Časť 1. – Ako sa vyhnúť typickým chybám pri investovaní

Tvrdý citát od Roberta Kiyosakiho, kniha Midasov Dotyk, 37. strana

„Uvediem Vám zopár príkladov, ako lenivosť môže prispieť k tomu, že sa ľudia nechajú oklamať. Medzi takých naivných ľudí patria:

 • Zamestnanci čo veria na istotu práce
 • Voliči, ktorí volia politikov, čo sľubujú že pre nich urobia len to najlepšie
 • Investori, ktorí dôverujú svojim finančným poradcom a nechajú sa presvedčiť, aby dlhodobo investovali do akcií, obligácií a podielových fondov
 • Ľudia, ktorí sa nazdávajú, že dobré známky v škole im zaistia pracovnú istotu po zvyšok života
 • Zúfalci, ktorí naletia reklamným ponukám typu: „Kúpte si moju knihu a staňte sa cez noc milionárom bez práce“ alebo „Užite túto tabletku a schudnite 10 kíl za mesiac bez cvičenia““

Ako to vidím ja (osobný pohľad Blue Numbers konzultanta):

Ako sa bežný Slovák nechá oklamať a naletí povrchným rečiam finančných poradcov:

 • „Kúpte si dlhodobé sporenie do akcií. Je to istý zisk“
 • „Toto investovanie nemá žiadne poplatky“
 • „Nezarobili ste preto, že neinvestovali ste veľmi dlho a zrušili ste to príliš skoro“
 • A najväčší bonus je, že keď príde kríza a klient stratí peniaze, ako napríklad počas Korony, sprostredkovateľ mu nedvihne. 

Typická situácia kedysi:

Bežný človek si slepo uzatvorí investičné životné poistenie (IŽP), pretože ho o tom presvedčí sprostredkovateľ. Pričom sprostredkovateľ mu predá investičné životné poistenie (IŽP) s veľkými poplatkami. 

Aktuálna situácia dnes:

Sprostredkovateľ klientovi hovorí, aké sú životky drahé a zastaralé. Sprostredkovateľ tvrdí, že už má niečo lepšie. Navrhne mu investičné sporenie, podľa sprostredkovateľa to najlepšie na trhu. Pričom sprostredkovateľ mu predá investičné sporenie s veľkými poplatkami. 

Otázka pre Vás: 

 • Je 5% vstupný poplatok do fondu veľa alebo málo?
 • Je 2 až 3% ročne za správu peňazí fondu veľa či málo?
 • Je extra poplatok 5% z cieľovej sumy veľa či akurát?

Príklad ako zhodnocuje peniaze vo fonde bežný človek a ako investičný odborník

Príklad 1: Jednorazová investícia

Príklad 2: Pravidelná investícia

 • Pri štandardnom sporení investujem mesačne
 • Pri ETF fondoch uvažujem inak – našetrím aspoň 300€, urobím jeden nákup za tri mesiace a zaplatím iba poplatok za jednu transakciu
 • Stále je ETF investovanie výhodnejšie ako klasické investičné sporenia
Porovnanie hodnoty účtu ETF a štandardného sporenia
Zaplatené poplatky spolu pri ETF investovaní a štandardnom sporení
Reálne zhodnotenie pri ETF pravidelnom nákupe a štandardnom sporení

Zhrnutie porovnania využitia ETF a klasického sporenia

!!! Investície sa riadia princípmi zloženého úročenia. Ich zisk či strata sa exponenciálne zväčšuje počas rokov!!!

!!! Ak si myslíte, že 5% vstupný poplatok a 2% poplatok za správu je málo, práve ste prišli takmer o polovicu svojho zhodnotenia!!!

!!!Namiesto zisku 867€ Vám kvôli neznalosti ostane len 443€!!!

Chcete si sami prerátať výhodnosť investície?

Prečo sa predávali kedysi drahé životky? Prečo sa teraz predáva pravidelné investovanie s cieľovou sumou s vysokými poplatkami? Aby finanční sprostredkovatelia mali slušné provízie za to, že to predajú. Za to, že to predajú Vám. Dokonca sprostredkovatelia zamlčiavajú alebo ani nevedia o poplatkoch fondov. Tieto investičné sporenia predávajú poradcovia buď zo svojej neznalosti či naivity, alebo úmyselne preto, že chcú zarobiť. 

Mám mnoho osobných skúseností, že finanční sprostredkovatelia zavádzali o poplatkoch. Osobne ma zavádzali napríklad: Sprostredkovatelia z Partnersu a ich Amundi portfólio, sprostredkovatelia z AXA, z OVB, z EIC, aj z iných poisťovní aj bánk.  

Máte právo vedieť poplatky. Toto Vaše právo je ukotvené v zákonoch EÚ a európskej smernici MIFID II.  Máte právo sa sťažovať na týchto sprostredkovateľov v NBS – Národnej Banke Slovenska a NBS má právo na nich poslať kontrolu. Kým tu budú naďalej takíto sprostredkovatelia, Slováci budú zbytočne prichádzať o peniaze. 

Môj pohľad na investície z vyššej perspektívy:  

Už nemám dôvod veriť sprostredkovateľom a poradcom, ktorí sú platení za to, že predajú a uzavrú produkt bez ohľadu na zisk pre klienta. Môj odhad je, že takýchto poradcov je asi 95% zo všetkých poradcov na Slovensku aj v Česku (presne títo sa ozývajú aj vám). Radšej budem investovať cez brokera –  obchodníka s cennými papiermi, kde sa dajú priamo kupovať akcie a fondy v reálnom čase (realtime) cez ich automatizovaný systém.  Títo brokeri chcú mať klientov, ktorí zarobia, pretože takíto klienti urobia viac transakcií a čím viac transakcií klienti uzatvoria, tým má broker väčšie poplatky aj zisk. Preto pre brokera čím viac klientov zarobí, tým viac zarobí aj broker. Preto títo brokeri často poskytujú prvotriedne vzdelanie, aby čo najviac ich klientov zarobilo.

Ten, kto raz nakúpi akcie na priamo cez automatizovaný systém brokera, už nikdy sa nevráti k sprostredkovateľom typu Partners, AXA, Pioneer, Amundi a pod. 


Aké je dobré zhodnotenie peňazí ročne?

Väčšina ľudí nevie, či je zhodnotenie 1, 2 či 3% ročne dobré. Preto si to porovnáme priamo so svetovými indexami.

Najznámejší svetový index je MSCI World.

Tento index má zhodnotenie v prepočte na Eurá:

 • Priemer za 10 rokov – 8,7% ročne
 • Priemer za 5 rokov – 7,5% ročne

V praxi to znamená, že ak ste vložili

 • 1000€ v roku 2010, mali by ste mať okolo 2700€ v roku 2020
 • 1000€ v roku 2015, mali by ste mať okolo 1850€ v roku 2020

Máte investičný účet dlhšie ako 5 rokov a dostali ste zlomok zo sumy peňazí vyššie? V tom prípade buď:

 • Niekto vaše peniaze veľmi zle spravuje
 • Niekto si pri správe vašich peňazí účtuje príliš vysoké poplatky

Mnoho ľudí hovorí, akí sú dobrí investiční špecialisti. Iba zlomok z týchto špecialistov je naozaj kvalitných. Aj tak pravdu o ich investičných radách ukáže výpis z vášho investičného účtu.

A preto sme založili portál BlueNumbers. Pomocou portálu dokážete zistiť, ako investovať skutočne výhodne, transparentne a s nízkymi poplatkami. Na portáli nájdete aj tipy, kde je tá temná strana financií a kde platíte zbytočné poplatky navyše. Objavíte aj tajomstvo nakupovania akcií a ETF fondov cez burzu cenných papierov.

Vďaka týmto radám dokážete zarobiť výrazne viac.


Ako najlepšie nakúpiť akcie a akciové fondy

Ako ideálne investovať do akcií a akciových fondov

 • Neplatiť žiadny poplatok za otvorenie a „aktivovanie“ účtu
 • Vybrať si fondy s nízkym správcovským poplatkom (0,1 až 0,4% ročne)
 • Vybrať si indexové ETF s reinvestovanou dividendou, aby ste využili časový test a nemuseli platiť 19% daň zo zisku. Odporúčame článok:
 • Vybrať si obchodníka s elektronickým automatizovaným systémom na nákup akcií a fondov, cez ktorého budete obchodovať na burze cenných papierov. Odporúčame článok:
 • Nakúpiť tento ETF fond cez burzu, aby ste neplatili 5% vstupný poplatok, ale len poplatok za transakciu (napr. 6€ za nákup / predaj fondu či akcie)
 • Nakúpiť akcie a fondy cez burzu, aby ste ich mohli nakúpiť a predať ihneď real-time (Napríklad predať už pri prvom náznaku recesie, nakúpiť pri najhlbšom prepade trhov)
 • Nakúpiť akcie a fondy cez burzu, aby ste ich mohli v prípade osobnej potreby ihneď predať, a to bez sankcií a poplatkov za porušenie mnohoročného sporiaceho plánu.  
 • Úplne odmietnuť možnosti pravidelného sporenia za mesačné príspevky nižšie ako 200€, pretože vtedy zbytočne obetujete na poplatkoch rok svojho zhodnotenia. To znamená, že približne 5% z celej vašej investovanej sumy vyhodíte do vzduchu.
 • Radšej investovať naraz väčšiu sumu (min. 300€, najlepšie 500€ a viac naraz). Lepšie nakúpiť raz za tri mesiace za 500€, ako pravidelne mesačne po 200. Zaplatíte tak menej na poplatkoch. 
 • Budete si už vyberať iný štýl finančníkov, ktorí poradia. Akonáhle budete nakupovať fondy priamo cez burzu cez automatizovaný systém brokera, veľmi rýchlo zistíte, že 95% všetkých slovenských sprostredkovateľov vám nemá ako poradiť, pretože títo ľudia sú školení len na “predaj a vypisovanie investičných zmlúv”. Často nemajú hlbšie znalosti o ETF fondoch, akciách a burze. Títo sprostredkovatelia Vám nebudú mať čo odovzdať. Namiesto toho zistíte, že je lepšie získať či zaplatiť si rady investičného odborníka, ktorý Vám osobne odborne poradí, aký fond a akcie na burze nakúpiť, aké poplatky má fond, prečo ho kúpiť, kedy ho kúpiť a kedy predať. 
 • Pravidelne sa vzdelávať o peniazoch,  akciách a finančnom trhu od špecialistov, ideálne cez bezplatné / platené webináre

Presviedčal Vás niekto, že

 • výhodné formy investovania neexistujú,
 • nakupovať akcie a fondy cez burzu je ťažké
 • obchodovanie na burze je len pre “bohatých”?

Presvedčte sa sami, aké je to “ťažké” a pozrite si ďalší článok z našej série

Nasledujúca časť:

Časť 2. – Čo sú ETF fondy a ako sú zdaňované

Iné časti:

Časť 3. – Ako si vybrať ETF brokera – veľké porovnanie brokerov

Časť 4. – Ako si vybrať ETF fondy

Časť 5. – Kúpiť akcie alebo ETF fondy? Ako ich vybrať?

Odporúčame pozrieť aj stránky

Investičná kalkulačka na stiahnutie


Priniesli sme Vám dosť hodnoty? 

Budeme veľmi radi ak nás podporíte. Tým, že si založíte účet v Lynx, Interactive Brokers, XTB, či u iných partnerov cez naše odkazy, vy nezaplatíte za otvorenie účtu žiadne poplatky navyše, ale my získame malú marketingovú (affiliate) províziu a vďaka ktorej vieme tvoriť lepšie články a ponúknuť Vám ich zadarmo. 

Odkazy na našich partnerov

1 Response

Zanechať odpoveď