanie.

      Lynx odporúčam už neriešiť, je to iba krabička pre Interactive Brokers (Introducing Broker) s vyššími poplatkami. Pri podmienke prvého vkladu 8000 Eur sa už Lynx skrátka neoplatí. Radšej vtedy odporúčam Interactive Brokers namiesto Lynx

      XTB odporúčam riešiť, ak ste začiatočník, chcete kupovať najmä akumulatívne ETF, alebo chcete obchodovať. XTB nemá až tak dobre vyriešené zdaňovanie dividend, preto pri Amerických, Európskych, alebo svetových akciách opäť odporúčame Interactive Brokers.

      Môžete si porovnať aj iných brokerov z článku vyššie. Aj keď Etoro a Trading 212 sú lacní, sú to zároveň aj malí brokeri a neponúkajú dostatočné garancie bezpečnosti. Revolut je zase neprehľadný. Na druhej strane, ak máte hodnotu účtu do 1000 až 3000€, môžu vám vyhovovať na nákup v malom (nákup zlomkových akcií).

  24. Miko

    Podla dnesnej odpovede co som dostal z XTB to nevyzera, ze by chceli W8-BEN uviest do praxe.
    “Vážený Zákazník,

    v návaznosti na Vaši zprávu bychom Vás chtěli informovat, že jakmile dochází k výplatě dividend, jen společnost XTB může identifikovat skutečného majitele těchto Akcií. Výplaty dividend, stejně jako srážková daň, jsou spravovány místními subdodavateli. Jelikož tyto instituce nemají přístup k osobním údajům klientů XTB, musí uplatňovat nejvyšší míru srážkové daně, aby se vyhnuli problémům s daňovými úřady. Formulář W8-BEN tedy uplatnění nemá.

    Společnost XTB ověřila možnost požádat o vrácení WHT (withholding tax, srážková daň) po potvrzení osobních údajů skutečného majitele, avšak taková možnost neexistuje. Vyšší sazba WHT, která se uplatňuje, je určitě nevýhodou, nicméně dovolujeme si poznamenat, že tento způsob jednání umožňuje společnosti XTB (v porovnání s jinými brokery) nabídnout svým klientům přístup k různým trhům a mnoha akciovým titulům za rozumnou cenu.

    Děkujeme Vám za spolupráci.”

    1. Šimon Podstavek

      Dobrý deň, áno preto sme v článku napísali že zatiaľ nevedia, kedy spravia túto zmenu. Teda momentálne teraz je vhodné investovať v XTB do 10 000€, kde príjem z dividend nebude až taký vysoký. Keď sa nad túto sumu dostanete, odporúčame ísť k Interactive Brokers.

  25. Ján Jakabovič

    Dakujem za super porovnanie, ucelenejsi clanok som asi nevidel.
    1. Este by ma mozno zaujimalo, ako vidite
    ETF Partners Group, tam som videl ze su relativne vysoke poplatky ale ocakavaju nadmerne vysoke zhodnotenie v buducnosti. Je to len marketingovy trik alebo mozu drzat nejake know how?

    2. Hovorite, ze XTB ma obmedzeny vyver ETF indexovych fondov. Je mozne si tam rozumne vybrat, ak sa obmedzujem na indexove ETF iba z dovodu dlhodobeho sporenia na dochodok?

    Dakujem.

    1. Šimon Podstavek

      Zdravím, prieskum Vanguard dokazuje, že pasívne fondy dokážu z dlhodobého hľadiska predbehnúť väčšinu aktívne riadených fondov. Dôvod je taký, že pre manažérov je zložité až nemožné predpovedať cenu akcie a byť v tom dlhodobo úspešný. Ďalší problém sú poplatky. Zoberme si, že fond si zaúčtuje poplatok 2% ročne za správu, 10% zo zisku a zarobí 6% za rok. Teda 0,6%(poplatok zo zisku)+2% (za správu) +2% (inflácia) = 4,6%. Ak nezarobíte 4,6% za rok tak hodnota vašej investície klesá.

      2. My v redakcii si myslíme že áno. Ak chcete zistiť, či sa tam nachádzajú ETF ktoré hľadáte, môžete si otvoriť cvičný (demo) účet ktorý môžete neskôr premeniť na reálny na adrese: https://go.xtbaffiliates.com/visit/?bta=38810&nci=9628

    2. Robert Ďurec

      ETF Partners Group nie je zaujímavé kvôli tomu, že je to MLM produkt, musí zaplatiť veľa sprostredkovateľov a zákonite musí mať aj vysoké poplatky pre klienta. Doteraz som nevidel MLM produkt, ktorý by bol výhodnejší ako priame investovanie na burzu. Skrátka každá firma chce byť zisková a finančná matematika firmy (tržby, náklady, zisk) nepustí.

      Oproti tomu väčšina brokerov vyššie (IB, XTB, Lynx, Trading212, Etoro) sú automatizácia, preto potrebujú výrazne menej ľudí, ale vyššej kvalifikácie (IT ľudia, dátoví analytici, traderi, online marketéri, copywriteri, youtuberi…).

      Preto automatizácia má nižšie náklady a vyhráva oproti MLM (Vyššia kvalita za nižšiu cenu).
      Portál BlueNumbers je tiež automatizácia (Ak si 100 ľudí navyše prečíta tento článok, nič nás to nestojí)

      A keď sa vrátime k Partners ETF:
      Pozrite si poplatky ich portfólia, môžete porovnať s poplatkami burzových brokerov vyššie a môžete si utvoriť vlastný názor

      Partners web s dokumentami
      https://www.partnersinvestments.sk/dokumenty

      Link na cenník Partners ETF
      https://www.partnersinvestments.sk/storage/app/uploads/public/5ff/c5c/fd8/5ffc5cfd8cd7f794882782.pdf

      BlueNumbers zdroje:
      Aké je výhodné investovanie cez Burzu oproti investovaniu cez MLM
      https://www.bluenumbers.sk/ako-sa-vyhnut-typickym-chybam-pri-investovani/

      Váš zisk aj poplatky si môžete namodelovať aj v BlueNumbers investičnej kalkulačke
      https://www.bluenumbers.sk/investicna-kalkulacka-na-stiahnutie/

  26. Dobrý deň…chcel by som sa spýtať ak sa registrujem cez vaše linky či už na lynx,etoro alebo xtb získam aj ja nejakú odmenu?…ako to funguje?..či je to len odporúčanie od vás?

    1. Robert Ďurec

      Zdravím Ján,
      Ak si otvoríte účet u brokera cez naše BlueNumbers linky, podporíte náš portál, a tak môžeme tvoriť ďalšie kvalitné články. V prípade niektorých brokerov je affiliate provízia za otvorenie účtu nízka. Preto v prípade Lynx a Etoro nemáme možnosť dať bonusy.

      Pri zopár ďalších brokerov dokážete získať bonusy
      V prípade otvorenia účtu v XTB vám môžeme ponúknuť bonusovú konzultáciu k tomuto brokerovi, aj s vysvetlením platformy
      V prípade otvorenia účtu v Interactive Brokers cez náš refferal dokážete získať odmenu – bonusové akcie pre vás. Pre získanie tohto bonusu nám napíšte.
      V prípade otvorenia účtu v Binance pre Kryptomeny môžete tiež získať bonus – zľavu 110% z poplatkov u tohto krypto brokera.

  27. Tomas

    Dobry den,

    na zaciatok by som chcel povedat, ze super spracovany clanok malo takych na internete sa da najst.
    Ohladom Degira som si ale vsimol zopar takych drobnosti:
    – pre US akcie ma W-8BEN formular ( v clanku W3-DEN asi je to preklep) ale je k tomu pisane, ze len vybranych 2000+ akcii cize nie vsetky (https://www.degiro.com/data/pdf/english/US_products_tax_relief_at_source.pdf)
    – po odkupeni flatex-om uz sa neukladaju nezainvestovane peniaze do Money Market Fondov ale na osobnom ucte vo flatex-e
    – ponuka aj ETF kde je 1x mesacne nakup zdarma (https://www.degiro.co.uk/data/pdf/uk/commission-free-etfs-list.pdf)
    – ku Inym poplatom – za kazdu burzu, na ktorej pouzivatel obchoduje je rocny poplatok 2.5€ [€ 2.50 (max 0.25% of your account value) per calendar year per exchange ]

    A este na zaver taka otazka, ze co si myslite o flatex-e? ktory v minulom roku odkupil cele Degiro. Ci je to krok k lepsiemu ( vacsia bezpecnost )?

    Dakujem

    1. Robert Ďurec

      Zdravím Tomáš,

      zdanenie dividend US akcií a formulár W8-Ben je iba jedna časť zdanenia. V tom prípade budete platiť nižšie dane z dividend. Čo som pozeral, nielen Degiro urobilo tento krok, ale chystajú sa naň aj XTB a iní brokeri. Skrátka formulár W8-Ben je konkurenčná výhoda a brokeri sa snažia, aby ho získali.

      Degiro (aj iní brokeri) má problém najmä so zdanením v EÚ, preto napríklad z Českých akcií môžete platiť daň z dividendy až 35%

      *****
      Potom sú tu ďalšie veci, ktoré som si všimol pri čítaní finančných uzávierok Etoro a Trading 212. Tí brokeri boli ziskoví, a teraz sú stratoví. Premýšľal som, čo sa stalo. Veľa spravilo to, že veľkí hráči znížili cenu transakcií (Prvý z tých veľkých bol tuším Charles Schwab) a tým získali na svoju stranu aj dôveru aj majetok klientov. Čo urobí malý hráč ako Etoro či Trading 212? Má vyššie náklady na klienta ako veľký hráč, môže vyberať maximálne podobné poplatky ako veľká konkurencia a dostáva sa do finančnej slučky. Asi šancu vidí to, že znížením poplatkov pre klientov na minimum si získa nových klientov a vyrastie. Ak sa mu to nepodarí, padne.

      Preto po zvážení situácie Etoro a Trading 212 vidím krok Degira spojiť sa s Flatexom ako správny krok. Dokážu znížiť náklady na klienta, udržať tržby a tak prežiť, alebo dokonca rásť.

      A vyzerá to tak, že veľa iným malým brokerom hrozí do pár rokov krach…

    1. Robert Ďurec

      Zdravím Miroslav,
      Patria Finance patrí medzi starších brokerov pôsobiacich na Slovensku a Česku. V súčasnosti ho nevidím ako zaujímavého brokera, najmä kvôli jeho vysokým poplatkom. Patria Finance je často zmieňovaný v porovnaniach brokerov ako najdrahší broker.

      Časť ľudí z neho odchádza a presúva peniaze pod iných brokerov.
      V prípade, ak má niekto skúsenosti s Patria Finance, môže sem napísať.

    2. Andrej

      Ahoj, s Patriou spolupracujem už skoro sedem rokov a začal a pokračujem s nimi hlavne z dôvodu, že sú členom Slovenskej Burzy cenných papierov a potreboval som obchodovať cenné papiere kótované na BCPB. Profesionálny prístup z ich strany je 100%, keď bolo niečo treba, nebol problém sa dovolať, prípadne odpoveď na maily bola veľmi rýchla. Treba si len zvážiť, či spolupráca s nimi oplatí napriek vyšším poplatkom. Mne zatiaľ hej.

      1. Robert Ďurec

        Ahoj Andrej,
        ak riešiš Slovenskú burzu (CDCP) či Pražskú burzu (BCPP), naozaj je aj Patria či FIO fajn. Totiž väčší brokeri nemajú o takéto mini burzy záujem. Veď na Pražskej burze sa obchoduje vo väčšom iba tak 10 Českých akcií. Vtedy potrebuješ riešiť zdaňovanie a zníženie strhávanej dane z dividend pre České akcie (Namiesto 30% ideálne 15%).

        Na druhej strane ak by som kupoval Európske, Americké, alebo svetové akcie, tam jednoznačne vyhrávajú IB alebo iní globálni brokeri.

        Preto tip: Vždy použi na investovanie toho najvhodnejšieho brokera pre tvoju stratégiu 🙂

  28. Andrej

    Dobrý deň, mohli by ste tento článok rozšíriť aj o Trading 212, podľa parametrov sa mi zdá ako jeden z najvýhodnejších.

    1. Robert Ďurec

      Ahoj Erik,
      ako si si všimol, Trading 212 už je v porovnaní. V skratke broker Trading212 zaujímavý poplatkami, ale s otázkami a pochybnosťami ohľadom bezpečnosti brokera. Zo zoznamu brokerov vyššie patrí popri Etoro a Trading 212 k najviac rizikovým brokerom z hľadiska bezpečnosti, pretože nevieš dohľadať jeho finančné dáta. Takíto brokeri môžu aj veľmi rásť, môžu však byť aj pred bankrotom.

      Rozhodne ich neodporúčam na dlhodobé investovanie. Určite nechceš byť v riziku, že budeš chcieť niekedy v budúcnosti vyťahovať peniaze od zbankrotovaných brokerov.

      1. Robert Ďurec

        Zdravím,
        V Across investment majú portfólio s asi 2 akciovými a 3 dlhopisovými ETF fondami, a pýtajú si výrazné poplatky, konkrétne:
        – poplatok za správu cca 1% ročne
        – počiatočný poplatok z cieľovej sumy až do výšky 5% z cieľovej sumy.

        Keď si myslíte, že FINAX je drahý, tak potom Accross je ešte drahšá a ešte aj výrazne viac nevýhodnejší ako Finax

        Zároveň Across ETF portfólio je produkt pre finančných sprostredkovateľov, teda tam vysoké poplatky musia byť aby pokryli provízie sprostredkovateľov (Aj keď ich zaplatí klient).

Zanechať odpoveď