Tipy na vzdelávanie o akciách, ETF a investovaní

V tomto článku nájdete tipy na portály, kde sa môžete naučiť viac o investovaní, nákupe akcií, fondov aj indexov priamo cez burzu a nízkonákladového brokera. Investovanie cez burzu sa iba v súčasnosti dostáva do povedomia Slovákov, preto nájdete aj pomerne málo zdrojov v slovenčine a češtine na túto tému. V prípade ak viete po anglicky, máte omnoho viac možností dostať sa k lepšiemu vzdelávaniu, anglickým fóram aj investičným analýzam.

Obsah článku aj s odkazmi:

Tipy na investičné vzdelávanie v slovenčine / češtine

Tipy na investičné portály v angličtine


Tipy na vzdelávanie v slovenčine a češtine

Vzdelávanie dostupné od brokerov

Väčšinu tohto vzdelávania poskytujú najmä XTB a Lynx. Títo brokeri umožňujú otvárať klientske účty s priamym prístupom na burzu. Preto šírením vzdelávania podporujú aj sami seba. Väčšinou vám materiály pošlú výmenou za váš email. Odobranie mailing listu nie je podmienené otvorením účtu u týchto brokerov a z email listov sa môžete neskôr aj odhlásiť.

XTB o akciovom investovaní

XTB o obchodovaní s FOREX, indexami, komoditami na páku

!!! Pozor, neodporúčame obchodovanie týchto inštrumentov na páku začiatočníkom. Obchodovanie na páku NIE SÚ peniaze zadarmo. Preto 80% ľudí prerobí pri tomto obchodovaní, pretože im chýba vzdelanie a skúsenosti. Ak chcete obchodovať na páku, určite vyskúšajte najprv DEMO účet!!!

Na druhej strane ak pochopíte princípy tohto obchodovania, môžete ľahšie pochopiť investovanie a obchodovať svoje vlastné akcie a ETF.

Odporúčame začať XTB akadémiou (voľne prístupná bez registrácie)

XTB trading série (bezplatné, prístupné po zadaní emailu)

XTB Youtube

Na XTB Youtube nájdete veľa videí bezplatne, zadarmo, a bez akejkoľvek registrácie. Nájdete tam aj viaceré investičné kurzy a investičné série. Môžete si pozrieť, čo na XTB Youtube vás bude najviac zaujímať. Zároveň niektoré videá z XTB Youtube kanálu sú staršie a nemusia byť aktuálne.

Najviac sa mi pozdávajú videosérie

Link na celý XTB Youtube kanál

XTB Demo účet

Návod BlueNumbers pre XTB brokera

Lynx zdroje

Odporúčam odoberať aj Lynx email list. Spoločne s materiálmi od XTB vám môžu tieto materiály lepšie pochopiť svet investovania, ako aj rýchlo zistiť, ak sa niečo na trhu bude diať.


Vzdelávanie a články na BlueNumbers.sk

Ako vznikol tento portál BlueNumbers? Začal jednoduchou myšlienkou. Odbúrať to najdrahšie pri investovaní na Slovensku. Čo je to najdrahšie? Práve podpis sprostredkovateľa finančných produktov a následne rôzne skryté poplatky platené MLM a bankovým finančným štruktúram.

Preto na tomto portáli nájdete práve investičné riešenia, ktoré sú transparentné, s nízkymi poplatkami a preto obvykle bez provízii sprostredkovateľovi.

Tipy na články

Séria Akcie a ETF (Odkaz na sériu)

Série o akciových a ETF brokeroch

Séria Zlato a Striebro

Iné články

Kalkulačky


Tipy na SK/CZ investičné fóra

Investovanie cez burzu pomocou brokerov je úplne odlišné oproti obvyklým možnostiam dostupným cez finančných sprostredkovateľov.

Pri nákupe cez burzu sa pýtate otázky typu

 • Ako začať investovať?
 • Kúpiť túto spoločnosť (Napríklad Apple, Microsoft, Tesla)
 • Kedy ju kúpiť?
 • Kúpiť Bitcoin?
 • Aké máte skúsenosti s brokerom XY alebo spoločnosťou XY

Často ste radi, ak vám na tieto otázky odpovie a osobne poradí človek, ktorý už má skúsenosti aj s investovaním cez burzu, aj s inými finančnými produktmi. Preto môžete nájsť aj odpovede aj na rôznych FB skupinách, napríklad:

Facebook skupina Fórum Zlatá minca (O finančných produktoch)

Túto skupinu vytvoril tím okolo súťaže finančných produktov Zlatá minca. Skupina bola vytvorená so zámerom, aby bežní ľudia mali možnosť pýtať sa a prediskutovať otázky ohľadom financií aj rôznych finančných produktov.

Zaujímavosťou skupiny je, že je nezávislá, teda nie je priamo prepojená so žiadnou finančnou ani investičnou spoločnosťou. Ľudia z tejto skupiny pravidelne organizujú aj webináre na finančné témy s hosťami a odborníkmi z praxe.


Akým zdrojom v slovenčine sa rozhodne vyhnúť

“Čože? Potrebujem sa vyhnúť aj niektorým zdrojom o investovaní?”

Mnohí klienti sú prekvapení, keď počujú túto vetu. Že zdroje o investovaní môžu byť aj “zlé”. Nižšie si v krátkosti povieme, ktoré zdroje nepoužívať a prečo.

Neinvestujte podľa televíznych správ
 • Odporúčam ignorovať televízne správy. Aký mám na to dôvod? TV správy a TV noviny v skutočnosti NEponúkajú nové a aktuálne investičné správy. Obvykle ponúkajú približne dva týždne staré veci. Preto keď vám v TV hovoria, že je kríza a trhy poklesli, práve vtedy často treba nakupovať. Keď vám v telke hovoria, že trhy stúpajú nahor, často práve tedy ich treba predať.
 • Jeden príklad z obdobia COVIDu. Trhy začali padať najmä v Marci 2020. Správy v telke vás na začiatku marca nevarovali, že trhy začínajú padať a že treba predávať ešte na začiatku poklesu. Najviac správ o trhoch ste v TV videli v apríli, kedy mali trhy najväčší pokles (cca -30%). Preto mnoho ľudí v panike vyberalo peniaze. Pritom práve vtedy bol najlepší čas na nákup akcií. Vystrašený človek pozerajúci správy prerobil, pretože “nakúpil draho a predal lacno”. Skúsenejší investor zarobil, pretože vedel, kde nájsť kvalitnejšie informácie.
Neinvestujte podľa reklám

Vo financiách vždy platia princípy:

 • Každý finančný produkt má náklady na marketing, náklady na provízie pre jeho predajcov a ráta s odmenou pre banky, poisťovne a iné finančné inštitúcie
 • Náklady vždy zaplatí klient v poplatkoch (často v skrytých poplatkoch).
 • Žiadna finančná inštitúcia nie je charita a nebude propagovať stratové finančné produkty. Každá finančná inštitúcia má zrátané, aké bude mať náklady, koľko dá do reklamy a koľko finančných produktov musí predať a koľko majú zaplatiť klienti na poplatkoch, aby bola zisková.
 • Keď vidíte príliš často reklamy na finančné produkty napríklad v telke, skúste vždy nájsť, kde je chyták týchto produktov.
 • Obvyklé chytáky investičných produktov sú buď malé zisky, veľké poplatky, alebo zamlčané veľké riziko
 • Ak si chcete uzatvoriť produkt v reklame, dozistite si jeho poplatky a prezistite si jeho transparentnosť
Neivestujte podľa zaručených správ finančných sprostredkovateľov
 • Obvykle úlohou finančných sprostredkovateľov je predať produkt, a nie odporučiť výhodný produkt
 • Obvykle títo ľudia buď nevedia alebo nechcú povedať ani detaily, poplatky a skryté poplatky vo svojich produktoch
 • Často predávajú “hnilé jablko v peknom obale”. Príklad: Sprostredkovateľ vás presviedča, aké majú výhodné investovanie do zlata a nakupujú za cenu London Fix + 15%. Spýtam sa ho, akú majú cenu za gram zlata. Prerátam si to. Nesedí. Podľa ich predajnej ceny a aktuálnej ceny London Fix tam majú prirážku 20%. Stále ma sprostredkovateľ presviedča, že je to dobré. A potom mu ja poviem, že to viem nakúpiť za London Fix + 2%. Zrazu sa sprostredkovateľ zamyslí a spýta sa ma, či mu viem otvoriť investičný účet ako mám ja.

Tipy na investičné portály v angličtine

Tipy ako si dohľadať informácie o ETF fondoch

Ak sa chcete dozvedieť o detailoch ETF fondov, potrebujete zamieriť do portálov v angličtine. Portály v slovenčine o ETF fondoch prakticky neezistujú

Na každom z portálov nájdeme fond iShares S&P500, aby ste si mohli porovnať, ako je popísaný tento fond a ktorý portál vám najviac vyhovuje

Just ETF

Just ETF je asi najznámejší portál zbierajúci informácie o mnohých ETF fondoch. Obvykle nám v BlueNumbers jeho štruktúra vyhovuje a odkazujeme naň na dozistenie detailov ETF fondu

Morning Star

Morning Star je ďalší z portálov ponúkajúci detaily o ETF fondoch aj ďalšie informácie o investovaní. Pri používaní Morning Star potrebujete najprv odliknúť všetky tie byrokratické povolenia. Niekedy potrebujete odkliknúť, že ste z inej krajiny alebo že ste profesionálny investor

Yahoo Finance

Yahoo Finance bol veľmi známy v minulosti. Používame ho najmä na to, ak potrebujeme dohľadať detailný vývoj ceny ETF fondu, akcie, či kryptomien.

Správca ETF fondu

O ETf fonde vždy píše aj jeho správca. Napríklad takto píše o vlastnom fonde spoločnosť BlackRock, ktorá spravuje iShares fondy, a spoločnosť Vanguard, ktorá tiež spravuje vlastný ETF fond S&P500 acc

Aké akcie sú v hlavných indexoch

Keď si vyberáte konkrétne akcie alebo fondy, veľmi radi dozistíte, aké akcie tvoria aký podiel v indexe či fonde (Napríklad koľko % tvorí podiel Microsoftu, Googlu, Tesly či AMD v S&P500 alebo NASDAQ100).

Zároveň ak zvažujete stockpicking, radi nájdete vhodné spoločnosti alebo vyhodíte z plánovaného portfólia tie nevhodné.

Môže vám pomôcť slickchart.com, kde máte zoznamy všetkých spoločností, nachádzajúcich sa v S&P500, NASDAQ100, DOW30 a ARK fondoch vrátane ich aktuálnej ceny a podiele v danom indexe


Tipy na investičné komunity a portály

Investície sú vzrušujúca téma, preto nájdete rôzne komunity zaoberajúce sa investovaním. Treba si dať pozor, že každý môže mať na tú istú akciu rôzny názor. Niektorí napríklad budú hovoriť, že akcia určite bude rásť, iní sa budú obávať jej poklesu. Preto odporúčam si vždy prečítať názory oboch strán a vytvoriť si vlastný názor.

V linkoch nižšie odkazujeme na tú istú spoločnosť – spoločnosť Apple

Investing

Investing je známy portál o investovaní s aktívnou komunitou. Každý môže napísať do fóra vlastný názor na akciu, ETF, kryptomeny, či čokoľvek iné.

Investing má aj vlastnú appku na Google Play. Osobne som ju používal, keď som si chcel spraviť vlastné portfólio sledovaných akcií, ETF a kryptomien, pričom som nemusel zadávať žiadne heslo na príhlásenie, ako je to u brokerov.

Trading View

Veľmi dobré miesto, kde si môžete pozrieť názory mnohých obchodníkov na akcie, ETF aj vývoj finančného trhu. Obchodníci ku svojim analýzam často pripoja aj označenie pohybov a predikcií na grafoch a pridajú vlastné odhady.

Trading view má aj vlastný jazyk na obchodovanie s názvom Pinescript. V prípade automatizovaného obchodovania viete použiť Pinescript a Trading view, aby ste vytvorili analytiku a skripty na obchodovanie a pripojili sa napojili na iné burzy.

Poznámka: Začiatočník vie iba s ťažkosťami vytvoriť dobré a ziskové skripty na obchodovanie

Forex Factory

Najpoužitelnejšia časť tohto portálu je kalendár udalostí týkajúcich sa financií. Je zaujímavý najmä pre obchodníkov na burze.

TeleTrader.com

Portál, na ktorom si viete vzájomne porovnať akcie, ETF, dlhopisy, aj mnoho iných ukazovateľov aj bez registrácie.

StockRower.com

Platený portál, na ktorom si viete dohľadať detaily k akciám, vrátane ich výročných uzávierok, dividend, a celkového prehľadu/ reportu k firme.

 • Platený portál
 • Ceny portálu sú podľa licencie základ od 8 USD mesačne, drahšie od 80 až 500 USD ročne
 • Na vyskúšanie majú mesačný trial zadarmo, preto môžete trial využiť na overenie pre vás zaujímavých akcií
LiveCharts.co Currency Strength

Hodnoty mien navzájom posilňujú aj oslabujú. Na tomto grafe máte mini prehľad trendov a pohľady, ktorá mena je silnejšia a ktorá slabšia

Insider Trading – SEC Form 4 Database

Tento portál čerpá dáta z amerického regulačného orgánu SEC a publikuje formuláre SEC FORM 4. Vo formulároch SEC FORM 4 nájdete, aký človek z vnútra firmy (insider) kedy nakúpil a predal akcie

Ak insider predá akcie, to obvykle znamená, že firme neverí a preto je to veľmi zlý jav pre akcie tejto firmy. Vtedy treba zistiť, prečo ich predal a či jeho firma je v kríze

Tipy na ďalšie portály

Z kadiaľ stiahnúť dáta o obchodovaní

Veľa ľudí si chce stiahnuť finančné dáta a analyzovať ich napríklad aj v exceli. Vtedy zistí, že iba časť portálov umožňuje ľahké stiahnutie finančných dát.

Niekedy aj potrebuje API, teda link, na ktorý keď klikne, vždy dostane presné a aktuálne dáta. API sa využívajú najmä pri automatizovaných a pravidelne aktualizovaných reportoch (API vo veľkom využívame aj my)

Yahoo Finance

Tento portál ponúka ľahké stiahnutie prakticky akýchkoľvek finančných dát. V prípade potreby umožňuje aj ľahko vytvoriť automatizované API.

Hľadajte na stránke tlačidlo Download

Google Finance

Google Finance pravdepodobne často používate a ani o tom neviete. Ak si dáte vyhľadať napríklad Index S&P500, zobrazený graf je práve z Google Finance

Ak chcete hľadať ceny akcií cez Google, odporúčam použiť systém:

(Meno vašej akcie) + stock 

Napríklad Apple Stock

Tipy na info o akciách

Seeking Alpha

Na tomto portáli viete tiež vyhľadať rôzne informácie o firmách, ako aj ich účtovné uzávierky a iné detailné správy.

Pokiaľ viem, tento portál je platený a dokážete v ňom získať zadarmo iba veľmi málo informácii.

FRED – FED Official Economic Data portal

Na tomto portáli dokážete nájsť informácie, ktoré inde dohľadáte iba s ťažkosťami. Dostal som naň tip, keď som chcel nájsť, ako sa tlačia peniaze, resp. ako sa vyvíja peňažná zásoba USD. Toto je oficiálny portál FED – americkej centrálnej banky a správnosť údajov na ňom garantujú americké štátne inštitúcie. Portál je ako keby výrazne prepracovanejšia a niekoľkonásobne väčšia verzia dát slovenského štatistického úradu.

Poznámka: Na portál FRED nie sú platené reklamy, preto odporúčam si zapamätať tento portál. Je jeden z mála svojho druhu.

Portál FRED poskytuje aj bezplatné API na svoje dáta.

Ako sa tlačia peniaze – MZM stock

EIA.gov – US ENERGY INFORMATION ADMINISTRATION

Toto je ďalší z portálov štátnej správy USA zameraný najmä na energetiku, vrátane produkcie ropy, plynu, uhlia, elektriny. Môže sa vám hodiť najmä ak obchodujete ropu a plyn.

Nižšie nájdete tabuľky zásob ropy a plynu v USA

BLS.gov

Štatistický portál amerického úradu práce (U.S. BUREAU OF LABOR STATISTICS), kde si môžete dohľadať čísla napríklad o nezamestnanosti či inflácii

Hlavný web

Ukážka článku


Tipy na ďalšie články

Môžu vás zaujať aj ďalšie články BlueNumbers o investovaní, napríklad:

Zanechať odpoveď