Otázka: Ako uzatvoriť dobrú poistnú zmluvu?

Čo musím vedieť pred podpisom poistnej zmluvy? Ako si vybaviť naozaj dobrú poistnú zmluvu? Ako si vybrať sprostredkovateľa? Niekoľko tipov nájdete v tomto článku.

Ako uzatvoriť dobrú poistnú zmluvu?

Odpoveď v skratke:

  • Neriešte cenu poistenia. Hľadajte kvalitného, schopného a férového poistného sprostredkovateľa.
  • Pochopte, že poistenie sa neuzatvára preto, aby bolo “čo najlacnejšie”. Poistenie sa uzatvára preto, aby vás ochránilo v prípade závažnej udalosti.
  • Každý sprostredkovateľ vie vypísať poistnú zmluvu. Dobrého poradcu spoznáte až vtedy, keď sa niečo stane a vy ste vďační za jeho kvalitnú podporu.

Dlhšia odpoveď:

Jediné vaše “must know“ – „musím vedieť“ – je či váš sprostredkovateľ je seriózny, neklame, nezavádza a vie vybaviť dobré poistné plnenie v prípade poistnej udalosti. Ak máte iba človeka, čo vám spraví zmluvu a už ho nevidíte, neoplatí sa vám tú zmluvu mať.

Zároveň “musť have” – “musím mať” – je osobné číslo na sprostredkovateľa, aby vám vedel zdvihnúť 24/7, keď sa stane niečo kritické.

Čo sú zbytočnosti, je napríklad čítanie VPP – všeobecných poistných podmienok. Z tých 30 až 150 strán dokumentov sa nič nedozviete, iba sa v nich stratíte. VPP sú písané pre NBS a nie pre klienta. Sú písané podobne ako zákony – jeden paragraf podmieňuje druhý a tretí môže zneplatniť oba paragrafy vyššie.

A ako vybrať skutočne dobrého sprostredkovateľa? Z pomedzi sprostredkovateľov je približne:

  • cca 50% vypisovačov zmlúv bez hlbších znalostí,
  • 30% vie aj niečo urobiť,
  • ďalších 15% vie už dosť vybaviť,
  • najlepších 5% rieši VIP cieľovku.

Sám som videl, ako dobrý poistný poradca vie vybaviť plnenie aj v tisícoch Eur z poistenie tam, kde je štandardná odpoveď poisťovne je “plnenie zamietnuté”.

A aký je pohľad bežných ľudí? Keď majú zaplatiť VIP kvalitu, zháčia sa a povedia si: „To je drahé.“

VIP cieľovka však nemá problém so zaplatením VIP kvality, pretože vedia, že kvalitní ľudia vždy niečo stoja.

Ja osobne poistenie nerobím. Mne stačí, že mám číslo na overených poistných, hypotekárnych aj úverových špecialistov. A čísla na nich dávam iba klientom, ktorí sú serózni.

Príklady z praxe:

Pokazilo sa mi auto na diaľnici asi 100km od domova.

Celkom problém. Neviem, ako postupovať. V PZP mám náhodou asistenčné služby. Zisťujem, aké sú podmienky, keďže na diaľnici nemôžem dlho stáť.
Volám poistnému poradcovi ohľadom postupu:

Odpoveď poradcu:
Zavolať diaľničnú patrolu. Ak mi vie auto spojazdniť, dokážem sa dostať domov a následne na ďalší deň zaviesť do servisu. Vtedy by som to mal mať túto opravu bezplatne, mimo poistenia, v cene diaľničnej známky.
Ak patrola nedokáže sprejazdniť auto, viem využiť asistenčné služby v tej konkrétnej poisťovni. Limit plnenia je 60€ na odťah. Suma celého odťahu domov bude okolo 260€, teda približne 200€ budem potrebovať doplatiť.
Môžem odtiahnuť auto do najbližšieho servisu aj z asistenčných služieb, to však moju situáciu úplne nerieši. Servisovanie auta v servise 100 km od domu spôsobuje viac problémov ako úžitku. Auto je bez tvojej kontroly a výsledná cena za servis môže výrazne prekročiť cenu odťahu spolu aj so sumou servisu v okolí môjho bydliska.
V prípade, ak viem o odťahu cez vlastných známych, odporúčam využiť ti tú možnosť.

Ako to dopadlo?

Nakoniec porucha bola menšia a dokázala ju opraviť aj diaľničná patrola. Čo ma to stálo? Vďaka číslu na dobrého poradcu ma to stálo asi 2 hodiny čakania na diaľnici. Ak by som nemal jeho číslo, tak to vyriešim za asi 10 hodín a stojí ma to asi o 200 až 600€ viac.

Poznámka: Ak máte poruchu na diaľnici, diaľničná patrola vám môže pomôcť pri oprave defektu na diaľnici, pri nečakanom minutí paliva (vedia dať trochu paliva aby ste prišli na najbližšiu pumpu), alebo môžu odstrániť rýchlo opraviteľné poruchy, ktoré dokážu vyriešiť na mieste. Tiež vedia pomôcť v prípade väčšej nehody.

Nabúral som auto mimo domova.

Opäť celkom problém. Moja prvá nehoda výrazne ďaleko od bydliska. Nehoda sa stala za dažďa v bočnej uličke mesta plnej neprehľadne zaparkovaných áut. Nebolo v mojich silách jej zabrániť. Oficiálne som nedal prednosť sprava. To auto, čo do mňa narazilo, malo zošúchané gumy a prekročenú rýchlosť. Premýšľam, či volať policajtov. Volám poistnému poradcovi.

Odpoveď poradcu:

Poradca (P): Aké drahé auto do teba narazilo?
Ja: Staré lacné auto, skončilo nepojazdné.
P: Aké auto si šoféroval ty?
Ja: Udávam typ auta a jeho približnú hodnotu
P: Je niekto zranený?
Ja: Nie, ani jeden z nás nie je zranený
P: Vyteká olej z áut na cestu?
Ja: Nie, nevyzerá že by vytekal olej.
P: Je tvoje auto pojazdné?
Ja: Auto dokážem naštartovať, previesť pár metrov a zaparkovať. Je však poškodené a nárazník šúcha o koleso. Vyzerá, že chladič nevyteká.
P: Máš havarijnú poistku?
Ja: Nie, nemám.

P: Moje rady. Aj keď máš výrazne drahšie auto, spôsobil si škodovú udalosť a si vinník nehody. Nemáš havarijnú poistku. Nemáš šancu dostať zaplatené z poisťovne. Neodporúčam volať policajtov, pretože ak spíšu nehodu, dostaneš pokutu minimálne 150€ na mieste a až do 800€ v prípade riešenia cez správne konanie na Polícii. Poľahčujúce okolnosti pre teba ako že on išiel rýchlo, mal staré gumy a okolo bolo veľa neprehľadne zaparkovaných áut, iba veľmi ťažko obhájiš.

Keďže nikto nie je zranený a ani z auta nevytekajú žiadne znečisťujúce látky, nepotrebujete volať záchranárov ani hasičov. Preto nemáte povinnosť riešiť nehodu policajným zápisom.
Preto spíšte papiere o nehode, pošli scan do poisťovne a nájdi dobrý kvalitný servis s okolí. Toto je to najlacnejšie, najjednoduchšie a časovo najmenej náročné riešenie, aké ti môžem poradiť.

Ako to dopadlo?

Spísali sme papiere, vybavil servis a nepotreboval riešiť žiadne zdĺhavé papierovačky okolo. Auto opäť behá.

Môj dodatok:

Vyššie sú dva príklady pri aute, ako mi môj poistný poradca pomohol. Stali sa aj oveľa vážnejšie prípady, kedy som potreboval jeho služby, ale ich detaily nie je vhodné spomínať v článku. Napríklad som zažil aj:

  • Zdravotné komplikácie pri dovolenke mimo cestovky v cudzej krajine v Ázii a riešenie možnosti krytia cestovného poistenia
  • Veľmi ťažké ohrozenie zdravia, pri ktorom som skončil v nemocnici.
  • Menší požiar v dome.

PZP stojí okolo 150€ ročne, dobré cestovné poistenie Svet okolo 250€, úrazová poistka stojí výraznú sumu každý mesiac.
Ale ak sa niečo stane, kontakt na dobrého poistného špecialistu je na nezaplatenie.

Autor článku: Róbert, šéfredaktor BlueNumbers.sk

Zanechať odpoveď