Trading na burze

Na tejto stránke nájdete sériu zameranú na trading (obchodovanie). Trading je krátkodobý nákup a predaj finančných aktív s cieľom zarobiť na finančnom trhu. Obchodovať môžete napríklad akcie, opcie, indexy, forex (Menové páry), komodity, deriváty či kryptomeny. Obvykle používate páku (požičané peniaze).

Trading je rizikový. Preto aby ste vedeli zarobiť na tradingu, potrebujete sa naučiť aspoň základy obchodovania. Preto vám prinášame sériu, ako sa naučiť tradovať.

Ak ste úplný začiatočník, pozrite si:

Ak už máte základy tradingu

Kľúčové rozhodnutie v tradingu je výber brokera. Odporúčame pozrieť

Zaujímavé webináre zdarma o tradingu

Tipy ako mať aktuálne trading informácie z finančného trhu

Ďalšie články o tradingu

Trading vs. dlhodobé investovanie na burze

Trading je 100-násobne zrýchlený finančný trh, pretože pri ňom používate cudzie peniaze (Páku). Často pri tradingu môžete obchodovať aj akcie, indexy a ETF. Preto ak zvažujete trading s požičanými peniazmi (pákou), určite vás môže obohatiť aj BlueNumbers séria Akcie a ETF plná princípov a návodov, ako obchodovať bez požičaných peňazí. Nakupovanie akcií a ETF bez páky je investovanie, ktoré je výrazne pomalšie, nudnejšie a zároveň výrazne bezpečnejšie. Vďaka vyhnutiu sa medzičlánkom (Bankám a finančným sprostredkovateľom) zaplatíte pri investovaní dlhodobo menšie poplatky.

Oplatí sa Trading?

Obvykle sa nás ľudia pýtajú otázku:

Dá sa na tradingu zarobiť alebo je to istá strata?

Na Tradingu sá dá zarobiť, treba však dodržať obchodnícke princípy a vzdelávať sa. Je to podobne ako s autom. Ak neviete auto šoférovať, nabúrate a prídete o auto. Ak viete šoférovať, dokážete autom bezpečne prejsť z jedného konca Európy na druhý.

Preto keď sa nás pýtajú, ako začať, hovoríme im, nech skúsia začať demo účtom, a vyskúšať si, či je vôbec trading pre nich. Trading je dosť ťažký na psychiku, hlavne keď behom pár minút môžete zarobiť aj prerobiť stovky Eur.

Vyskúšajte začať týmto návodom

Je trading tipovanie alebo lotéria?

Trading nie je tipovanie. Trading je snaha čo najlepšie odhadnutie trendov podľa čísel a dát, aké máte k dispozícii. Vašim cieľom je preklopiť štatistiku na vašu stranu, teda zarobiť viac peňazí na ziskových obchodoch, ako prerobiť na stratových.

Obchodovať môžete využívať aj na dlhodobejšie obchodovanie akcií, dlhopisov, či ETF fondov.

Príbeh z tradingu akcií máte nižšie